Rugpjūčio 18-ąją vyksiančiam „IKI“ vardo velomaratonui įrangą SAM iš bendrovės „Pitlane“ išsinuomojo už 11 915 eurų su PVM. Ministerija mokesčių mokėtojų lėšomis išnuomojo tentus, starto, finišo arkas, sceną ir panašiai.
„SAM jau daug metų prisideda prie „Velomaratono“ organizavimo, kaip vieno masiškiausių visuomenei skirtų sporto renginių, skatinančių judėjimą, sveiką gyvenseną ir bendruomeniškumą.
SAM taip pat prisideda organizuojant „Danske Bank Vilniaus maratoną“, Trakų pusmaratonį“, – nurodė ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė.
Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos duomenimis, įrangą velomaratonui SAM parūpino ir praėjusiais metais. Konkursą, pardavusi paslaugas už 9 200 eurų su PVM, pernai laimėjo ta pati „Pitlane“ (75 proc. įmonės akcijų valdo Giedrė Šapokaitė-Vanagienė, 25 proc. – Ramūnas Kliunka, direktorius – B.Vanagas).
Kitiems renginiams – tik medicinos pagalba
SAM leido suprasti, kad dėmesys velomaratonui neišskirtinis, todėl 15min pasidomėjo, kaip ministerija prisideda prie G.Banaitytės minėtų „Danske Bank Vilniaus maratono“ ir „Eurovaistinės Trakų pusmaratonio“ rengimo.
„Valstybės parama yra 10 tualetų, šiukšlių konteineriai, ir neatsimenu, du ar trys, greitosios pagalbos ekipažai“, – nurodė „Eurovaistinės Trakų pusmaratonį“ organizuojančios asociacijos „Sporto renginiai“ prezidentas Evaldas Martinka.
Jis patikslino, kad tualetais ir konteineriais rūpinasi savivaldybė, medicinos pagalba – SAM. Renginio įranga ar apsauga, anot E.Martinkos, rūpinasi asociacija. Tam esą naudojamos ir lėšos, surinktos kaip registracijos mokestis iš dalyvių.
Organizuojant „Danske Bank Vilniaus maratoną“, SAM taip pat prisideda tik parūpindama medicinos pagalbą, informavo viešosios įstaigos „Tarptautinis maratonas“ vadovas Darius Valavičius.
„Sveikatos apsaugos ministerija finansuoja greitosios pagalbos budėjimą renginio metu“, – patikino jis.
Remia ne pirmus metus
15min dar kartą pasiteiravo ministerijos, kodėl „IKI Velomaratonas“ aprūpinamas išskirtinai kitaip. Atsakymas buvo toks: „Tai – ilgametė tradicija, SAM nuo pirmųjų metų prisideda prie šio renginio organizavimo.“
Anot ministerijos, šįmet konkurse dėl įrangos nuomos velomaratonui dalyvavo UAB „Scenos techninis servisas“, VšĮ „Idėjų grupė“ ir laimėtoja UAB „Pitlane“.
„Visi pirkimai yra mažos vertės ir vykdomi laikantis Viešųjų pirkimų įstatymu nustatytų reikalavimų, tiekėjai yra atrenkami pagal mažiausios kainos kriterijų“, – informavo G.Banaitytė.
Ji nenurodė, kodėl tarp partnerių ar rėmėjų renginio svetainėje SAM neminima – ten apsilankius susidaro įspūdis, kad „IKI Velomaratonas“ yra komercinis renginys, prie kurio sėkmės ministerija neprisideda.
„Kaip jūs galvojat, ar ministerijai svarbiau, kad būtų sveiki žmonės, ar kad būtų ministerijos logotipas?“ – kėlė klausimą B.Vanagas. Jis teigė, kad SAM neremia renginio, o yra jo bendraorganizatorius.
Dauguma važiuos nemokamai
„SAM visada palaikė šį renginį nuo jo įkūrimo pradžios. Velomaratonas yra didžiausias dviračių renginys Lietuvoje ir Baltijos valstybėse, kurio viena iš pamatinių vertybių yra sveikas gyvenimo būdas, taip pat – šeima, ekologija, eismo saugumas“, – nurodė B.Vanagas.
Klausiamas, ar be finansinio SAM ramsčio „IKI Velomaratonas“ įvyktų, jis atsakė nesvarstęs scenarijaus, „kas būtų, jeigu vieni ar kiti renginio bendraorganizatoriai, ar partneriai nedalyvautų“.
Velomaratone, anot B.Vanago, 93 proc. užsiregistravusių dalyvių važiuos nemokamai.
„Iki liepos 9 dienos mėgėjai, vaikai, riedučiai/paspirtukai/riedlentės ir elektriniai paspirtukai galėjo registruotis nemokamai“, – išdėstė jis.
Likę dalyviai, daugiausia sportininkai, B.Vanago teigimu, registravosi mokėdami: „Startinis mokestis yra skiriamas renginiui organizuoti.“
B.Vanagas: viskas pagal įstatymus
„Mums šitas renginys nėra reikalingas. Jis nėra pelningas jokia forma. Tai yra tiesiog misija, kurią mes atliekam. Truputį juokinga, kad dėl tokių pinigų vyksta klausimai. Man velomaratono nereikia“, – patikino jis.
B.Vanagas teigė, kad įrangos velomaratonui konkurse dalyvavo UAB „Pitlane“, o ne renginį organizuojantis „Nacionalinis automobilių klubas“, nes pastarasis neteikia tokių paslaugų.
„Konkurse dalyvavo UAB „Pitlane“, nes tai yra viena iš UAB „Pitlane“ tiesioginių veiklų“, – paaiškino B.Vanagas.
Į klausimą, ar UAB „Pitlane“ geriau nei kiti tiekėjai galėjo žinoti, kokį siūlymą teikti SAM, kad taptų konkurso laimėtoja, verslininkas tiesaus atsakymo nepateikė.
„UAB „Pitlane“ ruošdama konkursui pasiūlymą rėmėsi Viešųjų pirkimų įstatyme numatytais nuostatais, kurie nusako mažos vertės
pirkimus“, – nurodė jis.
D.Vilytė: organizatoriai turi daugiau informacijos
Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė, komentuodama situaciją dėl SAM organizuoto pirkimo, pažymėjo, kad viskas vyko teisėtai, tačiau kėlė klausimą dėl galimo interesų konflikto.
„Pirkimas – mažos vertės. [...] Įstatymo nuostatos leidžia vykdant mažos vertės pirkimą kreiptis į vieną ar kelis tiekėjus, apsiklausti ir priimti geriausią pasiūlymą. Šiuo aspektu pažeidimo nėra“, – kalbėjo ji.
Tiesa, D.Vilytė sutiko, kad UAB „Pitlane“, teikdama pasiūlymą SAM, galėjo iš anksto žinoti, koks jis turėtų būti, kad konkursą laimėtų.
„Tie, kurie organizuoja, turi informaciją tikslesnę arba jos daugiau“, – išdėstė ji.
Tai – ne pirmas kartas, kai B.Vanago iniciatyvos sulaukia valstybės ramsčio. 2016-aisiais Krašto apsaugos ministerija (KAM) Dakaro ralyje dalyvavusio lenktynininko kostiumui su kariuomenės stilistikos elementais bei kariuomenės populiarinimui skyrė 20 tūkst. eurų. Tam, anot KAM, viešųjų pirkimų procedūros nebuvo būtinos.