„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 12 06

Įkurtas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras

Stiprinant kovą su seksualiniu smurtu ir pagalbą nuo jo nukentėjusiems žmonėms įkurtas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras, sukurtas interneto puslapis informacijai ir pagalbai teikti, trečiadienį pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).
Monika Navickienė
Monika Navickienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Naujasis centras teiks informaciją apie pagalbos galimybes nuo seksualinio smurto nukentėjusiems ar jo pavojų patiriantiems žmonėms, jų artimiesiems, metodinę pagalbą su nukentėjusiais asmenimis dirbantiems specialistams.

Duomenys apie pagalbos galimybes bus pateikti ir interneto puslapyje prabilk.lt.

Šį nevyriausybinių organizacijų projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

„Labai svarbu, kad kiekvienas nuo seksualinio smurto nukentėjęs žmogus nebijotų kreiptis ir gautų visą būtiną pagalbą. Siekiame sukurti efektyvią nukentėjusiųjų pagalbos sistemą, užtikrinti seksualinio smurto prevenciją“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot jos, naujasis centras padės kelti specialistų kompetencijas, kurti ir tobulinti esamus pagalbos mechanizmus.

SADM teigimu, Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras, remdamasis gerąja užsienio praktika, paruošė pagalbos asmenims, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto teikimo metodiką, algoritmą bei rekomendacijas, teikia emocinę bei informacinę pagalbą nuo seksualinio smurto nukentėjusiems ar jo pavojų patiriantiems asmenims, jų artimiesiems, organizuoja kompetencijų tobulinimo veiklas ir teikia metodinę pagalbą šioje srityje dirbantiems specialistams.

Centro darbą koordinuoja nevyriausybinės organizacijos „Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras“, „Moterų informacijos centras“, „Mota“ ir „Ribologija“, sukaupusios patirtį seksualinio smurto prevencijos ir pagalbos nukentėjus nuo jo srityse.

Anot pranešimo, žmonės, patyrę seksualinį smurtą ar tokio smurto pavojų, interneto svetainėje prabilk.lt ras informacinę pagalbą ir emocinę paramą.

Svetainėje taip pat galima rasti informaciją apie tai, kas yra seksualinis smurtas, kaip jį atpažinti, kaip padėti sau ar kitiems, nukentėjus nuo seksualinio smurto.

Su nukentėjusiais asmenimis dirbantys specialistai svetainėje gali rasti informacinę pagalbą ir metodinį palaikymą.

Nuo šių metų liepos 1 dienos pradėjus veikti smurto orderiui, iki spalio mėnesio pabaigos policijoje registruota beveik 18 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Atliktus pavojaus rizikos vertinimą, skirta daugiau kaip 7 tūkst. orderių.

Pakartotinai orderis skirtas 6106 asmenims. Šeši asmenys liepos–spalio mėnesiais yra gavę orderį po šešis kartus. 787 asmenims apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio įpareigojimai skirti du ir daugiau kartų.

Smurto artimoje aplinkoje riziką dažniau patiria vyresnės nei 40 metų moterys, o pavojų keliantys vyrai dažniausiai yra 30–49 metų.

Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros atlikto tyrimo duomenimis, viena iš dešimties moterų yra patyrusi seksualinį smurtą nuo 15 metų, o viena iš 20 buvo išžaginta.

Lietuvos informatikos ir ryšių departamento duomenimis, palyginti su praėjusiais metais, šiemet per dešimt mėnesių išžaginimų padaugėjo beveik 20 proc.: pernai jų registruota 83, šiemet – 99. Seksualinės prievartos atvejų fiksuota 40 proc. daugiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs