2018 06 08

Ilgametė Lietuvos ir JAV karių partnerystė duoda gausų derlių

Birželio 10 d. 12 val. Vilniuje, Lukiškių aikštėje, bus iškilmingai paminėtas Lietuvos kariuomenės ir JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos (PANG) bendradarbiavimo 25 metų jubiliejus. Jau ketvirtį amžiaus trunkanti Lietuvos ir JAV karių draugystė – puikiausias įrodymas, kiek daug kartu gali nuveikti vieningi sąjungininkai.
Lietuvos kariai savanoriai ir PANG instruktorius dalinasi šuolių istorijomis
Lietuvos kariai savanoriai ir PANG instruktorius dalinasi šuolių istorijomis / Erikos Čebatorienės nuotr.

Partnerystės pradžią inicijavo lietuvių išeiviai

Tuometinės Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) ir PANG – savo funkcijomis ir užduotimis giminingų karinių institucijų – bendradarbiavimas prasidėjo vos Lietuvai atgavus Nepriklausomybę. JAV Pensilvanijos valstijos valdžia taip siekė padėti jaunai Lietuvos kariuomenei stiprėti ir siekti Vakarų šalių karinių standartų.

Pasak PANG majoro Gordono Kinneero, dirbančio JAV ambasadoje Vilniuje ir kuruojančio dvišalius JAV ir Lietuvos kariuomenių santykius, Pensilvanijos valstija Lietuvą kaip partnerę pasirinko neatsitiktinai.

Eugenijaus Žygaičio nuotr./Pirmosios „Mil-to-mil“ grupės vadas ir įkūrėjas, lietuvių kilmės JAV pulkininkas R. Barziloski, 1993 m.
Eugenijaus Žygaičio nuotr./Pirmosios „Mil-to-mil“ grupės vadas ir įkūrėjas, lietuvių kilmės JAV pulkininkas R. Barziloski, 1993 m.

„Būtent šioje valstijoje istoriškai didelę gyventojų dalį sudarė pirmos bangos išeiviai iš Lietuvos bei gyvena jų palikuonys, todėl ir valstijos institucijose jų nemažai dirba. Lietuvių kilmės žmonių visuomet turime ir Pensilvanijos nacionalinėje gvardijoje. Tad, manau, labai logiška, kad valstijos valdžia prieš 25 metus nutarė dirbti būtent su jūsų šalimi“, – teigia mjr. G.Kinneeras.

Pirmoji programos „Kariai kariams“ (angl. – Mil-to-Mil) grupė savo veiklą Lietuvoje pradėjo 1993 metų balandį. Grupės, kurią daugiausiai sudarė ryšio specialistai, vadu buvo paskirtas Pensilvanijos nacionalinės gvardijos karininkas, lietuvių kilmės JAV pulkininkas Robertas Barziloski.

Būtent jo dėka ir iniciatyva ši programa netruko įgauti pagreitį ir bendradarbiavimas iškart tapo labai aktyvus. Vykstant programai „Kariai kariams“, SKAT kariai ir kitų karinių padalinių atstovai buvo nuolat kviečiami į JAV ginkluotųjų pajėgų bazes, kur turėjo progą susipažinti su JAV kariuomenės daliniais, jų struktūra bei veikla.

Savo ruožtu JAV kariniai ekspertai atvykdavo į Lietuvą ir rengdavo seminarus, kursus. PANG gvardiečiai ir jų koviniai vienetai aktyviai dalyvaudavo ir iki šiol tebedalyvauja Sausumos pajėgų pratybose ir tarptautiniuose mokymuose (pavyzdžiui, „Gintarinė viltis“; „Baltijos dvasia“; „Kardo kirtis“).

Dar glaudesnis ryšys tarp SKAT/KASP ir Pensilvanijos gvardiečių užsimezgė 1996 metais, kai pirmąkart Lietuvoje apsilankęs tuometinis PANG vadas gen. mjr. J.V.McQuay pasiūlė į PANG pratybas siųsti po būrio dydžio SKAT karių vienetą.

Todėl jau 1997 m. Lietuvos savanoriai dalyvavo JAV, Mičigano valstijoje vykusiose pratybose „Guard Ex-97“, o po dviejų metų, toje pačioje valstijoje KASP žvalgų būrys, kartu su Estijos, Latvijos savanoriais ir Pensilvanijos bei Merilendo nacionalinių gvardijų kariais, dalyvavo pratybose „Partner Challenge 99“.

Ted Nichols nuotr. /Viena svarbiausių bendradarbiavimo sričių – pirmosios medicinos pagalbos įgūdžių formavimas, 2011 m.
Ted Nichols nuotr. /Viena svarbiausių bendradarbiavimo sričių – pirmosios medicinos pagalbos įgūdžių formavimas, 2011 m.

90-ųjų pabaigoje Pensilvanijos nacionalinė gvardija padėjo Lietuvai plėtoti puskarininkių instituciją, kuri buvo modeliuojama pagal JAV puskarininkių ugdymo sistemą. 26 Lietuvos karininkai dalyvavo penkiuose dėstytojų rengimo kursuose Pensilvanijoje, kuriuose daugiausia dėmesio buvo skiriama puskarininkių rengimo mokymo programai tuomet naujai įkurtoje Divizijos generolo Stasio Raštikio puskarininkių mokykloje Kaune.

Šie pareigūnai susipažino su įvairiomis ugdymo temomis, tokiomis kaip medicinos specialistų rengimas, lauko artilerijos kurso kūrimas, lyderystės ugdymo principai, demokratinio karių ir civilių bendradarbiavimo principai, įvairių kariuomenės rūšių sąveika, veiksmai nepaprastųjų situacijų metu ir pan. Vizitai į Pensilvanijos ekstremalių situacijų valdymo agentūrą buvo itin svarbūs lietuvių supratimui, kaip kariuomenė gali teikti paramą civilinėms valdžios institucijoms gaisrų, potvynių ir kitų rūšių nelaimių padarinių likvidavimo operacijose.

Reikšmingas įvykis šio bendradarbiavimo kontekste buvo mūsų šalies įstojimas į NATO 2004 metais. Lietuvai tapus pilnateise aljanso nare, partnerystės programa ėmėsi kai kurių naujų krypčių, daugiau dėmesio skiriant kovinių vienetų sąveikai remiant NATO stabilumo ir paramos operacijas. Pagrindinėmis partnerystės sritimis tapo mūsų kariuomenės transformacija ir modernizavimas, karių anglų kalbos mokymas, bendradarbiavimas ginkluotės įsigijimo sutartyse, logistikos pagalba ir pan.

Tačiau KASP ir PANG bendradarbiavimas nenutrūko ir kitose srityse. Buvo tęsiami susitikimai su PANG „Rezervo ir nacionalinės gvardijos karių darbdavių paramos” („Employers support of the guard and reserve“ – ESGR) grupės bei karo prievolės ir komplektavimo skyriaus atstovais, 2008 m. PANG organizuotame žvalgybos karių kurse „Fort Indiantown Gap“ mokymo centre kartu su PANG gvardiečiais mokėsi ir žvalgybos taktikos bei technines žinias tobulino 20 KASP karių savanorių būrys, kurį papildė kariai iš „Geležinio Vilko“ brigados bei Žvalgų mokyklos.

Viliaus Džiavečkos nuotr./PANG kariai Lietuvoje gali tobulinti kovos ir orientavimosi tankiame miške įgūdžius, 2013 m.
Viliaus Džiavečkos nuotr./PANG kariai Lietuvoje gali tobulinti kovos ir orientavimosi tankiame miške įgūdžius, 2013 m.

KASP ir PANG bendradarbiavimas dar labiau suaktyvėjo 2013 m. birželį Lietuvoje apsilankius tuometiniam PANG vadui gen. mjr. Wesley Craigui, kuris pasiūlė ateityje vyksiančių pratybų „Saber Strike“ metu, pasinaudojant JAV kariuomenės oro transportu į JAV siųsti būrio dydžio KASP padalinį, kad kariai galėtų pasitreniruoti „Mūšio mieste“ taktikos panaudojant PANG mokymo centro infrastruktūrą. Taip pat KASP štabo kariai pakviesti vykti į PANG keistis patirtimi, susipažinti su PANG padalinių kovinio rengimo planavimo metodika, pratybų organizavimo ypatumais, sistemų integravimu į kovinį rengimą.

Bendradarbiaujama ištisus metus

KASP štabo viršininkas, pulkininkas leitenantas Linas Kubilius pabrėžia, kad šiuo metu bendradarbiavimas su PANG vyksta ištisus metus ir įvairiais lygiais.

„Jei kalbame apie LK Sausumos pajėgas arba KASP, kartu su Pensilvanijos gvardiečiais daugiausiai dirbame specialistų rengimo ir įgūdžių formavimo srityje, nes PANG turi nemažai technikos, kurią naudoja arba planuoja netrukus įsigyti mūsų kariuomenės pėstininkų batalionai, – sako plk. ltn. L.Kubilius. – Taip pat mūsų nuolatinės tarnybos ir savanoriai kariai su amerikiečių pagalba nuolat tobulinasi pirmosios medicininės pagalbos, šaudymo, netiesioginės ugnies paramos srityse. Ir ne tik tobulinasi, bet ir keičiasi patirtimi.

Apskritai, jei lyginti tai, kas buvo prieš keliolika metų ir kas yra dabar, matau vieną esminį dalyką: jei anksčiau mes tik sėmėmės patirties iš amerikiečių, tai dabar jau pilnai bendradarbiaujam, t.y. ir jie turi ko pasimokyti iš mūsų“.

2014 metais 5-osios rinktinės ir 2015 metais 8-osios rinktinės karių savanorių būriai, papildyti po vieną Sausumos pajėgų vienetų pėstininkų skyrių, dalyvavo pratybose PANG „Fort Indiantown Gap“ mokymo centre. Šios pratybos – racionalumu grįsto bendradarbiavimo pavyzdys, kai tas pats JAV lėktuvas, atskraidinantis PANG karius ir techniką dalyvauti pratybose „Kardo kirtis“ Lietuvoje, nugabena KASP karių būrį į Pensilvaniją ir, pasibaigus joms, grąžina atgal, pasiimdamas amerikiečių karius.

2016 m. birželio mėnesio pradžioje šiose pratybose dalyvavo KASP 2-osios rinktinės būrys su MPB „Geležinis Vilkas“ Algirdo bataliono pėstininkų skyriumi, 2017 m. į JAV vyko iš KASP 8-osios rinktinės ir Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono suformuotas karių būrys. Šiemet įgyti patirties JAV Pensilvanijos „Fort Indiantown Gap“ mokymo centre ir poligone prieš kelias dienas išvyko trys KASP pėstininkų skyriai, pernai tapę KASP geriausio pėstininkų skyriaus varžybų prizininkais. Be to, minint Lietuvos ir JAV Pensilvanijos bendradarbiavimo 25-ąsias metines, į JAV kartu su kariais išvyko ir KASP Bigbendas, kuris dalyvaus specialiame koncertiniame ture Pensilvanijos valstijoje.

Per ketvirtį amžiaus Pensilvanijos nacionalinės gvardijos nariai, Lietuvos kariai ir civiliai pareigūnai daugiau nei 270 kartų keliavo vieni pas kitus, kad stebėtų mokymus, dalyvautų bendrose pratybose ir keistųsi patirtimi. Ilgalaikės bendradarbiavimo su PANG programos rezultatas tas, kad bendrų pratybų metu auga karių savanorių motyvacija ir pasirengimo lygis, ugdomas jų pasitikėjimas savimi, savo padaliniu ir partneriais, taip pat atsiranda galimybė palyginti pasirengimo lygį, ginkluotę bei susipažinti su kita šalimi ir kultūra. Taip pat šių pratybų metu treniruojamos Lietuvos padalinio perdislokavimo bei integravimo į sąjungininkų vienetą procedūros.

Majoras G.Kinneeras pabrėžia, kad partnerystės veikla dabar jau neapsiriboja tik Pensilvanijos gvardiečių ir mūsų savanorių pajėgomis, bet vis labiau įtraukiami iri kiti JAV bei Lietuvos kariuomenės padaliniai: „Štai šiandien esame Gaižiūnų poligono aerodrome, kur šuolius parašiutu treniruojasi atlikti PANG ir KASP kariai. Galiu pasidžiaugti, kad ir lėktuvas, keliantis parašiutininkus į orą, yra taip pat iš Pensilvanijoje dislokuotos 193-osios specialiųjų pajėgų eskadrilės.

Kitas gražus pavyzdys – netrukus MPB „Geležinis vilkas“ Algirdo bataliono kariai vyks į JAV, kur kartu su PANG kuopa dalyvaus pratybose Kalifornijoje. Jos įdomios tuo, kad vyksta poligone, kur imituojamos dykumos sąlygos. Lietuviams tai neįkainojama patirtis, nes šiuo metu jūsų šalies kariai dalyvauja misijoje Malyje.“

Erikos Čebatorienės nuotr./Lietuvos kariuomenės ir JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos (PANG) bendradarbiavimo 25 metų jubiliejus
Erikos Čebatorienės nuotr./Lietuvos kariuomenės ir JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos (PANG) bendradarbiavimo 25 metų jubiliejus

PANG atstovai džiaugiasi, kad ši ilgalaikė partnerystė yra labai sėkminga ir duoda daug naudos abiem pusėms. „Mums svarbu, kad galime „gyvai“ treniruotis su savo NATO partneriais ir kartu mokytis. Mes visi turime žinoti, kaip, reikalui esant, mūsų ir jūsų kariniai daliniai komunikuos tarpusavyje, kaip vadovausime vieni kitiems, kaip kartu kovosime. Todėl ši partnerystė mums svarbi tiek pat, kiek ir jums“, – sako majoras G.Kinneeras.

Lietuvos ir JAV PANG kariai kviečia visus Vilniaus miesto gyventojus ir svečius sekmadienio popietę praleisti kartu su jais ir žada įspūdingą programą. Parodomąją programą atliks Garbės sargybos kuopa, vyks iškilminga karių rikiuotė, JAV ir Lietuvos kariuomenės orkestrų pasirodymai. Taip pat vyks gausi karinių ginkluotės ir karinės technikos paroda visiems karybos mėgėjams ir ekspertams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų