Pirmadienio posėdyje Vyriausybė nesvarstė klausimo dėl karantino pabaigos. Kalbėta tik apie tam tikrus palengvinimus Joninėms.
Plačiau skaitykite čia: Sprendimas dėl Joninių atidėtas, maisto ir gėrimų jose greičiausiai nebus
Dėl apribojimų – teisinis klausimas
Vis dėlto klausimų apie karantiną premjerė spaudos konferencijoje sulaukė, bet ne tiek dėl konkrečios karantino pabaigos datos, o dėl apribojimų – ar jie liksią ir atšaukus karantiną.
„Net jeigu šis mėnuo bus paskutinis karantino mėnuo šiame kontekste, tai vis tiek nereiškia, kad jokių apribojimų neliks. Epidemiologai turi pasakyti, kokių apribojimų vis dar reikia, nes puikiai žinote, kad yra jau nustatyta keletas atvejų vadinamosios delta mutacijos, kuri kelia labai didelių problemų kai kuriose šalyse.
Tose šalyse, kuriose yra paskiepyta daugiau žmonių nei Lietuvoje ir kur erdvės plisti tam štamui yra mažiau negu yra čia, kur imunizuotais galima vertinti maždaug pusę gyventojų, ne pilną pusę. Akivaizdu, kad rizikų yra ir tų rizikų kažkaip didinti, matyt, Vyriausybei nesinorės.
Tai epidemiologų užduotis bus pasiūlyti tuos apribojimus, kurių reikia. Jeigu jie gali būti nustatyti vadovaujantis Civilinės saugos įstatymu kaip ekstremalios situacijos apribojimai, tuomet karantino, kaip žodžio, galbūt mes ir galėsime atsisakyti kuriam laikui. Norėčiau, kad visam laikui, bet garantuoti, deja, negaliu. O jeigu negalės, tam tikri, svarbūs, apribojimai yra galimi tik esant karantino režimui. Tada tie apribojimai tokiame režime ir turės išlikti. Čia yra teisinis klausimas“, – teigė I.Šimonytė.
Įspėja dėl delta mutacijos
Premjerė nepraranda tikėjimo, kad įmanoma nuo COVID-19 paskiepyti 70 proc. Lietuvos gyventojų.
„Įtariu, kad dalis žmonių tiesiog taip perskaitė žinias apie gerėjančią epidemiologinę būklę ir galbūt nusprendė atidėti skiepijimą galbūt rudeniui, kadangi epidemiologai kalba apie sezoniškumą ir kažkokį atvejų paspartėjimą. Tai būtų labai blogai, jeigu taip, nes kuo daugiau ir kuo greičiau būtų paskiepyta Lietuvoje žmonių, tuo mažesnis šansas bus plisti mutacijai.
Visiems siūlyčiau bent retsykiais užmesti akį į tai, kas vyksta Jungtinėje Karalystėje, daug kas turi giminių, draugų ir artimųjų, ir mato, kad tarp žmonių, kurie nėra pasiskiepiję ir kurių yra procentaliai mažiau nei Lietuvoje, šita delta mutacija plinta gana sparčiai ir labai būtų gaila, jeigu visas pastarojo laiko laimėjimas, kurį pavyko visiems sutelktai pasiekti, būtų nubrauktas todėl, kad vėl reikėtų grįžti prie tų pačių diskusijų, kurios buvo nuo pat Vyriausybės darbo pradžios“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Premjerė pažadėjo, kad su Sveikatos apsaugos ministerija bus ieškoma visų būdų, kaip skiepus „prinešti“ kuo arčiau. Nes esą gerai veikia ir Nacionalinio kraujo centro palapinės, kur tenka ir eilėse pastovėti, nors galima tiesiog patogiai užsiregistruoti ir atvykti vakcinai į centrą. Todėl esą tas priemones būtina naudoti. Nesvarbu, ar prekybos centre, ar Palangoje.