Anykščiai
Didelę dalį miesto plėtrai skirtų Vidaus reikalų ministerijos (VRM) koordinuojamų ir administruojamų ES investicijų anykštėnai planuoja nukreipti į neišnaudotų ar apleistų teritorijų pertvarkymą. Mat siekiant didinti šiuo metu nepakankamą gyventojų verslumą ir gerinti investicinį tikslinių teritorijų patrauklumą, panaudoti viešųjų erdvių ir nepakankamai naudojamų teritorijų potencialą yra būtina. Ketinama pertvarkyti apleistą teritoriją Tilto gatvėje, nenaudojamą baseino ,,Bangenis“ teritoriją, kompleksiškai sutvarkyti Okuličiūtės dvarelį, A.Vienuolio skverą bei ,,Karazijos“ vardo vyno rūsį. Geresnes sąlygas paslaugų sektoriaus plėtrai sukurti planuojama rekonstravus pramogų ir sporto centro „Kalita“, prekybos paviljono ir Anykščių menų centro pastatus ir erdves.
Kurortinės teritorijos statusą turinčiame mieste ketinama kompleksiškai sutvarkyti reprezentacines miesto erdves, įrengti trūkstamas jungtis su kairiojo Šventosios kranto sveikatingumo trasa, aktyviam poilsiui, sveikatingumui ir užimtumui pritaikyti šalia J.Biliūno ir Stadiono gatvių esančią viešąją infrastruktūrą. Miesto parke planuojama įrengti išskirtinių Anykščių krašto vertybių ekspoziciją, kompleksiškai sutvarkyti Dainuvos slėnį, viešąsias autobusų stoties erdves, modernizuoti renovuojamų daugiabučių namų kvartalus.
Rekonstravus daugiau nei 10 gatvių, atnaujinus dviračių ir pėsčiųjų takus, modernizavus gatvių bei takų apšvietimo sistemą, numatoma pagerinti susisiekimo mieste sąlygas.
Planuojama taip pat kompleksiškai modernizuoti A.Vienuolio progimnaziją ir A.Baranausko pagrindinę mokyklą, rekonstruoti ikimokyklinio ugdymo įstaigų patalpas ir aplinką, išplėsti bei neformaliojo ugdymo reikmėms pritaikyti sporto infrastruktūrą šalia J.Biliūno gimnazijos.
Molėtai
Ne vieną milijoną Molėtuose planuojama investuoti į geresnių sąlygų turizmo ir poilsio paslaugų verslams plėtrą. Ketinama atnaujinti viešąją laisvalaikio ir pramogų infrastruktūrą, sukurti šeimų aktyvaus laisvalaikio ir poilsio kompleksą, o neišnaudotoje Ąžuolų gatvės teritorijoje įkurti aktyvios gyvensenos ir sveikatingumo centrą. Taip pat planuojama sutvarkyti viešąsias miesto erdves, rekonstruoti Savivaldybės aikštę, padidinti veikiančio muziejaus patrauklumą ir įkurti naują – audiovizualinį legendų muziejų. Ąžuolų ir Kreivosios gatvių teritorijoje ketinama įrengti universalią aikštę, ekstremalaus laisvalaikio zoną ir elektromobilių įkrovimo punktą, o šalia Luokesų ežero sutvarkyti ir išplėsti rekreacinę infrastruktūrą.
Investicijos Molėtuose pagerins ir susisiekimą. Mieste planuojama sukurti ir įdiegti „park-and-ride“ sistemą, atnaujinti ir išplėsti dviračių ir pėsčiųjų takus, rekonstruoti per 10 gatvių, modernizuoti gatvių bei dviračių ir pėsčiųjų takų apšvietimą.
Ketinama sutvarkyti kelis gyvenamuosius kvartalus, rekonstruoti vandentiekio ir nuotekų tinklus, pagerinti energetinį efektyvumą pastatų, kuriuose įsikūrusios sveikatos apsaugos paslaugas teikiančios įstaigos. Modernesni, energetiškai efektyvesni taps ir gimnazijos, progimnazijos bei abiejų ikimokyklinio ugdymo įstaigų pastatai. Į vieną rekonstruotą pastatą ketinama perkelti Menų mokyklą, o nenaudojamame mokyklos bendrabutyje – įrengti Mokymų ir konferencijų centrą.
Investicijų sulauks ir išskirtinės Molėtų krašto kultūros vertybės – planuojama sutvarkyti Videniškių ir Baltadvario istorinio paveldo kompleksus.
Zarasai
Kurortinės teritorijos statusą turintys Zarasai investicijas planuoja nukreipti į paslaugų plėtojimą istorinėje archeologinėje miesto dalyje, sutvarkyti pramogų ir laisvalaikio infrastruktūrą, netradicinėse senamiesčio erdvėse skatinti kūrybines veiklas. Mieste ketinama sutvarkyti didįjį Zarasų turgų, buvusio policijos pastato kieme įrengti prekybos pasažą, o centre įkurti šiuolaikišką turgelį, kuriame būtų prekiaujama vietos produktais.
Bendradarbiaujant su Zarasų žemės ūkio mokykla planuojama sukurti miesto kraštovaizdžio tvarkymo sistemą ir sutvarkyti apleistas erdves, medžius bei želdynus.
Ignalina, Utena, Visaginas
2014-2020 m. investicijos neaplenks ir pereinamojo laikotarpio tikslinių teritorijų – 2007-2013 m. regioniniais ekonomikos augimo centrais pripažintų Utenos ir Visagino bei probleminės teritorijos statusą turėjusios Ignalinos rajono savivaldybės centro – Ignalinos miesto.
Uteniškiai planuoja sutvarkyti Dauniškio ir Aukštakalnio daugiabučių namų kvartalus, rekonstruoti ne vieną gatvę, modernizuoti miesto apšvietimą, įrengti hipodromą, dviračių takais sujungti Uteną su mažesniais miesteliais, rekonstruoti Užpalių dvarą, renovuoti kelias švietimo įstaigas. Visaginiečiai ketina pertvarkyti apleistas buvusių karinių dalinių ir Ignalinos AE pramonės zonos teritorijas bei mieste nenaudojamus pastatus taip, kad Visaginas vystytųsi kaip Energetikos kompetencijų centras, kad mieste plėtotųsi inovatyvi pramonė, verslas ir technologijų mokslai. Ignaliniečiai investicijas planuoja nukreipti į atsinaujinančių energijos šaltinių (Saulės energijos) panaudojimą, į mineralinio vandens naudojimo infrastruktūros sukūrimą. Investicijos numatomos ir į viešosios miesto infrastruktūros gerinimą, pėsčiųjų ir dviračių takų įrengimą bei apšvietimą, jaunimo centro steigimą ir Hrebnickio muziejaus renovaciją.
Investuojama bus naujai, skatinant verslo plėtrą
Kokie minėtų miestų plėtos planai sulauks ES ir Lietuvos valstybės investicijų, paaiškės, kai vidaus reikalų ministras patvirtins Utenos regiono plėtros tarybos sudarytą regiono integruotų teritorijų vystymo programos projektą.
Patvirtinta programa 2014-2020 m. bus įgyvendinama taikant vadinamąjį integruotų teritorinių investicijų (ITI) principą, kuomet atskirų ministerijų, vietos valdžios, bendruomenės ir verslo turimi ištekliai koncentruojami konkrečių vietovių kompleksinėms vystymosi problemoms spręsti.
Ypatingas dėmesys bus skiriamas bendruomenės inicijuojamai vietos plėtrai (BIVP). Tai veiklos, skirtos mažinti socialinę atskirtį, skatinti užimtumą ir verslumą. Tokių veiklų strategijas rengs ir jų įgyvendinimui galės gauti finansavimą tie, kas savo gyvenamosios vietos problemas žino geriausiai – į vietos veiklos grupes susibūrę gyventojų, nevyriausybinių organizacijų, verslo ir vietos valdžios atstovai. Numatoma, kad BIVP principais Lietuvoje įgyvendinamiems projektams bus skirta apie 50 mln. Lt Europos socialinio fondo lėšų.
Naujuoju laikotarpiu nebus pamirštos ir kaimo vietovių gyvenvietės (nuo 1 tūkst. iki 6 tūkst. gyventojų). Tokių tikslinių teritorijų plėtrai teks apie 165 mln. Lt VRM administruojamų investicijų. Utenos krašte tokia gyvenvietė viena – Didžiasalis.
Parengta bendradarbiaujant su Vidaus reikalų ministerija