Išanalizavo nuotraukas
Vienas internautas savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo keista teorija, kas neva iš tiesų gabenta lėktuvu.
„Oi, kaip gėda!
Lietuvos žiniasklaida paskelbė nuotrauką iš krovininio pašto lėktuvo, įsirėžusio į gyvenamąjį namą Vilniuje, katastrofos vietos. Ir tikrai įskaudino Lietuvos valdžios institucijas.
Versija, kad DHL lėktuvas gabeno grynai taikų krovinį, buvo visiškai paneigta. Bent vienoje dėžėje iš sudužusio lėktuvo buvo karinė amunicija. Vertx yra amerikiečių taktinės įrangos gamintoja.
Neaišku, kas buvo kitose dėžėse, bet sakoma, kad jos sprogo kaip velnias. O teritorija aptverta, kariškiai, matyt, nenori ten įsileisti civilių, antraip jie pasiims iš „Boeing'o“ iškritusius ginklus ir tada bus bėdų“, – rašė internautas.
Vyras pasidalijo ir nuotrauka iš įvykio vietos, kurioje matoma dėžė su „Vertx“ logotipu. Kitoje nuotraukoje matyti kuprinė, ginklas ir kitokia specializuota amunicija, parduodama „Vertx“ internetinėje svetainėje.
„Rado“ karinę amuniciją
15min išsiaiškino, kad pirmoji nuotrauka buvo publikuota portale „Delfi“. Antrosios nuotraukos šaltinio 15min rasti nepavyko.
Atsidarius „Vertx“ interneto parduotuvę, galima išsiaiškinti, kad ginklų ji nepardavinėja. Joje galima įsigyti įvairios specializuotos aprangos ir amunicijos, skirtos ir kariams, ir civiliams.
Į ginklus panašiausia prekė šioje parduotuvėje yra jų dėklai. 15min nepavyko rasti šios konkrečios nuotraukos, kuria dalijosi internautas, tačiau tikėtina, kad tai gali būti viena iš asociatyvių kažkurio produkto nuotraukų. Skelbiama ne viena nuotrauka su ginklu, tačiau paties prietaiso parduotuvėje nusipirkti negalima.
Taigi įrodymų, kad šioje siuntoje yra koks nors „netaikus krovinys“, nėra. Jame gali būti ginklo dėklas, kuprinė ar pirmosios pagalbos rinkinys, bet tikrai ne grėsmę kelianti amunicija. Be to, tokių prekių galima nusipirkti ir Lietuvoje, tokiose parduotuvėse, kaip „Armijai ir civiliams“.
Lėktuve – paprasti siuntiniai
Oficiali versija yra aiški – lėktuvu gabentos paprastos siuntos. „DHL Lietuva“ pardavimų ir marketingo direktorė Aušra Rutkauskienė 15min patvirtino, kad šis kasdien skrendantis lėktuvas gabeno reguliarias verslo klientų ir fizinių asmenų siuntas.
Paprašyta detalizuoti, kas gabenta orlaiviu, ji teigė, kad, „kol vyksta tyrimas, negali patikslinti detaliau, tai – kasdien skrendantis bendrovės lėktuvas, gabentos reguliarios siuntos“.
Antradienį vykusioje spaudos konferencijoje Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas teigė, kad krovinys įvykio vietoje išsibarstė kelių šimtų metrų spinduliu. Vis dėlto kas buvo tame krovinyje, V.Vitkauskas sakė negalįs pasakyti, bet esą staigmenų neturėtų būti – tai tiesiog žmonių siųsti siuntiniai.
Dėžės „sprogo kaip velnias“?
Kol kas versija apie sprogusias siuntas taip pat nepatvirtinta. Bendrovės DHL atstovė teigė, kad apie orlaivyje buvusius kokius nors įtartinus krovinius informacijos neturi.
„Kol kas tikrai neturime duomenų, patvirtinančių apie kažką įtartino, kas galėtų sukelti mums įtarimus, kad tai galėjo būti kažkoks incidentas. Kol vyksta tyrimas, nieko kol kas neturime ir nieko kol kas nekomentuojame, nesinori spekuliuoti“, – sakė A.Rutkauskienė.
Policijai preliminariai pasikalbėjus su sudužusio lėktuvo įgula, ši nenurodė, kad gaisras orlaivyje būtų kilęs iki jam trenkiantis į žemę.
„Su kuo galima buvo bendrauti, jau buvo šiek tiek šnektelta, mūsų tyrėjai pasikalbėjo. Pirminiais duomenimis, iki smūgio į žemę lėktuve nebuvo kilęs gaisras, uždūminimas ar kažkas kita, kol kas tokių dalykų nėra“, – specialioje TV3 laidoje pirmadienio vakarą kalbėjo Lietuvos policijos generalinis komisaras.
„Panašu, kad skrydis vyko rutinine eiga ir tiesiog įvyko smūgis į žemę“, – LRT nurodė A.Paulauskas.
V.Vitkauskas patvirtino įgulą neliudijant, kad incidentas būtų galėjęs kilti dėl degimą inicijuojančių įrenginių.
„Tiek įgula, tiek iš tų duomenų, kuriuos turime šią minutę, tokios informacijos nėra“, – teigė jis.
V.Vitkauskas BNS anksčiau sakė pareigūnus neturint duomenų apie tai, kad gaisras orlaivyje būtų kilęs iki smūgio į žemę ar kad jo pilotai būtų buvę suklaidinti GPS signalų trikdymo.
Teisingumo ministerijos orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovas Laurynas Naujokaitis antradienio spaudos konferencijos metu į klausimą, ar šis įvykis gali būti susijęs su terorizmu, sabotažu ar kitokiu poveikiu, atsakė, jog šiuo metu tokių požymių nėra: „Taip, tiriama, jeigu rasime tokių įrodymų, perduosime ikiteisminio tyrimo vykdytojams, informuosime ir visuomenę. Bet šiuo metu neturime tokių požymių.“
Aviacijos specialistai 15min sakė, kad viešai prieinami duomenys kol kas nepatvirtina terorizmo versijos.
Pareigūnai teigė neturintys duomenų, kad nelaimė būtų kaip nors susijusi su pastaruoju metu Vidurio ir Rytų Europoje rengtais sabotažo aktais, dėl kurių Vakarai kaltina Rusiją.
Anksčiau šiemet buvo skelbta apie incidentus, kai į iš Lietuvos į Vokietiją ir Jungtinę Karalystę skrendančius DHL orlaivius buvo įdedamos savaime užsidegančios siuntos. Vėliau Vakarų šalių pareigūnai šiuos įvykius irgi susiejo su Rusija. Anot jų, tai buvo dalis slaptos Maskvos operacijos, kuria siekta sukelti gaisrus į JAV ir Kanadą skrendančiuose transportiniuose ir keleiviniuose lėktuvuose.
15min verdiktas: melas. Vienos dėžės nuotrauka neįrodo, kad lėktuvu buvo gabenta karinė amunicija. Be to, ši įmonė neprekiauja jokiais ginklais. Pirminiais duomenimis, apie įtartinus arba sprogstančius krovinius lėktuve informacijos nėra.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.