Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 10 11

Įrašą sunaikinusi Vyriausybė dangstosi kibernetiniu saugumu

Dėl kibernetinio saugumo Vyriausybė atsisako parodyti, kaip ministrų pasitarimų įrašai išsitrina automatiškai. Savaitės pradžioje Vyriausybė paskelbė sunaikinusi pasitarimo įrašą, kuriame premjeras Saulius Skvernelis pasisakė apie žodžio laisvę ir žurnalistus.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kalbame apie įrašą prieš savaitę vykusio pasitarimo, kuriame buvo atmestos ir grąžintos tobulinti Susisiekimo ministerijos iniciatyvos atverti Registrų centro duomenis žiniasklaidai.

Žurnalistams ėmus uždavinėti klausimus apie tai, kas tiksliai sunaikino įrašą ir kieno nurodymu tai buvo padaryta, Vyriausybės kanceliarija atsakė, kad „įrašas ištrinamas automatiškai kompiuterinių priemonių pagalba.“

15min kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją su prašymu sudaryti galimybę žurnalistams stebėti, kaip artimiausio pasitarimo įrašas bus ištrinamas automatiškai. Vyriausybė tokios galimybės nesudaro nes, pasak jų, tai susiję su kibernetiniu saugumu.

„Šiame procese darbuotojai fiziškai nedalyvauja ir jį stebėti būtų gana sudėtinga. Taip pat norime atkreipti, kad ši ir kita panaši informacija yra susijusi su Vyriausybės informacinių tinklų kibernetiniu saugumu ir nėra viešo pobūdžio“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos atsakyme.

Vyriausybės kanceliarijos atstovai vėl paaiškino, kad įrašas susinaikina automatiškai: „Pasitarimo įrašas perkeliamas į serverį, kuriame jis prieinamas protokolą rašančiam darbuotojui dvi dienas. Nustatytą dieną ir nustatytą valandą serveryje saugoma informacija ištrinama.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė

Minėtame Vyriausybės pasitarime dalyvavo Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė. Ji LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ tvirtino, kad premjeras kalbėjo tikrai emocingai, kėlė klausimus ir pasakė, ką mano apie nepriklausomą žiniasklaidą.

„Be abejo, ten buvo ir emocinis fonas šiek tiek pakeltas ir ne vieną kartą tas pats buvo pakartota. Tokių palyginimų nuskambėjo, kokių tikrai nenorėčiau cituoti ir vertinti“, – kalbėjo A.Žilinskienė.

Įrašą sunaikino gavę žurnalistų prašymus

Primename, kad Vyriausybė sunaikino praėjusią savaitę vykusio pasitarimo garso įrašą, kurio prašė žurnalistai iš skirtingų žiniasklaidos priemonių.

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro Roko Masiulio iniciatyvos atverti viešus duomenis žurnalistams. Dalis siūlymų buvo grąžinti tobulinti, dalis – atmesti.

15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras S.Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę ir pats prieštaravo susisiekimo ministro R.Masiulio siūlymams.

Įrašas su premjero pasisakymais buvo sunaikintas, nors tiesiogiai už visuomenės informavimo normų laikymąsi atsakinga institucija – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba – išaiškino, kad žurnalistai turi teisę perklausyti šį įrašą. Be to, Vyriausybė be pagrindo slėpė minėtą informaciją ir taip trukdė žurnalistams vykdyti savo profesinę pareigą.

Įrašas buvo sunaikintas nepaisant pačios Vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento. Naujienų agentūra BNS atskleidė, kad reglamentas numato, jog Vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti laikomi duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi Vyriausybės kanceliarijos archyve. Kanceliarija teisinasi, esą kiti reglamentai yra aukščiau ir įrašų saugoti neįpareigoja.

Trečiadienį opozicija uždavė klausimus premjerui S.Skverneliui apie sunaikintą įrašą. Premjeras turės atsakyti į klausimus iš Seimo tribūnos artimiausiame Seimo posėdyje. Opozicija klausia premjero, kieno nurodymu buvo sunaikintas įrašas ir ar jis sąmoningai pažeidė teisės aktus ir pačios Vyriausybės tvarką.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Trečiadienį taip pat Vyriausybė pareiškė atsisakanti atkurti sunaikintą pasitarimo įrašą, nes „garso įrašo atkūrimas nėra reglamentuotas, todėl (Vyriausybė – 15min) neturi pagrindo spręsti dėl jo atkūrimo.“

15min vis dar laukia Vyriausybės kanceliarijos atsakymų apie įrašo sunaikinimo aplinkybes: kada tiksliai įrašas buvo sunaikintas. Į šį klausimą Vyriausybės kanceliarija kol kas neatsako.

Trečiadienį Vyriausybė patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams sugrąžinama neatlygintina prieiga prie Registrų centro duomenų. Taip pat Vyriausybė nusprendė Seimui skubos tvarka teikti reikalingas įstatymų pataisas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug