„Įrodimas kad mums visiems meluoja dėl Koronaviruso. Dalinkitės padėdami kitiem“, – rašoma greta vaizdo įrašo socialinio tinklo puslapyje „Koronavirusas LT“. Vaizdo Įraše rodomos dvi sunkiai kvėpuojančios mergaitės, panašu – ligoninėje.
Per kelias dienas vaizdo įrašu socialiniame tinkle pasidalinta per 1,2 tūkst. kartų.
Dalis įrašą komentavusiųjų taip pat nesuprato, kokį melą šis vaizdo įrašas atskleidė. Kai kurie komentatoriai svarstė, kad gal taip siekiama įrodyti, kad virusas pavojingas ne tik vyresnio amžiaus žmonėms.
Tačiau vietoj atsakymo „Koronavirusas LT“ grupės administratoriai pateikė nuotraukas, kuriose komentarai ispanų kalba, aiškinantys, kad vaizdo įraše ne koronavirusu sergančios mergaitės, o Sirijos režimo dujų atakų aukos.
Iranietiškos šaknys
Ieškodami siūlo galo aptikome, panašu, vieną pirmųjų pasidalinimu vaizdo įrašu. Vasario 22 d. jis buvo skelbtas Hectoro Toresso tviterio paskyroje. Šiuo metu vaizdo įrašas iš šios paskyros – pašalintas.
Vis dėlto žiniasklaidoje arabų kalba ir tviteryje teigiama, kad vaizdo įraše rodomos COVID-19 sergančios mergaitės, o įrašas nufilmuotas Ali Asgharo ligoninėje penktame didžiausiame Irano mieste, Širaze. Tokia ligoninė išties egzistuoja.
Vis dėlto patikimų šaltinių, kurie galėtų patvirtinti, kad taip yra iš tiesų, neradome. Tačiau kartu neradome ir nė vieno įrašo, pasirodžiusio iki šių metų vasario, kuriame būtų pateikiami „Koronavirusas LT“ skelbiami vaizdai.
Kai kuriuose kovo mėnesį „Youtube“ pasirodžiusiuose vaizdo įrašuose buvo siekiama įrodyti, neva mergaitės nufilmuotos Italijoje.
Vis dėlto 100 proc. atmesti galimybės, kad sunkiai kvėpuojančios mergaitės į tokią būklę pateko dėl cheminės atakos ar kitų priežasčių, o ne koronaviruso, negalime. Tačiau aptikti feisbuke skelbiamo įrašo atitikmenų vaizduose iš Sirijos cheminių atakų nepavyko.
Tuo metu vasario 23 d. tinklalapiuose, skirtuose Azerbaidžano auditorijai, pasirodė informacija, kad vietiniuose socialiniuose tinkluose platinama informacija, neva vaizdo įraše matomos mergaitės guli Baku ligoninėje – netiesa.
Panašu, kad įrašas pirmiausia plisti pradėjo Artimuosiuose Rytuose. Daugiausia juo dalinamasi socialinių tinklų paskyrose arabų kalba.
Pavojus ne tik vyresniems
Tiesa, kad COVID-19 daugiausia pavojaus kelia vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau būtų klaidinga galvoti, kad gimimo data automatiškai apsaugo nuo galimybės susirgti ar patirti rimtas komplikacijos.
Pavyzdžiui, kovo 23 d. duomenimis, Ispanijoje 34 COVID-19 sergančius vaikus iki 10 metų teko paguldyti į ligoninę, o vienam reikėjo intensyvios priežiūros. Ligoninėje atsidūrė ir 15 10–19 metų amžiaus vaikų, vienas kurių mirė.
Turint omenyje, kad tuo metu Ispanijoje buvo 28,6 tūkst. patvirtintų susirgimų koronavirusu, tai nėra dideli skaičiai. Tačiau, kaip pavyksta apsaugoti visų amžiaus kategorijų žmones, priklauso ne tik nuo viruso, bet ir kiekvienos valstybės sveikatos sistemos.
Vis dėlto teigiančių, kad vaikams susirgti COVID-19 nėra įmanoma, nebuvo nuo pat pradžios.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.