15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 02

Iš dumblo gauto komposto išvežimas iš „Vilniaus vandenų“ užminė mįslę: sunkvežimiai valandą stovi prie Gariūnų ir grįžta atgal

Praėjusią savaitę keli aktyvūs vilniečiai stebėjo, kaip iš „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklos išvažiuoja sunkvežimiai, pakyla į kalną ir sustoja šalia Gariūnų turgaus. Pastovi ilgiau nei valandą, o paskui grįžta atgal. Pagal važtaraščius kiekvienas sunkvežimis tuo metu į laukus Vilniaus rajone turėjo vežti apie 20 t kompostinės žemės. „Vilniaus vandenys“ tvirtina, kad jie moka už dumblo sutvarkymą dalimis, todėl permokos už tuščią važinėjimą nebus.

Vietoj kelionės į laukus – pastovėti šalia Gariūnų

Ketvirtadienis, lapkričio 26 diena. Vaizdo kamera apie dešimtą valandą ryte užfiksuoja, kaip pro „Vilniaus vandenų“ nuotekų gamyklos vartus išvažiuoja sunkvežimis MAN. Kiek pavažiavęs jis pasuka Jočionių gatve į kalną, tuomet prieš pat Gariūnų turgavietę – keliu į dešinę ir sustoja prieš vienus iš vartų į stovėjimo aikšteles prie turgaus. Ant kažkada čia augusios žolės stovi dar vienas toks pats sunkvežimis, iš „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklos išvažiavęs truputį anksčiau.

Abu sunkvežimiai čia stovėjo ilgiau nei valandą ir jau po vidurdienio pajudėjo – atgal į „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklos teritoriją.

VIDEO: Keisti dumblą iš „Vilniaus vandenų“ vežančių mašinų maršrutai

Pagal elektroninius važtaraščius, kuriuos matė 15min, tuo laiku abu šie sunkvežimiai privalėjo iš pakrovimo vietos Titnago g. 74 vežti kompostinę žemę (vienas sunkvežimis – 20,74 tonų, kitas – 19,76 tonų) į iškrovimo vietą Vilniaus rajone, beveik 30 km nuo sostinės. Dokumente įrašyta, kad siuntėjas yra UAB „Bioineksas“, gavėjas – ūkininkas iš Vilniaus rajono.

Tokie patys pasivažinėjimai stebėti ir trečiadienį, lapkričio 25 dieną, taip pat keistus sunkvežimių maršrutus penktadienį priešpiet užfiksavo 15min fotografas, tik tuomet šalia Gariūnų sunkvežimiai stovėjo trumpiau, o tada vienas paskui kitą pasuko į Gariūnų gatvę ir į šalia „Maxima Bazės“ esančią teritoriją Pirklių gatvėje.

Tokie keisti kompostinę žemę turinčių vežti sunkvežimių viražai juos stebėjusiems vilniečiams sukėlė nemažai klausimų. Svarbiausias iš jų – ar už tokį pasivažinėjimą mokama kaip už realų kompostinės žemės išvežimą į Vilniaus rajoną?

Atsiskaito dalimis

„Vilniaus vandenys“ tvirtina, kad jokio kriminalo čia nėra. Bendrovės pateiktame komentare teigiama, kad dumblo kompostavimo paslaugą nuo šių metų bendrovei „Vilniaus vandenys“ teikia viešuosius pirkimus laimėjusi įmonė – UAB „Bioineksas“. Vasarį su ja pasirašyta Dumblo kompostavimo paslaugų sutartis.

„Atkreipiame dėmesį, kad dumblo tvarkymo paslaugą teikianti įmonė iš „Vilniaus vandenų“ teritorijos išveža ne dumblą, o jau sukompostuotą žemę, kurios sudėtis – nuotekų valymo procese susidaręs nusausintas dumblas, sumaišytas su žaliosiomis atliekomis, apdorotas puvimo procesu.

Paprastai šis kompostas naudojamas kaip medžiaga apleistų žemių atstatymui, miesto želdinių tręšimui, ar pakelių sutvirtinimui, apželdinimui, perduodama ūkininkams kaip trąša“, – teigiama bendrovės Komunikacijos skyriaus vadovės Renatos Smalskės parengtame komentare.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Marius Švaikauskas, „Vilniaus vandenų“ vadovas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Marius Švaikauskas, „Vilniaus vandenų“ vadovas

Komentare nurodoma, kad procesas vyksta taip: „Vilniaus vandenys“ bendrovei „Bioineksas“ perduoda nusausintą nuotekų valymo procese susidariusį dumblą. Paslaugą teikianti įmonė dumblą kompostuoja „Vilniaus vandenų“ teritorijoje esančioje „Bioinekso“ dumblo tvarkymo aikštelėje, iš kurios vėliau jau kompostuotą žemę išveža antriniam panaudojimui.

Paslaugos teikėjui bendrovė „Vilniaus vandenys“ atsiskaito už faktiškai perduotą sausinto dumblo kiekį, o ne už komposto pagaminimą. Šiuo metu „Bioineksui“ bendrovė jau yra perdavusi beveik 15 tūkst. tonų nusausinto dumblo.

„Siekiant turėti papildomus saugiklius – kad bendrovė „Bioineksas“ deramai ir iki galo įvykdys savo įsipareigojimus, bendrovė už suteiktą paslaugą atsiskaito dalimis: 60 proc. sumokama perduodant dumblą „Bioineksui“ ir 40 proc. – kai paslaugos teikėjas sausintą dumblą sukompostuoja, pateikia komposto tyrimo rezultatus bei kompostuotą žemę išveža.

Visiškai su paslaugos teikėju bendrovė atsiskaito tik jam įvykdžius įsipareigojimus – išvežus sukompostuotą žemę iš valyklos teritorijoje esančios „Bioinekso“ dumblo kompostavimo aikštelės bei pateikus pažymą, kur realizuojamas kompostas.

60 proc. sumokama perduodant dumblą „Bioineksui“ ir 40 proc. – kai paslaugos teikėjas sausintą dumblą sukompostuoja, pateikia komposto tyrimo rezultatus bei kompostuotą žemę išveža.

Tikslūs perduodamo dumblo, sukompostuoto ir išvežto komposto kiekiai fiksuojami kas mėnesį rengiamose ataskaitose“, – teigia „Vilniaus vandenys“.

Ženklų dėl nesąžiningumo nemato

Bendrovė tvirtina, kad tai, kaip vyksta dumblo perdavimo, perdirbimo (sukompostavimo) ir komposto išvežimo procesas skirtinguose etapuose, kontroliuoja tiek „Vilniaus vandenų“, tiek ir Aplinkos apsaugos departamento (AAD) prie Aplinkos ministerijos specialistai. Pastarieji taip pat tikrina, ar įmonė tinkamai tvarko dumblą ir atlieka jo apskaitą, kam jį atiduoda, ar turi dumblo sutvarkymą reglamentuojančius dokumentus, ar jie atitinka LR teisės aktus. Pastarąjį kartą tokią patikrą ADD atliko rugpjūčio 20 d. Anot R.Smalskės, jokių pažeidimų tąkart nebuvo nustatyta.

Tai, kad automobiliai su kompostine žeme važinėja keistu maršrutu, „Vilniaus vandenims“ neatrodo svarbus dalykas, nes, kaip teigia, įtakos mokėjimams tai niekaip negali turėti.

„Bendrovė nekontroliuoja paslaugos teikėjo judėjimo į ir už Vilniaus nuotekų valyklos teritorijos ir to, ką paslaugų tiekėjas atsiveža į kompostavimo aikštelę, nes tai niekaip nedaro įtakos bendrovės „Vilniaus vandenys“ atsiskaitymams už suteiktą paslaugą, nepažeidžia ir nusausinto dumblo perėmimo iš „Vilniaus vandenų“ proceso. Viską, ką paslaugų teikėjas atsiveža, privalo sutvarkyti savo sąskaita.

Jokių ženklų, kad paslaugos teikėjas taip elgdamasis galimai nederamai ar nesąžiningai vykdo savo įsipareigojimus, bendrovė „Vilniaus vandenys“ neįžvelgia.

Tikslių priežasčių, kodėl tiekėjas išvažiavo su dumblu iš nuotekų valyklos teritorijos ir vėl į ją sugrįžo, reikėtų klausti paslaugos teikėjo. Jokių ženklų, kad paslaugos teikėjas taip elgdamasis galimai nederamai ar nesąžiningai vykdo savo įsipareigojimus, bendrovė „Vilniaus vandenys“ neįžvelgia“, – komentare teigia bendrovės Komunikacijos skyriaus vadovė.

Nevažiavo, nes juos sekė?

UAB „Bioineksas“ vadovas Marius Paulauskas situaciją aiškina taip: esą vairuotojai pamatė, kad kažkas juos seka, ir nenorėdami atskleisti komercinės paslapties, kam ši kompostinė žemė skirta, niekur nevažiavo.

„Yra buvę tokių precedentų, mane yra kvietę ir „Vilniaus vandenys“ pasiaiškinti šituo klausimu. Kaip mane informavo mūsų gamybos vadovas, yra grįžusios kelios mašinos – iš daug mašinų keletas grįžo. Ir tai įvyksta dėl kelių priežasčių: viena priežastis yra, jeigu nepriima klientai, tarkim, fiziškai negalima į lauką to metu įvažiuoti dėl meteorologinių sąlygų, dėl šlapumo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Keisti dumblą iš „Vilniaus vandenų“ vežančių mašinų maršrutai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Keisti dumblą iš „Vilniaus vandenų“ vežančių mašinų maršrutai

Antras dalykas – kelis kartus yra grįžę dėl to, kad dabar mes jaučiame, kad kažkas mus tiesiog seka.

Aš jau kreipiausi į advokatų kompaniją išsiaiškinti, ar ten teisėtu būdu galima. Seka tas mūsų mašinas, važiuoja paskui jas iki klientų. Mes manome, kad mūsų klientai yra mūsų komercinė paslaptis. O tame fone, kad yra kelis kartus grasinta, kad šitame versle ilgai neužsibūsiu, čia man ne vieta, veikti turi senieji ir pan. Nuo pat pradžių prasidėjo“, – taip situaciją aiškino M.Paulauskas.

Būtent dėl sekimo esą mašinos ir stovėjo šalia Gariūnų turgavietės. Anot M.Paulausko, vairuotojas paskambino gamybos vadovui ir klausė, ar jam važiuoti toliau. Kodėl tie automobiliai buvo net du ir kodėl jie laukuose stovėjo taip ilgai, direktorius paaiškinti negalėjo.

Seka tas mūsų mašinas, važiuoja paskui jas iki klientų. Mes manome, kad mūsų klientai yra mūsų komercinė paslaptis.

Jis įsitikinęs – tai konkurentai mėgina kišti pagalius į ratus: „Jiems gal atrodo, kad aš čia rinką griaunu, kad aš algas per dideles moku tiems darbininkams (rekvizitai.vz.lt nurodoma, kad įmonėje dirba 8 darbuotojai, o vidutinis atlyginimas siekia 1792 eurus iki mokesčių – red. past.).“

„Bioinekso“ vadovas teigė, kad jiems kaip nors slėpti išvežamus kiekius nėra jokio tikslo – juk kai baigsis sutartis (o ji šiemet vasarį pasirašyta trejiems metams), dumblo kompostavimo aikštelę „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklos teritorijoje teks palikti tuščią.

O ir tokie tušti važinėjimai esą atneša tik nuostolius, kadangi transportas yra nuomojamas, už kiekvieną išvažiavimą tenka mokėti. Iš „Vilniaus vandenų“ pinigus „Bioineksas“ gauna, kaip sako bendrovės direktorius, tik pateikę dokumentus, kur ir kam tą kompostinę žemę išveža.

Ž.Šilgalis: tai nėra skaidru

Opozicinės „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos narys Vilniaus savivaldybės taryboje Žilvinas Šilgalis sako, kad bendrovės „Vilniaus vandenys“ vadovybės veikla jam kelia daugybę klausimų. Ir ne tik dėl šios konkrečios situacijos.

Apie šitą situaciją girdėjau, kad mašina nevažiuoja, o tik imituoja tą nuvažiavimą, tai ne tik su skaidrumu prasilenkia, bet gal eina kalba ir apie nusikalstamus veiksmus.

„Vilniaus vandenys“ kaip kokia saugumo tarnyba, kur informacijos negali gauti. Aš prisimenu, kaip mes per Aplinkos ir energetikos komitetą (Ž.Šilgalis yra šio komiteto Vilniaus taryboje narys – red. past.), komiteto pirmininkė Donalda Meiželytė gali paliudyti, bandėme gauti iš jų medžiagą, kai sužinojome, kad Aplinkos apsaugos departamentas atliko patikrinimą ir gresia didžiulės baudos. Jie slėpė tą informaciją, nors mes kaip tik žiūrėjome, gal galime padėti, gal galima užkardyti, kad nebūtų tokios baudos. Informacijos negavome iki tol, kol sužinojome, kad bauda jau skirta.

Jeigu tarybos narys negali gauti informacijos iš bendrovės, kurios akcininkė savivaldybė yra, tai atskleidžia požiūrį. Apie šitą situaciją aš irgi girdėjau, kad vyksta visiškai neaiškūs vežimai, mašina nevažiuoja, o tik imituoja tą nuvažiavimą, tai ne tik su skaidrumu prasilenkia, bet gal eina kalba ir apie nusikalstamus veiksmus“, – kalbėjo politikas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Keisti dumblą iš „Vilniaus vandenų“ vežančių mašinų maršrutai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Keisti dumblą iš „Vilniaus vandenų“ vežančių mašinų maršrutai

Ž.Šilgalio teigimu, visa tai jam nepanašu nei į šiuolaikišką įmonę, nei į šiuolaikiškai mąstantį vadovą. Be to, esą pastaraisiais metais išaiškėja kur kas daugiau taršos atvejų – tiek geriamojo vandens, tiek Neries, todėl jam atrodo, kad galbūt įmonė juda ne visai ta linkme, kokia judėti turėtų.

Konkursas sukėlė abejonių

Šią vasarą įvyko konkursas, kurio metu „Vilniaus vandenų“ dumblo kompostavimo paslaugų milijoninio pirkimo laimėtoja tapo tik besibaigiant paraiškų teikimo terminui įsteigta įmonė „Bioineksas“. Kaip rašė 15min, šio pirkimo vertė – apie 5,5 mln. eurų.

„Įmonę aš ir įsteigiau būtent tam konkursui. O konkurse sugalvojau dalyvauti dėl to, kad dabar matau perspektyvą labai didelę šioje atliekų tvarkymo srityje. Išėjau iš darbo, kadangi dar norėjau kažką veikti, tai mąsčiau, ką čia dar sugalvojus“, – vasarą 15min sakė konkursą laimėjusios įmonės „Bioineksas“ vadovas ir savininkas Marius Paulauskas, kuris sakė anksčiau užsiimdavęs prekyba.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dumblo kompostavimo aikštelė „Vilniaus vandenų“ teritorijoje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dumblo kompostavimo aikštelė „Vilniaus vandenų“ teritorijoje

Atitikti konkurso reikalavimus visiškai naujai ir patirties specifinėje veikloje neturėjusiai bendrovei padėjo kelios kitos įmonės, kurios sutiko pakonsultuoti ir pamokyti, kaip reikėtų kompostuoti dumblą.

Taip pat ir patys „Vilniaus vandenys“, kurie išnuomojo arba leido naudotis savo aikštelėmis, pastatais, dalimi įrangos. Konkursą laimėjusi įmonė kurį laiką neturėjo ir leidimo tokiai veiklai vykdyti. Bet ir čia į pagalbą atėjo „Vilniaus vandenys“ – leido naudotis savuoju leidimu.

Vilniaus miesto bei Šalčininkų, Švenčionių ir Vilniaus rajonų savivaldybių valdoma įmonė „Vilniaus vandenys“ 2019-ųjų gegužę paskelbė pirkimą savo nuotekų dumblo kompostavimo paslaugoms. Įmonės, norinčios dalyvauti konkurse, savo paraiškas turėjo pateikti iki 2019-ųjų liepos 16 dienos. O šį pirkimą laimėjusi įmonė „Bioineksas“ buvo įsteigta jau paskelbus konkursą – 2019-ųjų liepos 10-ąją – likus vos šešioms dienoms iki galutinio termino.

Kaune įsteigtoje įmonėje „Bioineksas“ konkurso metu buvo vos vienas darbuotojas – minėtas įmonės direktorius ir vienintelis savininkas M.Paulauskas.

Plačiau skaitykite čia: Vilniečių dumblą už 5 milijonus eurų tvarkys niekam nežinoma konkurso išvakarėse įsteigta įmonė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais