Šiais metais Rumunijoje vykusiose didžiausiose medicinos pratybose Aljanso istorijoje „Energingas karys 2019“ dalyvavo apie 2000 karo ir civilių medikų iš 38 NATO ir partnerių šalių.
Praktikuotis į Rumuniją kovo 30 – balandžio 14 dienomis keliavo 57 Lietuvos profesinės karo tarnybos ir rezervo karo medikai: šeimos gydytojai, traumatologai, anesteziologai, chirurgai, slaugytojai ir paramedikai.
Nori taikos – ruoškis karui.
Šį kartą Lietuvos karo medikai pratybose dalyvavo su savo įranga: konteineriais, palapinėmis, medicinos įranga ir priemonėmis bei evakuacijos transportu.
„Mūsų medikai pirmą kartą užsienio šalyje pratybų metu visiškai išsiskleidė savo medicininės paramos vienetus ir buvo savarankiški medicininės paramos užtikrinimo etapų dalyviai. Džiaugiamės, kad šį kartą ne integravomės į kitos šalies medicininės paramos vienetą, bet turėjome savo du savarankiškus vienetus. Vežėmės visą medicininę įrangą, instrumentus, priemones, pavyzdžiui, rentgeną, echoskopą ir pan.“ – 15min pasakojo Medicininės paramos vienetų grupės vadė plk. ltn. I.Jancevičienė.
Teko persidislokuoti
Rumunijos Cincu poligone buvo išskleista per 20 skirtingų tarptautinių medicinos paramos vienetų.
„Nori taikos – ruoškis karui, – posakį primena plk. ltn. I.Jancevičienė. – Viena pagrindinių karo medikų taikos meto užduočių – ruoštis medicininei paramai karinių operacijų metu. Karo medikai turi mokėti teikti pagalbą karinėje aplinkoje, ne stacionarioje gydymo įstaigoje.“
Pratybų metu buvo įgyvendinti daugiau nei 400 medicininių incidentų.
Plk. ltn. I.Jancevičienė dirbo štabe, koordinavusiame visą medicininės paramos vienetų veiklą poligone: priimdavo pranešimus apie įvykius, koordinavo pacientų srautus: sužeistuosius nukreipdavo į tam tikras ligonines, prireikus, organizuodavo jų pergabenimą.
Komandai teko iššūkis viską susikrauti, pervažiuoti, paskui išsiskleisti ir priimti pacientus.
„Pavyzdžiui, vienam lietuvių medicinos paramos vienetus (Rolė 1) buvo nurodyta persidislokuoti į naują vietą. Buvo duotas įsakymas, nurodytas laikas, koordinatės, kur persikelti. Komandai teko iššūkis viską susikrauti, pervažiuoti, paskui išsiskleisti ir vėl priimti pacientus“, – pasakojo plk. ltn. I.Jancevičienė.
Gydytojų veiksmai turi atgarsį
Medicininius incidentus kūrusi grupė inscenizavo karinę operaciją. Štabas medicininės paramos vienetui pranešė, kad, tarkime, už 15 minučių čia bus atvežti penki pacientai.
Numuliažuoti, su įvairiais sužalojimais sužeistieji patenka į karo lauko ligoninę. Jų traumos sunkios ir įvairios: galvos, pilvo, akių pažeidimai, šautinės žaizdos, nudegimai, net psichiniai sutrikimai.
Sužeistieji šalia savęs turi medicininio įvykio vadybininką, atsižvelgiant į gydytojų veiksmus įgarsinantį paciento būklę, pasakojantį jo ligos istoriją.
„Vadybininkas modeliuoja medicininę situaciją, kad medikai galėtų pasitreniruoti. Jei gydytojas neteisingai įvertina būklę ir imasi netinkamos gydymo taktikos, vadybininkas paciento būklę blogina, pavyzdžiui, sako, kad krenta kraujo spaudimas, sąmonės netenka ir t.t. O jei veiksmai teisingi, paciento būklė gerėja“, – įspūdžiais dalijosi plk. ltn. I.Jancevičienė.
O ir patys pacientai yra apmokyti, kaip elgtis atitinkamoje situacijoje: dejuoja, rėkia, aimanuoja, pyksta ar silpsta.
Treniruoja įgūdžius
Įvertinus pacientų gyvybines funkcijas, jie išrūšiuojami, kam pirmiausia teikti pagalbą, o kas gali palaukti.
„Kiekvienas komandos narys turi žinoti, ką daryti, kai atvežamas vienas pacientas, kai penki ar dar daugiau. Visa tai pasiekiama tik treniruojantis, antraip ekstremalioje situacijoje kiltų chaosas. Tačiau, kai žmonės pasiruošę, žino savo darbą, vietą, funkcijas, ekstremali situacija greitai suvaldoma“, – neabejojo plk. ltn. I.Jancevičienė.
Kai žmonės pasiruošę, žino savo darbą, vietą, funkcijas, stresas greitai suvaldomas.
Ji pasakojo, kad medicinos personalas, gelbėdamas sužeistąjį, imituoja visus procesus: „Vyksta komandinis darbas, dirba gydytojas, seselės, kiti specialistai. Jie eina prie paciento, maunasi pirštines, skaičiuoja pulsą, matuoja kraujo spaudimą, žiūri vyzdžius, vertina kitus gyvybinius parametrus, atlieka įvairius tyrimus bei skiria vaistus. Pavyzdžiui, esant reikalui atliekama echoskopija. Jei nepadėsi echoskopo teisingoje pozicijoje, nepamatysi, kad vyksta vidinis kraujavimas. Jei gydytojas echoskopuoja teisingai, vadybininkas pasakys: „Taip, pilvo ertmėje yra kraujo.“ Rentgeno tyrimas irgi imituojamas iki mygtuko paspaudimo, tinkamai nustatant paciento poziciją privedamas aparatas ir pan.“
Įvertinus, kad paciento būklė labai prasta, komanda sprendžia, kaip elgtis toliau. Imamasi spręsti paciento išgabenimo į kitą sveikatos įstaigą klausimą, esat poreikiui organizuojama oro evakuacija.
„Viena teikti paslaugas pacientui, o kita pervežti jį ten, kur reikalinga. Komanda turi žinoti, kaip užsakyti oro transportą, kaip užpildyti pranešimus su ligonio duomenimis“, – pažymėjo I.Jancevičienė.
Suprato, kad yra geri
Dar viena šių pratybų ypatybė – sąveika su Rumunijos civilinėmis sveikatos priežiūros įstaigomis. Sostinės Bukarešto metro buvo imituojama civilinė ekstremali situacija su dideliu nukentėjusiųjų skaičiumi, kur į pagalbą pasitelkti ir karo medicinos pajėgumai. Šiame pratybų etape dalyvavo ir Lietuvos karo medikai.
„Abiejų pratybų fazių metu medikai tobulino pacientų evakuacijos, medicinos logistikos bei valdymo ir vadovavimo procedūras“, – sakė plk.ltn. I.Jancevičienė.
Buvo malonu girdėti, kad mūsų medikai puikiai pasiruošę, motyvuoti, degančiomis akimis.
Tokio pobūdžio pratybos lietuviams – ne naujiena. Tačiau dalyvavimas tarptautinėse pratybose, kur atvyko apie 2 tūkst. žmonių – geras būdas pasitikrinti.
„Lietuvos vardas buvo minimas labai dažnai: sulaukėme labai gerų atsiliepimų – tiek atskiriems karo medikams, tiek vertinant kolektyvinius vieneto veiksmus. Buvo malonu girdėti, kad mūsų medikai puikiai pasiruošę, motyvuoti, degančiomis akimis. Kartais reikia pamatyti, kaip kiti dirba, kad suprastum, jog ir pats esi labai geras. Nes kartais atrodo, kad visi kiti už tave geresni. Tačiau patiri, kad kontekste nenusileidi norvegams, švedams ar belgams – ir tai labai džiugina. Šįkart įgijome tarptautinės patirties, o tai yra neįkainojamas dalykas. Esame tikrai pasiruošę ir daug ko išmokę“, – įvertino plk. ltn. I.Jancevičienė.
Pratybas „Energingas karys 2019“ kas dvejus metus organizuoja NATO karo medicinos kompetencijos centras, esantis Budapešte, Vengrijoje.