Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 10 28

Iš Šarūno Marčiulionio pusantro milijono eurų „išmelžęs“ Juozas Tumėnas bando bankrutuoti

Teisme nagrinėjama Juozo Tumėno bankroto byla leidžia iš arčiau pažvelgti, kokias įspūdingas sumas šiam žmogui sunešė žinomi šalies sportininkai. Milijonus už pasakiškas palūkanas skolinęsis veikėjas bando atsikratyti skolų kupros, nors jo veiklą tiria ir prokurorai.
Šarūnas Marčiulionis negali atgauti 1,4 mln. eurų iš Juozo Tumėno
Šarūnas Marčiulionis negali atgauti 1,4 mln. eurų iš Juozo Tumėno / 15min nuotr.

Kreditoriai neslepia, kad vilties atgauti pinigus mažai. Jie nori kuo daugiau viešumo ir nerimauja, kad užsitęsęs tyrimas ir prasidėjusi fizinio asmens bankroto byla gali galutinai palaidoti jų viltį atgauti bent dalį lėšų.

Įspūdingos skolos

Rengiant šį tekstą 15min pasikalbėjo su keletu asmenų, kuriems J.Tumėnas skolingas pinigų. Daugelis jų prašė garantuoti anonimiškumą, visi pasakojo panašias istorijas.

J.Tumėnas išgarsėjo sporto pasaulyje kaip apsukrus verslininkas ir sporto mecenatas. Jis rėmė krepšinio ir kitų sporto šakų komandas, federacijas, atskirus sportininkus. Savo laiku iš jo pinigų yra gavę net tokios sporto žvaigždės kaip dabar NBA žaidžiantis Mindaugas Kuzminskas.

„YouTube“ nuotr./Juozas Tumėnas
„YouTube“ nuotr./Juozas Tumėnas

Pabarstydamas pinigų jauniesiems sportininkams ir nedideliems klubams J.Tumėnas kūrė sėkmės lydimo verslininko įspūdį.

„Jis parėmė mūsų klubą, tačiau vėliau pats pasiūlė investuoti į jo verslą. Tai nebuvo šiaip siūlymas. Telefonas netilo, tiesiog jaučiau spaudimą.

Dabar apie tai kalbėti keista, bet J.Tumėnas puikiai išmanė psichologiją ir mokėjo manipuliuoti žmonėmis. Jis pasiūlė investuoti į jo verslą. Žadėjo 40 proc. palūkanas. Rodė popierius, pasakojo, kad į Skandinaviją veža gipsinius biustus, kurie ten puikiai perkami.

Visada buvo primenama, kaip jis parėmė komandą ir dabar pinigų reikia jam. Nors J.Tumėnas elgdavosi gana stačiokiškai, bet jam pavykdavo pelnyti žmonių pasitikėjimą“, – 15min pasakojo pinigų neatgaunantis sporto komandos vadovas.

Įklimpo žinomi sportininkai

Fizinio bankroto byla leidžia pamatyti, kas ir kiek pinigų skolino J.Tumėnui. Net 1,4 mln. eurų J.Tumėnui patikėjo legendinis krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. 15min su šiuo metu iš Lietuvos išvykusiu Š.Marčiulioniu susisiekti nepavyko.

300 tūkst. eurų J.Tumėnui paskolino buvęs krepšininkas, olimpietis Marius Prekevičius. Jis 15min teigė, kad situacijos detaliau komentuoti negali, nes tai jam draudžia daryti prokuratūroje pasirašyti įsipareigojimai, tačiau patvirtino, kad baudžiamojoje byloje dėl sukčiavimo yra pripažintas nukentėjusiuoju.

„Scanpix“ nuotr./M.Prekevičius šį sezoną veikiausiai baigs žaisdamas kitame klube.
„Scanpix“ nuotr./M.Prekevičius šį sezoną veikiausiai baigs žaisdamas kitame klube.

Mažesnes sumas skolino buvusio krepšininko Kęstučio Šeštoko šeima. J.Tumėnas krepšininko žmonai Dianai Šeštokienei skolingas 29 tūkst. eurų. 17 tūkst. eurų J.Tumėnas skolingas sporto žurnalistui Tautvydui Vencevičiui.

J.Tumėnas skolingas ir įmonėms. Pavyzdžiui, UAB „Silberauto“ ar AB „Swedbank“.

15min šaltinių teigimu, J.Tumėnas pinigus skolinosi iš kur kas daugiau žinomų sportininkų, trenerių, klubų vadovų, tačiau ne visada buvo pasirašomos notarinės sutartys, todėl daugelis jų dabar skolų net nebando atgauti.

Piramidės principas

„Mes buvome girdėję apie sportininkus, kurie J.Tumėnui paskolino ir uždirbo. Taip veikia visos piramidės. J.Tumėnas kėlė pasitikėjimą ir jo reputacija buvo gera.

Dabar mes pasišnekame tarpusavyje ir jau žinome, kad iš tiesų jis skendo skolose, bet skolinosi toliau. Mano draugas norėjo parduoti butą ir visus pinigus paskolinti J.Tumėnui. Labai džiaugiuosi, kad jis to nepadarė.

Kai supratau, kad pinigų neatgausiu, J.Tumėnas atvirai sakė – jeigu pradėsi triukšmauti, aš tau pinigų niekada negalėsiu atiduoti. Jeigu tylėsi, po truputį atiduosiu.

Netgi buvo pasiūlymų jam surasti žmonių, kurie skolintų. Tada juos atvedęs žmogus dalį pinigų atgautų“, – pasakojo pašnekovas.

J.Tumėno statyta finansinė piramidė žlugo, kai informacija apie jo skolas tapo vieša.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Stasys Tumėnas. Šiaulių miesto tarybos nariai
Alvydo Januševičiaus nuotr./Stasys Tumėnas. Šiaulių miesto tarybos nariai

„Su juo kurį laiką dar buvo galima susisiekti, bet šiuo metu jis ragelio jau nekelia, keičia telefono numerius. Jį kartais mato mieste. Sklinda kalbos, kad jis daug vilčių deda į savo tėvą, buvusį Šiaulių vicemerą, kuris dabar taps Seimo nariu (J.Tumėno tėvas Stasys Tumėnas į Seimą buvo išrinktas su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, – red. past.).

Anksčiau mes su juo bandėme kalbėtis, bet jis visada buvo sūnaus, o ne apgautų kreditorių pusėje. J.Tumėnas dar turi brolį, tačiau šis niekada jo veiklai nepritarė, tarp jų kildavo konfliktų dar tada, kai ši finansinė piramidė buvo statoma“, – pasakojo pašnekovas.

Dirba vadybininku už 178 eurus

Vilniaus apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Tyrimą prižiūri prokurorė Renata Mačiulaitienė. Prokuratūros atstovė Elena Martinonienė 15min patvirtino, kad tyrimas vyksta pagal 182 Baudžiamojo kodekso straipsnį – Sukčiavimas.

„Įtarimai šiuo metu nepareikšti, tyrimas yra didelės apimties, sudėtingas, vyksta gana intensyviai, tačiau daugiau viešintinų žinių šiuo metu nėra“, – teigė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Elena Martinonienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Elena Martinonienė

Šių metų gegužės 30 dieną Vilniaus apylinkės teismas pradėjo nagrinėti J.Tumėno bankroto bylą.

J.Tumėno bankroto administratorė Aušra Gudaitienė 15min teigė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas nagrinėti civilinės bylos netrukdo, nes J.Tumėnui kaltinimai iki šiol nepareikšti.

„Bankroto byla nagrinėjama teisme. Vyksta kreditorių susirinkimai. Balsuojama, ar pritarti mokėjimų planui, ar ne. Šiuo metu planas yra tikslinamas. Ikiteisminiame tyrime kol kas yra tik įrodymų nagrinėjimo stadija“, – teigė ji.

Pasak A.Gudaitienės, jei ikiteisminis tyrimas būtų baigtas ir baudžiamoji byla keliautų į teismą, J.Tumėno bankroto byla būtų stabdoma iki kol bus priimtas sprendimas.

Šiuo metu J.Tumėnas nepilnu etatu dirba vadybininku UAB „Baltmeta“. Nuo šių metų vasario mėnesio oficialios jo pajamos siekia 178 eurus per mėnesį atskaičius mokesčius.

Būdas išsigelbėti

15min susisiekė fizinių asmenų bankroto specialistu, advokatu Gediminu Žlioba.

„Pradėtas ikiteisminis tyrimas automatiškai bankroto bylos nestabdo, bet jei bus surašytas kaltinamasis aktas ir byla bus atiduota teismui, pradėta fizinio asmens bankroto byla turės būti sustabdyta arba nutraukta“, – teigė jis.

Gediminas Žlioba
Gediminas Žlioba

Pasak advokato, bankroto byla susideda iš tam tikrų etapų – pareiškimo, bankroto bylos iškėlimo, asmens mokėjimų plano ruošimo ir jo vykdymo, kuris trunka 3 metus. Jei visi etapai baigti, dar kartą reikalauti įvykdyti turtines prievoles, net ir po teismo nuosprendžio, būtų neįmanoma.

„Jei per tuos 3 metus kad ir paskutinį mėnesį paaiškėtų, kad pareiškėjas buvo nesąžiningas keldamas sau bankroto bylą ar jo skolos atsirado nusikalstamu keliu, procedūra nutraukiama. Tai turi nuolat stebėti bankroto administratorius“, – teigė G.Žlioba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?