2021 11 10

Iš stadiono Vilniaus savivaldybė pirmiausia „iškrausto“ medžius – persodina kitur

Jau kelias dienas nacionalinio stadiono teritorijoje ant Šeškinės kalno dirba technika. Kol kas jo griuvėsiai dar neardomi, tačiau iškasinėjami čia per kelis dešimtmečius užaugę medžiai. Jiems rasta vietos kitur.
Medžių perkėlimas prie nacionalinio stadiono teritorijoje
Medžių perkėlimas prie nacionalinio stadiono / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

Vilniaus savivaldybės teigimu, prieš pradedant sklypo, kuriame bus statomas Daugiafunkcis kompleksas, valymo darbus buvo užsibrėžta iš viso išsaugoti apie 150 vertingų medelių. Dauguma jų – pušys, beržai ir klevai, taip pat liepos.

Šie medžiai įvairaus didumo ir amžiaus. Nemaža dalis mažesniųjų jau perkelti į Ozo gatvės atkarpą šalia „Akropolio“, sodinami ten.

„Medeliai čia perkeliami natūraliai suaugusiais kupstais, siekiant kuo mažiau pakeisti natūralią jų augimvietę ir sudaryti natūraliai atrodantį, tankų žaliąjį masyvą.

Dar apie 20 didesnių liepų iki savaitės pabaigos iškeliaus į Gelvonų g. Kadangi šie medžiai, palyginti su sodinukais, pervežtais į Ozo g., yra stambūs – nuo 8 iki 10 m aukščio, jų iškasimas ir pervežimas bus organizuojamas su specialia sunkiąja technika. Sodinimo vietos irgi paruošiamos iš anksto, o iškasus želdinį, jis nedelsiant pervežamas ir pasodinamas. Taip išvengiama sandėliavimo ir bereikalingo streso augalui“, – teigia savivaldybės atstovai.

Visus šiuos želdinius ketinama pasodinti tarp pėsčiųjų takų ir važiuojamosios gatvės dalies, kad sugertų gatvės triukšmą ir lietaus vandenį, saugotų praeivius nuo purvo ir kurtų šešėlį bei žalią aplinką.

„Pagal specialistų rekomendacijas, medžiai įprastai sodinami ankstyvą pavasarį arba antroje rudens pusėje, kol nėra įšalo. Ypač palanku juos perkelti besibaigiant vegetaciniam laikotarpiui, kai medžiai numeta lapus.

Specialistai skaičiuoja, kad laikantis visų šių sąlygų, prigyti turėtų apie 90 proc. iš Daugiafunkcio komplekso teritorijos želdinių“, – skaičiuojama optimistiškai.

„Želdinių perkėlimas į kitas teritorijas mums yra svarbus dėl dviejų priežasčių. Pirma – šis etapas žymi simbolinę darbų Daugiafunkcio komplekso teritorijoje pradžią.

Antra, savivaldybėje formuojame tam tikrą praktiką, kaip ruošiantis statybos projektų įgyvendinimui turėtų būti elgiamasi su sklypu ir viskuo, kas jame gyva. Tikimės, kad tai taps normalia praktika ne tik savivaldybės įmonėms, bet ir privačiam verslui“, – apie tai, kodėl nuspręsta savaime užaugusius medžius ne nukirsti, o persodinti, sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Medžių perkėlimas prie nacionalinio stadiono teritorijoje
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Medžių perkėlimas prie nacionalinio stadiono teritorijoje

Perkėlus vertingus želdinius, planuojama dar šį mėnesį pradėti sklypo valymo darbus, o kitų metų pradžioje – imtis ir techninio projektavimo. Žadama, kad šiame etape savivaldybė ir koncesininkas ieškos būdų į Daugiafunkcio komplekso projektą integruoti kai kuriuos likusius medžius.

Skaičiuojama, kad miestui medžių perkėlimo paslauga kainuos apie 20 tūkst. eurų – maždaug dukart pigiau nei sodinant panašius sodinukus iš medelyno.

Vilniaus savivaldybės taryba pritarė pakoreguotai nacionalinio stadiono koncesijos sutarčiai spalio pradžioje. Tuomet pasirašyta ir sutartis su „BaltCap“ fondu.

Planuojama, kad per metus turėtų būti parengtas objekto techninis projektas, o 2022-ųjų pabaigoje prasidėtų ir pačios statybos – jos, planuojama, galėtų būti baigtos iki 2025 metų pradžios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis