Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas buvusį VSD direktoriaus pavaduotoją, dabartinį Seimo vicepirmininko Algio Čapliko patarėją D.Dabašinską apdovanojo už Estijos ir Lietuvos bendradarbiavimo projektų rengimą bei įgyvendinimą.
BNS pasiteiravus, kieno iniciatyva D.Dabašinskui skirtas apdovanojimas, Estijos prezidentūra atsakė, kad šį sprendimą inicijavo T.Hendrikas Ilvesas
„Kiekvienas tokio pobūdžio sprendimas yra prezidento sprendimas“, – BNS sakė Estijos prezidento spaudos tarnybos atstovas. Jis pridūrė, jog D.Dabašinskas apdovanotas „kaip tvirtas bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Estijos rėmėjas“.
Iš viso apdovanojimai skirti 15 užsienio piliečių.
Dekretas dėl ordino skyrimo pasirašytas šių metų vasario 1 dieną.
Anot pranešimo, tuo pačiu prezidento dekretu minėtuoju Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu taip pat apdovanota įžymi Rusijos žmogaus teisių gynėja, Maskvos Helsinkio grupės vadovė Liudmila Aleksejeva ir buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas George'as W.Bushas. Tiesa, JAV prezidentas apdovanotas 1-ojo laipsnio ordinu.
Apdovanojimų ceremonija rengiama ketvirtadienį Tartu universiteto Asamblėjos salėje.
D.Dabašinskas VSD dirbo nuo 1994 metų, prieš tai tarnavo Antrajame operatyvių tarnybų departamente prie Krašto apsaugos ministerijos. 2001 metais jis buvo paskirtas VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju, šias pareigas ėjo iki 2009 metų rudens.
2009–2010 metais D.Dabašinskas dirbo Lietuvos ambasados Kijeve ministru patarėju.
D.Dabašinsko pavardė minėta parlamentinio tyrimo dėl galimų JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų Lietuvoje, kurį atliko Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), išvadose. Jose teigiama, kad D. Dabašinskas su tuometiniu VSD generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus žinia mažiausiai du kartus sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių, kurie siejami su CŽV.
Išvadose skelbiama, kad viename iš įtariamų objektų partnerių atstovai vieni nelikdavo, „o visada būdavo arba D.Dabašinskas, arba vienas iš VSD pareigūnų“.
Seimas siūlė Generalinei prokuratūrai ištirti, ar Mečio Laurinkaus, A.Pociaus ir D.Dabašinsko veiksmuose nebuvo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ar įgaliojimų viršijimo požymių, nes būta įtarimų, kad jie tinkamai apie vykdomą bendradarbiavimą su CŽV neinformavo valstybės vadovų.
Generalinė prokuratūra padarė išvadą, kad nėra pagrindo minėtų asmenų traukti baudžiamojon atsakomybėn. Anot prokurorų, D.Dabašinsko ir jo kolegų veiksmuose buvo drausminio nusižengimo požymių, bet už tai bausti jau nebuvo galima, nes buvo suėjęs senaties terminas.
D. Dabašinskas turi aukštąjį teisininko išsilavinimą.