„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Išgąsdino lipdukais paslėptos skylutės obuoliuose: aiškina, neva jie apnuodyti

Socialiniuose tinkluose didžiulio dėmesio sulaukė vaizdo įrašas, kuriuo bandoma įteigti, esą į parduodamus obuolius būna suleista nuodų, o dūrio vieta uždengiama lipduku. Tai tėra sąmokslo teorija, kuria bandyta paskatinti etninę ir religinę neapykantą. Iš tiesų vaisius pažeidžia daug kur paplitę kenkėjai.
Rudens darbai
Obuoliai / Fotolia nuotr.

Nuo Lietuvos iki Pietų Afrikos

Minutės trukmės įraše matyti tik kažkieno ranka ir keli raudonšoniai obuoliai. Tamsaus gymio žmogus juos ima vieną po kito ir pirštu nulupa lipdukus, kuriuos galima pamatyti ant prekybos centruose vienetais parduodamų vaisių ar daržovių.

Lipdukai slepia skylutę ar net papuvusią vietą. Pasirodo, kad iš pažiūros gražūs ir sveiki atrodantys vaisiai (pačioje pabaigoje ant lipduko net galima įžiūrėti žodį „best“ – angl. „geriausias“) iš tiesų turi trūkumų.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Internautams įtarimų sukėlė kenkėjų pažeisti obuoliai - aiškinama, neva jie buvo apnuodyti
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Internautams įtarimų sukėlė kenkėjų pažeisti obuoliai - aiškinama, neva jie buvo apnuodyti

„Reiktų tyrimuką padaryt…“ – pasiūlė viena klipu pasidalijusi „Facebook“ vartotoja. Kitas ironizavo: „Skanaus…“

Vienoje „Facebook“ grupėje filmuką paskelbęs internautas pridėjo: „Kas gali tai patikslinti, sąmokslo teorija pildosi.“ Šis įrašas per tris dienas sulaukė daugiau nei 6 tūkst. reakcijų ir 1,1 tūkst. komentarų, juo pasidalyta 13 tūkst. kartų.

Lietuviai klipu dalijosi iš nelietuviškos „Facebook“ paskyros. Ji priklauso Perte (Australija) gyvenančiam, bet iš Durbano (Pietų Afrika) kilusiam vyrui. Filmuke pateiktame komentare matyti pastarosios šalies vėliava ir frazė zulu kalba, kurią vartoja 9 mln. žmonių, daugiausia – regione, kurį savo paskyroje mini šis internautas.

Taip pat skaitykite: Varlė ir obuolys ant maisto produktų nesusiję nei su Billu Gatesu, nei su skiepais

„Sveiki, norime, kad jūs visi mirtumėte Pietų Afrikoje“, – teigiama vaizdo įraše, kuris per mažiau nei savaitę peržiūrėtas 1,4 mln. kartų, sulaukė 6 tūkst. reakcijų ir 1,1 tūkst. komentarų.

Panašu, kad komentatorius tai įtikino. „Tai vadinama populiacijos mažinimu“, – pritarė vienas.

Tuo pačiu klipu dalijamasi ir kituose socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, „TikTok“.

Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Internautai įspėjami saugotis pažeistų obuolių, bet pažeidimo priežastis nurodoma klaidinga
Ekrano nuotr. iš „TikTok“/Internautai įspėjami saugotis pažeistų obuolių, bet pažeidimo priežastis nurodoma klaidinga

Šio vaizdo įrašo interpretacijos klaidina. Ekrane matyti tik keli obuoliai ir tai, kad ant jų užklijuoti lipdukai slėpė tam tikrus trūkumus. Netikrinama, ar jie tikrai yra apnuodyti.

Neaišku, iš kur šitie vaisiai, iš kokio dydžio obuolių krūvos paimti (visi gali būti surinkti ir iš vienos dėžės prekybos centre per tą patį apsipirkimą, ir iš didelio turgaus per kelias dienas, tad neaišku, ar visi obuoliai turėjo paslėptų trūkumų, ar tik vienas iš 100 parduodamų).

Be to, lipdukai prieš filmavimą galėjo būti perklijuoti, bandant sudaryti įspūdį, kad trūkumai buvo paslėpti sąmoningai.

Susiejo su musulmonais

Paieška internete pagal kadrus iš vaizdo įrašo nuveda į vieną socialinio tinklo „X“ paskyrą, kur jis buvo paskelbtas lapkričio 2 d. Sprendžiant iš aprašymo, 51 tūkst. sekėjų turinti paskyra priklauso iš Indijos kilusiam žmogui ar žmonėms.

Taip pat skaitykite: Sąmokslo teorija nemiršta: aiškina, kad varle pažymėtų produktų skonis pasikeičia

„Kas tai yra? Kita džihado forma? – retoriškai klausiama prie įrašo, kuris jau peržiūrėtas 1,2 mln. kartų. – Panašu, kad jie suleido tam tikrų nuodų ir užklijavo lipduku. Prieš pirkdami labai atidžiai patikrinkite. Jie griebėsi karo.“

Džihadu vadinamos pastangos įtvirtinti islamo religiją ir individo, ir visuomenės (socialiniu, teisiniu bei politiniu) lygmeniu. Kartais šis terminas verčiamas kaip „šventasis karas“.

Iš to akivaizdu, kad vaizdo įrašas ir komentaras nukreiptas prieš musulmonus. Tai patvirtina ir kai kurie kiti komentarai.

Ekrano nuotr. iš „X“/Pažeistų obuolių vaizdo įrašu ne tik skleidžiama sąmokslo teorija, bet ir skatinama religinė nesantaikai
Ekrano nuotr. iš „X“/Pažeistų obuolių vaizdo įrašu ne tik skleidžiama sąmokslo teorija, bet ir skatinama religinė nesantaikai

„Didmeninė prekyba beveik visais vaisiais, ypač bananais ir obuoliais, yra beveik 100 proc. džihadžių (musulmonų – red past.) monopolija. Niekada nepirkite indiškų (Kašmyro / Kinnauro) obuolių su lipdukais. Lipdukai dažniausiai naudojami kam nors supuvusiam pridengti“, – aiškino vienas internautas.

Bet tai tėra religinės neapykantos skatinimas ir klaidinga situacijos interpretacija, apie tai rašė Indijos tinklalapis „LatesLy“.

Patys „X“ vartotojai atkreipė dėmesį, kad skyles obuoliuose paliko kenkėjai, ne švirkštai.

Ekrano nuotr. iš „X“/Patys internautai rado obuolių pažeidimo priežastį - kenkėjus
Ekrano nuotr. iš „X“/Patys internautai rado obuolių pažeidimo priežastį - kenkėjus

„Skylutės obuoliuose yra gana dažnos, – pakomentavo internautas vardu Karthikas Kalyanas. – Jas sukelia kenkėjai, pvz., paukščių kandžių lervos ar obuoliniai vaisėdžiai. Pardavėjas tyčia paslėpė užkrėstus obuolius lipduku.“

Vaisius gadina ne nuodai, o vikšrai

Obuolinis vaisėdis dažniausiai pažeidžia obelų, rečiau kriaušių vaisius. Jų kiaušiniai sudedami po žievele. Vikšrai viduje graužia landas, gali pasiekti sėklalizdį ir sunaikinti sėklas.

Pažeistų vaisių išorėje matyti apvali anga, užkimšta voratinkliais sulipdytų vaisiaus smulkių gabaliukų. Šis kenkėjas yra vienas žalingiausių ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Palankiais jiems plisti metais pažeidžiami apie 80 proc. vaisių.

Taip pat skaitykite: Billą Gatesą kaltina nuodijant vaisius, bet technologija nepavojinga ir sukurta ne jo

Obuolinio vaisėdžio vystymuisi ir žalingumui didelės įtakos turi oro temperatūra. Jei būna šalčiau nei 16 laipsnių, kenkėjai nustoja vystytis ir derliui žalos nepadaro. Tačiau ypač daug žalos padaroma, kai uždera mažai obuolių.

Pažeisti vaisiai ne tik nekelia apetito, bet ir yra netinkami valgyti žali ar pyragams kepti. Tiesa, jie gali būti naudojami sidrui ar kai kuriems kitiems termiškai apdorotiems obuolių patiekalams.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Vaizdo įrašas itin daug dėmesio sulaukė Pietų Afrikoje
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Vaizdo įrašas itin daug dėmesio sulaukė Pietų Afrikoje

Vaisėdžiai ne tik sugadina vaisius, bet ir verčia augintojus išmesti didelę dalį derliaus. Gali būti, kad kaip tik tai privertė augintoją ar pardavėją uždengti skylutes lipdukais.

Taip pat skaitykite: Vėl analizuoja etiketes: ką iš tiesų reiškia ant vaisių ir daržovių matomi skaičiai?

Šie lipdukai nėra susiję su niekuo paslaptingu ar pavojingu. Ant jų nurodyti skaičiai leidžia suprasti, kas buvo auginama tradiciniu būdu, kas – ekologiškai.

Taip pat skaitykite: Ar tikrai lipdukas su varle ant bananų reiškia, kad juose esama vakcinų?

Internete galima rasti ir patarimų, kaip suprasti, ar obuolys buvo pažeistas kenkėjo.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Netiesa, kad ant obuolių užklijuoti lipdukai slepia dūrio švirkštu, kuriuo buvo suleista nuodų, vietą. Vaisius pažeidė kenkėjai, o vaizdo įrašas ne tik atspindi sąmokslo teoriją, bet ir skatina religinę neapykantą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“