„Dviejų pasaulinių karų ir totalitarinių režimų amžiui einant į pabaigą, Lietuvos ir Baltijos tautų istorija paskutiniame amžiaus dešimtmetyje tapo demokratinės revoliucijos žiburiu ir forumu, kuriame kultūros ir prisiminimo apie ankstesnius laikus subrandinti nacionaliniai judėjimai pradėjo naują Europos ir Vakarų pasaulio erą“, – Lietuvos Seime trečiadienį sakė Islandijos vadovas.
Anot jo, ši istorinė kova visada gyvuos žmonių atmintyje „kaip įrodymas, kad jokia imperija nėra tokia stipri, kad palaužtų žmonių valią, ir kad demokratijos ir laisvės vizija galų gale triumfuos“.
Svečias kalboje prisiminė, kaip islandai šiltai sutiko į parlamentą atvykusį tuometinį valstybės vadovą Vytautą Landsbergį, ir šios nuotaikos paskatino 1991 metų vasarį Islandiją pripažinti Lietuvos nepriklausomybę, o vėliau tvirtai paremtiė siekį prisijungti prie NATO.
O.R.Grimssono teigimu, Lietuvai 2004 metais tapus Europos Sąjungos ir NATO nare išsipildė prieš 25 metus V.Landsbergio per kalbą Islandijoje išsakytas lūkestis, kad mažosios tautos susiburs į aljansą, siekdamos atremti didžiųjų galių dominavimą.
Mažosios pasaulio tautos gali paveikti savo bendrą ateitį, rodyti kelią kitiems persitvarkymo link ir siekti demokratijos, laisvės, klestėjimo ir gerovės visiems
„Islandijos priimti sprendimai ir sėkminga Lietuvos bei kitų Baltijos valstybių raida, jūsų kelias nuo nepriklausomybės paskelbimo iki visavertės partnerystės NATO ir ES, visa tai rodo, kaip mažosios pasaulio tautos gali paveikti savo bendrą ateitį, rodyti kelią kitiems persitvarkymo link ir siekti demokratijos, laisvės, klestėjimo ir gerovės visiems“, – kalbėjo Islandijos vadovas.
„Šiandien noriu patvirtinti jums apie mūsų šalių draugystę ir perduoti jums nuo Uslandijos žmonių solidarumo žinią, užtikrinančią, kad mūsų aljansas amžinai liks įsišaknijęs tuose istoriniuose laikuose, kai nepriklausomybės troškimas suvedė mūsų tautas drauge“, – pridūrė prezidentas.
Islandijos Altingas Lietuvos nepriklausomybę pirmasis pasaulyje pripažino 1991 metų vasario 11 dieną. Daugelis kitų valstybių šiuo žingsniu pasekė po to, kai rugpjūtį žlugo Maskvos pučas, kurio metu komunistai mėgino susigrąžinti valdžią Sovietų Sąjungoje.