„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 07 30

Išleidžiamas pašto ženklas Žygimantui Augustui ir Barborai Radvilaitei

Minint 500-ąsias Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto gimimo metines Lietuvos paštas šeštadienį išleidžia pašto ženklą. Jame Žygimantas Augustas vaizduojamas kartu su jo gyvenimą pakeitusia mylimąja Barbora Radvilaite – įkvėpti šios istorijos, savaitgalį vilniečiai ir miesto svečiai bus kviečiami parašyti laišką savo mylimiesiems.
Išleidžiamas pašto ženklas Žygimantui Augustui ir Barborai Radvilaitei
Išleidžiamas pašto ženklas Žygimantui Augustui ir Barborai Radvilaitei / Lietuvos pašto nuotr.

Pašto ženklą kūrė lenkų dailininkas Božydar Grozdew, jo nominalas – 0,81 euro, tiražas – 30 tūkst. vienetų.

Kartu su pašto ženklu išleistas ir pirmos dienos vokas, antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyks Vilniaus pašte adresu Totorių gatvė 8, rugpjūčio 1 dieną.

Kaip pranešė Lietuvos paštas, šis pašto ženklas – antras bendras Lietuvos pašto projektas su Lenkijos paštu. Su tokia pačia iliustracija, tą pačią dieną bus išleistas ir pašto ženklas Lenkijoje.

Pasak pranešimo, meilė tarp Barboros ir kunigaikščio įsižiebė apie 1543 metais, tačiau santykiams priešinosi Lenkijos didikai bei Augusto motina – Lenkijos karalienė Bona Sforca – jie nenorėjo pripažinti lietuvės savo karaliene, o tėvai nė nenorėjo galvoti apie marčią iš valdinių tarpo.

Tad judviejų bendras kelias nebuvo lengvas: pirmus draugystės metus jie savo romaną buvo priversti slėpti, slapti pasimatymai vykdavo sode, tarp tankių liepų ir eglių; po ketverių metų Barboros brolis ir pusbrolis suorganizavo slaptas vestuves.

Per tuos kelis sunkumų metus, įsimylėjėliai ne kartą gyveno skirtingose šalyse, ilgesį nuramindavo tik vienas kitam rašydami meilės laiškus. Galiausiai, 1550 metais Barbora Radvilaitė buvo karūnuota, bet tuo metu jau sirgo ir vos po penkių mėnesių mirė.

Pašto ženklui pasirinktas motyvas iš Jano Mateikos (1838–1893) paveikslo „Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilų dvare Vilniuje“, esančio Nacionaliniame Varšuvos muziejuje. Paveiksle jaučiama liūdesio nuotaika, pranašaujanti tragiškus įvykius ateityje, su šiais įvykiais susijęs blogas ženklas – kometa, bei griežtos karalienės Bonos portretinis vaizdas. Pasak legendos, ji nunuodijo Barborą.

Nepaisant tragiškos pabaigos, Augusto ir Barboros meilė jau beveik 500 metų laikoma tikros meilės pavyzdžiu, ją lydi daug gražių pasakojimų, romantinių istorijų, parašytas ne vienas kūrinys ar sukurtas spektaklis.

„Augusto ir Barboros meilė – tai yra viena iš meilės istorijų, nepavaldžių laikui. Norėjome, kad pašto ženklo išleidimą lydėtų kažkas artimo šiai meilės istorijai. Ar gali būti kas romantiškiau už ranka rašytus laiškus? Juos vienas kitam išsiilgę rašė ir Augustas su Barbora. Simboliška ir labai nuoširdu, o šiandieniam pasauliui ir labai neįprasta. Kviečiame pasinaudoti unikalia galimybe parašyti laišką ir nustebinti savo mylimą žmogų,“ – sako Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs