Įspėjimą apie pastaruoju metu dažniau pastebimą destruktyvų šalies piliečių elgesį VAT išplatino trečiadienį.
„Šiuo metu, apribojus įprastas žmonių laisves ir viešąjį gyvenimą, fiksuojama padidėjusi socialinė įtampa, nerimas dėl ateities, fizinis, emocinis, ekonominis nesaugumas. Tai susiję su didesniu socialinių ryšių apribojimu ir ribotu psichikos sveikatos ir socialinių paslaugų prieinamumu“, – rašoma laiške.
Apribojus įprastas žmonių laisves ir viešąjį gyvenimą, fiksuojama padidėjusi socialinė įtampa.
VAT karantino laikotarpiu prašo Seimo narių ir kanceliarijos išlaikyti budrumą ir dalintis su tarnyba pastebėtu įspėjamuoju elgesiu, kuris gali rodyti padidėjusią destruktyvaus elgesio riziką jų ar kitų visuomenės narių saugumui bei vengti konflikto eskalavimo.
Gyventojų elgesys, dėl kurio, pasak VAT, derėtų sunerimti yra: grasinimai, kraštutiniai pykčio protrūkiai, kliedesiai, nesavikritiški bandymai ieškoti tiesos ar teisingumo, reikalavimai didelių piniginių sumų ar viešo atsiprašymo dėl asmeninių nuoskaudų, teiginiai apie savižudybę, apie ketinimą ar planavimą ką nors nužudyti, sužaloti, pareiškimai, kad kažkas įvyks tam tikrą dieną ir kita.
Šis elgesys, anot VAT, gali reikštis tiesiogiai bendraujant su žmonėmis arba netiesiogiai – telefonu, laiškais, elektroniniais laiškais, socialiniuose tinkluose.
Susidūrus su asmeniu, kurio elgesys kelia susirūpinimą, raginama aktyviai jo klausytis, domėtis ir užduoti klausimus, išlaikyti atstumą, sėstis šalia, o ne priešais, išlaikyti neutralų balso toną, atkreipti dėmesį į asmens mintis apie savižudybę ir akcentuoti, jog tai nėra išeitis.
Taip pat – asmeniui dalinantis mintimis, kurios neatitinka realybės, neįrodinėti, kad jis neteisus.
Pranešimą apie destruktyvų šalies piliečių elgesį VAT išplatino po to, kai dalis Seimo narių elektroniniu paštu sulaukė laiškų su grasinimais „subadyti kaip šunį“, jei laiško siuntėjas negaus socialinio būsto.
Dėl šio atvejo policija pradėjo tyrimą.
Bet VAT direktorius Rymantas Mockevičius pažymėjo, jog panašūs pranešimai parlamentarams, Seimo kanceliarijai siunčiami reguliariai – kartą į pusmetį ar metus.
„Mes kaip tarnyba turime ciklą su priminimais, ypatingai po naujų Seimo rinkimų, kad visi vieši asmenys žinotų, jei atsiranda žinučių ar kitų indikatorių dėl persekiojimo ar grasinimų, tai tam ir esame mes, kad žiūrėtume toliau, kas vyksta“, – 15min komentavo jis.