Registracija – nuo kovo 1 d.
Nuo kitų mokslo metų pirmą klasę pradėsiančių lankyti vaikų tėvai turi dar kelias savaites, per kurias gali pasirinkti mokyklas, į kurias norėtų leisti savo vaikus. Registracija bendroje sistemoje prasidės kovo 1 d. ir tęsis iki gegužės 31-osios, tad verstis per galvą ir vaikus registruoti pirmomis dienomis tikrai nebūtina: prašymo registracijos diena neturės įtakos eilei.
Tėvai, teikdami prašymus, turėtų atkreipti dėmesį į kitus dalykus. Kaip vieną iš šių metų naujovių Vilniaus savivaldybės Švietimo, sporto ir kultūros departamento direktorė Alina Kovalevskaja nurodė tai, kad tėvai, kurių vienas vaikas jau lanko jiems pagal gyvenamąją vietą, turės pirmumo teisę ir antrajam – jie bus priskiriami prie tų, kurie pretenduoja patekti, kaip gyvenantys toje teritorijoje. Dabar situacija buvo tokia, kad antroji šeimos žala galėdavo ir nepatekti į tą pačią mokyklą, kurią jau lanko vyresnis brolis ar sesė.
Jeigu mokyklos mato, kad jų teritorijoje yra tiek vaikų, kiek jie gali priimti, tai tų prioritetų net neskaičiuoja, – sakė A.Kovalevskaja.
Pirmenybę turi ir vaikai, kuriuos augina vienas iš tėvų, dvynukams, trynukams ir ketvertukams, daugiavaikių šeimų vaikams. Dar vienas prioritetas – jeigu vieno iš tėvų ir vaiko gyvenamoji vieta deklaruota ilgiau nei dvejus metus.
Priimami be eilės
„Jeigu mokyklos mato, kad jų teritorijoje yra tiek vaikų, kiek jie gali priimti, tai tų prioritetų net neskaičiuoja, tiesiog visus ir priima, o konkuruoja tik tie, kurie nori patekti į tą mokyklą iš kitų miesto vietų.
Yra ir tokių vaikų, kurie priimami be eilės. Tai specialiųjų poreikių turintys vaikai, diplomatinio korpuso darbuotojų vaikai. Taip pat labai svarbu, nuo pernai be eilės priimami ir mokyklos darbuotojų vaikai, taip norime sumažinti ir spūstis mieste, ir darbuotojų pritraukti. Ir reemigrantų vaikai be eilės priimami“, – teigė A.Kovalevskaja.
Šis punktas jau spėjo papiktinti kai kuriuos vilniečius. Kaip 15min sakė vilnietė Irena, kurios dukra dar tik kitąmet pradės lankyti mokyklą, tačiau jai visos naujovės jau įdomios, tai yra savotiškos rūšies diskriminacija.
„Aš čia plušu, Lietuvai mokesčius moku, Vilniuje jau daugiau nei dešimtmetį esu deklaravusi gyvenamąją vietą, tačiau kažkodėl turiu mažiau galimybių, kad mano dukra lankys norimą mokyklą, nei visus tuos metus užsienyje gyvenę asmenys. Tai ką man dabar daryti – metams išvykti svetur, kad grįžusi vaiką galėčiau leisti be eilės? Tikrai nesutinku, kad tas, kuris pabėgo, kai Lietuvai buvo sunku, kad daugiau uždirbtų kažkur, dabar turi pirmenybę prieš visus kitus, likusius čia“, – piktinosi jauna moteris.
Tikrai nesutinku, kad tas, kuris pabėgo, kai Lietuvai buvo sunku, dabar turi pirmenybę prieš visus kitus, likusius čia, – piktinosi moteris.
Tačiau A.Kovalevskaja tvirtina, kad problemos čia nėra – tokiu būdu Vilnius mėgina paskatinti emigrantus grįžti, bet be eilės į mokyklas priimti tenka vienetus, tų vaikų nėra daug.
Vis dėlto jiems irgi turima reikalavimų: „Vykdoma reemigrantų programa, mes taip prisidedame. Tokių vaikų neturėjome daug, dėl to bendradarbiaujame su Migracijos departamentu, nenorėdami pridaryti klaidų. Be eilės patekti gali tik vaikai tų tėvų, kurie išvykimą deklaravo. Kitus duomenis irgi sutikriname, kad nebūtų piktnaudžiavimą.“
Tėvai prašyme galės pasirinkti tris mokyklas, viena iš jų būtinai priklausanti pagal gyvenamąją teritoriją, kitaip nebus galima registruoti prašymo. „Noriu pabrėžti, kad tėvai turėtų rinktis pagal prioritetus: tą, į kurią nori eiti, įrašyti pirmu numeriu, nors tai gali būti ir nepriklausanti pagal teritoriją. Jeigu bus vietų, tikrai priims į pirmąją nurodytą mokyklą“, – teigė A.Kovalevskaja.
Vaikus ketinantys leisti į mokymo įstaigas, kurios vykdo priėmimą konkurso būdu, registracijos laikas daug svarbesnis, nes pateikti prašymą bus galima tik kovo mėnesį.
Tikrins dokumentus
Iš pradinės mokyklos į penktą klasę pereinantiems toje pačioje mokykloje vaikams jau užtenka tėvų prašymu pačioje mokykloje. Tačiau lankę paruošiamąją grupę mažieji automatiškai į pirmą klasę neperkeliami.
Bandoma apsisaugoti ir nuo ne visai sąžiningų tėvų, kurie deklaruoja gyvenamąją vietą, tačiau ten nebūtinai gyvena.
„Mokyklos priėmimo komisija gali paprašyti pirmumo kriterijus patvirtinančių dokumentų. Tarkim, jeigu kyla įtarimų, kaip pernai turėjome: teritorijose, kur trūksta vietų mokyklose, gavome skundų, kad gyvenamąją vietą deklaravusiųjų dalis iš tikrųjų ten negyvena. Tai komisija dabar turės teisę paprašyti dokumentų, patvirtinančių tuos pirmumo kriterijus. Tarkim, mokesčių už komunalines paslaugas patvirtinimą, nuomos sutartį ir t.t.“, – teigė A.Kovalevskaja.
Rudenį pirmokų į Vilniaus mokyklas turėtų susirinkti iki 6 tūkst.
Ji prisiminė, kad prieš metus problemų buvo dėl kai kurių mokyklų. Viena iš tokių – „Genio“ progimnazijos filialai Žvėryne.
Rudenį pirmokų į Vilniaus mokyklas turėtų susirinkti iki 6 tūkst.
Priėmimo į Vilniaus darželius tvarka šiais metais nesikeitė. A.Kovalevskaja tėvams tik priminė, kad balandžio 1-10 dienomis jau bus paskelbta apie tai, kurioje įstaigoje kokios grupės bus formuojamos, tad reikėtų pasitikrinti, ar norimame darželyje jo vaikui tinkama grupė bus.