Kaip pasakoja į 15min besikreipęs asmuo, iš vamzdžio nuolatine srove teka galimai užterštas vanduo.
„Prieš vamzdį upelio vanduo skaidrus, už vamzdžio matomos baltos spalvos nuosėdos. Ant upelio dugno susidaręs pilkšvų, baltų nuosėdų sluoksnis, nuo vandens sklinda blogas kvapas“, – pasakoja jis.
Pašnekovo teigimu, liūdina ne tik kyšantis vamzdis, tačiau ir didelė netvarka – gausu alkoholio taros, buitinių atliekų, į upelį suverstos žemės ūkio technikos padangos.
„Vaizdas itin liūdnas. Sąmoningų žmonių, savanoriškai prisidedančių prie tvarkymo, labai mažai“, – kalbėjo jis.
Atliko neplaninį patikrinimą
Pasak Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) vadovo Gintauto Česaičio, remiantis 15min užklausa, buvo atliktas neplaninis įmonės UAB „Momblan“ patikrinimas.
„Išsiaiškinom, kad tas mėsos perdirbimo cechelis prieš 2 metus pasistatė savo 1,4 kubinio metro per parą našumo nuotekų valymo įrenginius ir tą vamzdį nusitiesė. Per praėjusius metus [buvo išleista] apie 700 kubų, tai beveik 2 kubai per parą. Valymo įrenginius reikia prižiūrėti, tokias specifines nuotekas dar su pertraukiamais nuotekų padavimo režimais, manau, jie nelabai gali išvalyti iki normų“, – teigė aplinkosaugininkas.
Pasak jo, įmonei už tai bus taikoma nuobauda, prašoma atlyginti žalą gamtai. Nors tyrimo rezultatai dar nėra žinomi, anot specialisto, matyti, kad taršos normos bus viršytos.
Pasak G.Česaičio, po patikrinimo bendrovė buvo „greitai įtikinta“ prisijungi prie bendro nuotekų valymo.
„Greitai įtikinom atsisakyti savo valymo įrenginių ir prisijungti tinklus. Nesuprantama, kodėl jie iškart neprisijungė, nes tie nuotekų tinklai tiesiog per jų kiemą eina“, – sakė Marijampolės RAAD vadovas.
Pasak aplinkosaugininko, upelyje suverstos padangos – ne jų atsakomybė, mat nesuformuotų sklypų savininkas yra Nacionalinė žemės tarnyba, ir šias atliekas sutvarkyti turi savivaldybė.
„Gaila, kad niekas anksčiau nesuteikė informacijos nei mums, nei savivaldybei. Nors ir didelio masto problema, būtume ją išsprendę nedelsiant ir seniai“, – kalbėjo G.Česaitis, atkreipdamas dėmesį, kad asmuo pirmiausia kreipėsi į žiniasklaidą, o ne į atitinkamas tarnybas.
Tą pažymėjo ir Marijampolės vicemeras Paulius Marozas. Jo teigimu, apie galimą taršą nebuvo informuota nei savivaldybė, nei aplinkosaugininkai. Vicemero tikinimu, buitinės atliekos upelyje jau yra renkamos, tas bus daroma ir ateityje.
Nežinojo apie taršą
15min susisiekus su „Momblan“ atstovais, jie teigė, kad specialus vamzdis išvalytoms nuotekoms buvo įrengtas 2017 metų pabaigoje. Kad nuotekos teršia upelį, jie esą nežinojo.
„Nežinojome, kad tokia situacija yra, būtume tikrai neleidę“, – teigė bendrovės atstovas Paulius, nepanoręs pasakyti pavardės.
„Sunku pasakyti, kodėl atsirado [nuosėdos upelyje]. Ar pavedė įrenginys, ar našumas blogai buvo apskaičiuotas. Aiškinamasi, dėl ko taip atsitiko“, – teigė jis.
Bendrovės atstovas negalėjo pasakyti, kodėl anksčiau nebuvo prisijungta prie bendro nuotekų tinklo. Taip pat ir išleistų nuotekų kiekio įvardinti pokalbio metu negalėjo, tik pažymėjo, kad skaičiai esą nedideli.
„Situacija yra suvaldyta, vamzdis yra atjungtas ir derinama su „Sūduvos vandenimis“ dėl prisijungimo“, – teigė vienas iš įmonės vadovų.