Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 01 18

Išslaptintuose CŽA dokumentuose – informacija apie Lietuvos pokario partizanų kovas

Pažyma apie Lietuvos pokario partizanų kovas prieš sovietų okupaciją atsidūrė tarp šimtų tūkstančių Jungtinių Valstijų žvalgybos internete paskelbtų išslaptintų dokumentų.
CŽV būstinė Virdžinijoje
CŽV būstinė Virdžinijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

1949 metais parengtame Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) slaptame dokumente buvo rašoma, kad Lietuvoje veikia apie 20 tūkst. partizanų, o su sovietų kariais aktyviai kovoja 3,5 – 4 tūkst. kovotojų.

CŽA tuomet rašė, kad sovietai kontroliuoja situaciją tik didžiuosiuose miestuose, o provincijoje didelę įtaką daro pasipriešinimo kovotojai.

„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 20 000 partizanų. Yra „armija“, turinti nuo 3 500 iki 4 000 vyrų, kovojančių su sovietų kariais, kai pasitaiko palanki proga“, – rašoma anksčiau slaptoje ataskaitoje.

„Pagrindinis partizanų tikslas – naudojant ginkluotą jėgą užkirsti kelią žemės kolektyvizacijai. Jie siekia išvaryti ūkininkus, atvežtus į Lietuvą iš Sovietų Sąjungos, ir kai kada netgi juos žudo. Prieš ūkininkus, pabėgusius iš Rytų Prūsijos ir užėmusius apleistus ūkius Lietuvoje, smurto nesiimama“, – teigiama dokumente.

Kitoje 1951 metais parengtoje ataskaitoje rašoma, kad „Lietuvoje masės nusistačiusios prieš sovietus. Žmonės gyvena karo karštinės būsenoje“.

Aktyvus partizaninis karas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko 1944-1953 metais.

CŽA antradienį paskelbė į internetą įkėlusi didžiausią išslaptintų dokumentų kolekciją. Jie anksčiau buvo prieinami tik archyvuose. Iš viso CŽA paieškos svetainėje skelbiama apie 930 tūkst. dokumentų, daugiau kaip 12 mln. puslapių.

CŽA ataskaitą apie partizanus galima perskaityti ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais