Klaipėdos universitetinėje ligoninė pirmadienio rytą koronaviruso testų rezultatų laukė 27 pacientai. Trims virusas nustatytas. Sekmadienį į ligoninę plūstelėjo keltų iš Švedijos ir Vokietijos keleiviai. Pirmadienio rytą atplaukus keltui iš Švedijos atvežtas vienas karščiavęs keleivis, jis visos kelionės metu buvo izoliuotas, laikėsi visų rekomendacijų.
Anot KUL vadovo Vinso Janušonio, kol kas tai problemų nekelia, bet ateity gali prireikti ir atskiro pastato visiems sutalpinti.
„Personalo kol kas netrūksta, apsaugos priemonių kol kas netrūksta, bet rezervų apsaugos priemonių mes neturime didelių. Čia gali išsiryškinti problema ateityje, jei pacientų daugės. Kol kas informaciją teikiame (Vilniui, – red. past.), bet kalba yra, rezultatų dar neturime. Su personalu susitvarkysime, mūsų ligoninė didelė, turime ryšį su kitomis ligoninėmis. Apsitarėme vakar su kitų ligoninių vadovais, numatę pagalbą, jei reikės. Susitvarkysime, bet priemonių problema pakankamai didelė“, – kalbėjo V. Janušonis.
Medikams trūksta įvairių priemonių – vožtuvinių kaukių, vienkartinių apavų ant batų – bahilų, chalatų, akinių, kepuraičių. Anot V.Janušonio, ligoninė ir be koronaviruso iššūkių kasdien ligoninėje sunaudodavo iki 500 kaukių.
Kol kas koronaviruso tyrimai atliekami tik Vilniuje, nors Klaipėda visapusiškai pasirengusi juos atlikti. Kol kas ligoninė nėra gavusi leidimo juos atlikti, teigiama, kad tai esą ekonomiškai nevertinga, bet Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas tikina, jog apie ekonomines vertes nebe vieta kalbėti.
„Reagentų pasiruošę, jei turite omeny tyrimams, bet leidimo negavę, laukiame ministro leidimo. Šiandien kalbėjausi, sako, gal ryt, poryt, užporyt, bet šiandien vežame į Vilnių. Darbo neapsunkina per daug, bet laikas išsitempia, negalime paleisti pacientų. Galėtume apyvartą daryti – jei sveiki, galėtų vykti į namus, izoliuotis. Laikas pailgėja iki trijų kartų“, – sakė KUL vyr. gydytojas.
Ligoninėje atlaisvinti du skyriai, kur numatyta guldyti įtartinus pacientus. Kol kas turima dar apie 20 laisvų palatų. Prireikus, pacientai bus grupuojami ir guldomi ir ne po vieną. Taip daroma ir kitose šalyse. Šiuo metu kartu suguldomi vienos šeimos nariai ar kartu pabuvoję asmenys, taip pat, jei užsipildo palatos.
Veža karščiuojančius vaikus
Klaipėdos vaikų ligoninės vyr. gydytojas Virginijus Žalimas pirmadienio rytą po vykusio ligoninių vadovų ir miesto valdžios pasitarimo teigė, jog mažuosius pacientus priimanti ligoninė tiesiog nepajėgi priimti tokio karščiuojančių vaikų srauto. Problema iškilo, kuomet pirminės sveikatos priežiūros centrai ir šeimos gydytojai nebeteikia konsultacijų ir apžiūros ir siunčia į ligoninę. Be to, tėvai slepia, kur buvo išvykę.
„Mes nepajėgūs priimti tokį srautą pacientų, vaikų, kurie karščiuojantys yra. Tuo labiau, kad visi jauni tėvai stengiasi nuslėpti informaciją, kada jie yra keliavę po tam tikras šalis, kartais jie net mums meluoja, kad niekur nebuvo išvykę, o atveža vaikus karščiuojančius. Aišku, suteikiam pirmą pagalbą, bandom problemą spręsti, kontaktinius asmenis siunčiam į KUL infekcinį departamentą. Žmonių sąmoningumas turėtų būti. Problema ta, kad jie ne tik savo vaikus gali nuskriausti, bet ir aplinkinius, mūsų personalą. Kuris tikrai garbaus amžiaus“, – sakė gydytojas.
Didžiausią nerimą kelia menkas apsaugos priemonių kiekis. Pasak V.Žalimo, trys Klaipėdos ligoninės gavo priemonių iš rezervo, tačiau vaikų ligoninė negavo nieko, tad „krapštosi savo jėgomis“.
„O priemonių yra, kiek yra, labai nedaug. Mums trūksta vienkartinių respiratorių, P2, P3, anglinių, vienkartinių chalatų, akinių. Turime rezervą sutaupę, bet niekas nežino, kokia bus ateitis“, – sakė V.Žalimas.
Ligoninėje sustabdyta planinė hospitalizacija, nuo antradienio stabdoma ir planinė pacientų konsultacija.
Ligoniai patenka tik per priėmimą. Jame nuo šios dienos matuojama temperatūra ir tėvams, o jei ši didesnė nei įprasta, tėvai nėra įleidžiami.
V.Žalimas pabrėžia, jog lankyti vaiką bus leidžiama tik vienam iš tėvų ar globėjų. Maisto produktus bus prašoma palikti, jie bus perduodami ligoniams.
Gelbės studentai
Klaipėdos universiteto rektorius, prof. Artūras Razbadauskas sako, jog baigiamųjų kursų studentai, studijuojantys slaugą, kineziterapiją, medicinos inžineriją, radiologiją, raginami atlikti ar tęsti praktiką ligoninėse.
„Studentai nebus metami į pačias karščiausias vietas, kur susiduriama tiesiogiai su infekcija. Darbą organizuojame Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kur, kaip matome, skaičiai dideli, iš vieno kelto po keliolika žmonių atvežama. Patys medikai serga, turi mažų vaikų, sudėtinga situacija, neišspręsta, kad tyrimai būtų atliekami Klaipėdoje. Tai sunkiai paaiškinami tokie dalykai, turime vežti per visą Lietuvą, laukti atsakymo, tai dar vienas kelias infekcijai plisti, guli pacientai ir laukia“, – sakė profesorius.
Šiuo metu slaugos praktiką baigia apie 70 studentų. KUL vyr. gydytojas universitetą patikino, jog ligoninė priimtų praktikai apie 30 baigiamojo kurso studentų. Šie būtų pagalba slaugytojams, nes be koronaviruso tęsiasi ir įprastų ligoninių priežiūra.