Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 09 15

Ištikimiesiems – vieta dešimtuke

Ne vienas ir ne du partijų rinkimų sąrašų pirmuose dešimtukuose įrašyti asmenys tokiose aukštose pozicijose atsidūrė už atvirai demonstruojamą lojalumą savo lyderiams.
Rinkimai
Rinkimai / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Lyginant partijų, išsirikiavusių prie Seimo rinkimų starto linijos, pirmuosius dešimtukus su tais, kurie buvo sudaryti prieš ketverius metus, kai vyko rinkimai, akis bado aiški tendencija: aukštyn kilo ištikimybės vadams nevengę demonstruoti politikai, o žemyn krito, priešingai, lyderiams vienaip ar kitaip prasižengę veikėjai.

Paklydėlio sugrįžimas

Didžiausia šių metų Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sąrašo pirmojo dešimtuko naujovė – devintuoju numeriu įrašytas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas. Per 2004-ųjų rinkimus šis socialdemokratas, kaip nepriklausomas kandidatas, varžėsi Alytaus vienmandatėje apygardoje. Oficialiai tokio apsisprendimo priežastimi tuomet buvo įvardytas nepritarimas LSDP sprendimui savo sąraše priglausti Artūro Paulausko vadovaujamą Naująją sąjungą, o J.Sabatausko „tėvonija“ laikytą Alytaus rinkimų apygardą užleisti tuomet dar socialliberalui Artūrui Skardžiui. Tačiau partijos užkulisiuose kuždėtasi, kad iš tikrųjų per Rolando Pakso apkaltą išpopuliarėjusiam J.Sabatauskui nepatiko tai, jog partijos sąraše jam buvo skirta vos 19-oji vieta.

Prieš ketverius metus J.Sabatauskas kalbėjo, kad jo sprendimą lėmė taurūs siekiai: „Prasitrynei“ pirmą kartą per sąrašą į Seimą, antrą kartą – kaukis pats. Taip padėsi kitiems, mažiau žinomiems partijos kolegoms.“ Dabar socialdemokratas, regis, apsisprendė vadovautis partijos lyderio Gedimino Kirkilo logika, kad politika – kompromisų menas, todėl reikia be skrupulų naudotis pasitaikančiomis progomis.

Iš apačios – aukštyn

Socialliberalai, per 2004-ųjų rinkimus į Seimą ėję drauge su socialdemokratais, dabar siūlo rinkėjams atskirą sąrašą. Po partijos lyderio A.Paulausko jame atsidūrė švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius, prieš ketverius metus buvęs 13-as. Dar labiau šoktelėjo Nijolė Steiblienė – iš 48-osios į 3-iąją poziciją. Pirmojo dešimtuko 4-7 vietose išsidėstė: frakcijos seniūnas Vaclovas Karbauskis (buvo 24-as), Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas (buvo 17-as), NS atsakingasis sekretorius Vaidotas Pliusnis (buvo 45-as) ir parlamentaras Valerijus Simulikas (buvo 52-as).

LŽ kalbinti socialliberalai aiškino, jog pakitusį rinkimų dešimtuką nulėmė ne tik tai, kad anksčiau įtakingais partiečiais laikyti politikai išlakstė į kitas partijas. Pasak kai kurių NS atstovų, pokyčių sukėlė ir partijos lyderio A.Paulausko nuostata kaltę dėl nesėkmių versti artimiausios komandos nariams ir keisti juos pagyrų vadui nešykštinčiais partiečiais.

Kaskart kiti

Kazimieros Prunskienės vadovaujamos Valstiečių liaudininkų sąjungos šių metų ir 2004-ųjų rinkimų sąrašų dešimtukai skiriasi kaip diena ir naktis. Rinkėjai tarp pirmų dešimties kandidatų nebeišvys santykius su „valstiečių“ lydere nutraukusio partijos įkūrėjo ir finansinio rėmėjo Ramūno Karbauskio šalininkams priskiriamų asmenų – Ignalinos mero Bronio Ropės, Žemės ūkio rūmų pirmininko Broniaus Markausko, taip pat karjerą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) pasirinkusio šios institucijos sekretoriaus Kazio Sivickio.

Užtat į „valstiečių“ dešimtuką įtrauktas kitas ŽŪM sekretorius Vidmantas Kanopa, jis – 6-as. Į ketvirtąją vietą iš 12-osios, turėtos prieš ketverius metus, peršoko Panevėžio apskrities viršininkė Gema Umbrasienė.

„Valstiečių“ rinkimų sąraše bene didžiausią šuolį padarė Seimo vicepirmininkas Alfredas Pekeliūnas. Prieš ketverius metus jis buvo 19-as, o dabar įrašytas 10 numeriu. Kaip teigiama, pakilti aukštyn ne vieno skandalo kontekste minėtam politikui padėjo kiekviena proga garsiai deklaruojama ištikimybė K.Prunskienei.

Visa prezidento kariauna

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašas – dar vienas ištikimybės lyderiui ir už tai pelnytos malonės liudijimas. „Tvarkiečius" į Seimą veda dešinioji R.Pakso ranka Valentinas Mazuronis. Po jo – daugelio politikų „klounu“ vadinamas Vilniaus meras Juozas Imbrasas, kaip kalbama, sostinėje stropiai įgyvendinantis būtent R.Pakso sumanymus.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašas – dar vienas ištikimybės lyderiui ir už tai pelnytos malonės liudijimas. „Tvarkiečius

„Tvarkiečių“ dešimtuke regime ir kitą artimą R.Pakso bendražygį Remigijų Ačą, su kurio vardu siejama vadinamojo prezidentūros skandalo pradžia. Per 2004-ųjų rinkimus R.Ačas partijos sąraše buvo 15-as. Manoma, tam nemažai įtakos turėjo tuometinio partijos vicepirmininko Henriko Žukausko mesti įtarimai, kad būtent R.Ačas bando suburti šalininkus ir užimti R.Pakso vietą. H.Žukausko partijoje nebeliko, o R.Ačo pozicijos vėl pradėjo stiprėti.

„Tvarkiečių“ sąraše – ir Pagėgių meras Kęstas Komskis. Būtent jis per pastaruosius kelerius metus pelnė vieno karščiausių partijos lyderio rėmėjų reputaciją, o atsilygindamas R.Paksas vadina K.Komskį "meru, kurio pagėgiškiams pavydi visa Lietuva“.

Šios partijos sąrašą taip pat „puošia“ korupcija įtariamas buvęs Vilniaus vicemeras Evaldas Lementauskas, per 2003-iųjų prezidento rinkimus „dekratinį“ Lietuvos valdymą įdiegti žadėjęs Dailis Barakauskas ir per apkaltą lyderį ištikimai rėmę Ona Valiukevičiūtė bei Julius Veselka.

Maskvos aidai

Turbūt nė viena politinė organizacija šiais metais su tokiu nerimu nelaukė savo rinkimų sąrašų, kaip skandalų nuniokota Darbo partija (DP). Jau gerą pusmetį jos viduje sklandė kalbos, kad vietos sąraše daugiausia priklausys nuo to, kaip vienas ar kitas politikas sugebės įrodyti lyderiui Viktorui Uspaskichui savo ištikimybę. Atskaitos taškas – prieš metus Maskvoje vykęs susitikimas su DP kūrėju, besislapstančiu ten nuo Lietuvos teisėsaugos. Šis „posėdis“ virto tikru iššūkiu visuotinai priimtoms etikos normoms.

Ir iš tiesų pačiame DP sąrašo viršuje, šalia V.Uspaskicho, atsirado ištikimai jį rėmusi parlamentarė Loreta Graužinienė, iš Maskvos grįžtantį lyderį su gėlėmis pasitikusi Dangutė Mikutienė, vado nurodymus Seime besąlygiškai įgyvendinanti frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė.

Trečiu numeriu gali džiaugtis iki šiol dešiniąja V.Uspaskicho ranka vadinamas buvęs DP atsakingasis sekretorius Vytautas Gapšys, drauge su vadu minantis teismų slenksčius dėl niekaip nesibaigiančios DP „juodosios buhalterijos“ bylos.

Ir iš tiesų pačiame DP sąrašo viršuje, šalia V.Uspaskicho, atsirado ištikimai jį rėmusi parlamentarė Loreta Graužinienė, iš Maskvos grįžtantį lyderį su gėlėmis pasitikusi Dangutė Mikutienė, vado nurodymus Seime besąlygiškai įgyvendinanti frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė.

Į 9-ąją vietą iš 2004 metais turėtos 27-osios šoktelėjo parlamentaras Jonas Pinskus, namie surengęs vakarėlį, po kurio durys į premjero kabinetą atsivėrė socialdemokratų vadovui G.Kirkilui. Iš 30-osios pozicijos į 7-ąją pakilo V.Uspaskichą rusiškos emigracijos laikotarpiu prie partijos vairo pakeitęs Kęstutis Daukšys.

Tačiau sprendimas šeštu įrašyti Seimo vicepirmininką Vydą Gedvilą nustebino net kai kuriuos partiečius. Paskutinę minutę garsiosios „darbiečių“ kelionės į Maskvą atsisakęs politikas, kaip teigiama, vienu metu buvo pakliuvęs į „juoduosius“ V.Uspaskicho sąrašus.

Priekyje – ištikimieji

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) atstovai neslepia, kad pirmasis jų partijos sąrašo dešimtukas suformuotas būtent ištikimybės Artūrui Zuokui principu. Iš šios organizacijos pasitraukė ir Liberalų sąjūdį (LS) įkūrė 2004-aisiais rinkimų sąrašo viršuje buvę politikai, todėl šiemet LiCS vadovas akivaizdžiai apsisprendė paskatinti jį palaikančius partiečius.

Į liberalcentristų dešimtuką įrašyti: prieš ketverius metus vos 12-as buvęs parlamentaras Raimondas Šukys, per „Rubicon“ skandalą tapęs tikra jame įsipainiojusio LiCS lyderio atrama, taip pat A.Zuoko nepalikęs dabartinis vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila, anksčiau turėjęs 13-ąją vietą, bei LiCS vadovo "ginklanešiu" vadinamas Žilvinas Šilgalis, buvęs 14-as.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai