2020 03 12

Italijos lietuviai: „Kodėl nesimokote iš mūsų klaidų?“

„Italai susiėmė per vėlai, bet kodėl kiti iš to nesimoko?“ – sako Italijoje jau du dešimtmečius gyvenanti Eglė, įsikūrusi visai netoli Milano. Pačiame koronaviruso epicentre atsidūrusi lietuvė jau trečią savaitę dirba iš namų. Kita lietuvė – Milda – kasdien kulniuoja į darbą, kur dirba stomatologės padėjėja. Likti be duonos italams negresia, nes valstybė be darbo likusiems žmonėms yra numačiusi pagalbą.
Karantinas Italijoje
Karantinas Italijoje / ZUMAPRESS/„Scanpix“ nuotr.

Vienoje didžiausių šalies farmacijos kompanijų dirbanti Eglė sako, jog situacija anaiptol nejuokinga ir virusas tarsi primena kadaise žmoniją pražudžiusį marą. Ji stebisi, jog kai kurios šalys vis dar naiviai vertina viruso plitimą.

Pradžioje darbu iš namų besidžiaugusi Eglė sako, jog atsikelti ryte ir niekur neskubant sėsti prie darbų buvo tikras malonumas, tačiau tokia rutina jau tampa nuobodi, nes prasiblaškyti galimybių nebelikę – nedirba nei sporto klubai, nei baseinai, nei kavinės ar kino teatrai. Jau trečią savaitę moteris sako matanti tik vieną žmogų – savo dukterėčią, kuri Italijoje dirba gerus metus.

Namuose laiką leidžiantys italai juokauja, jog šis „namų etapas“ visgi turės tam tikros naudos. Užsidirbti galės advokatai, mat neabejojama, jog rutina sugrauš paskutinę porų kantrybę ir padaugės skyrybų. Valstybė gi galės skaičiuoti naujus gandriukus, nes jei jau leisti laiką namie, tai prasmingai. Demografinė situacija, juokaujama, tik pagerės.

Besidomintys Italija puikiai žino, jog tarp šiauriečių ir pietiečių sklando sarkastiški juokeliai. Stipresnė ekonomiškai šiaurinė Italija privilioja darbuotojų iš pietų. Paskelbus pirmąjį dekretą dėl koronaviruso ir apribojimų italams, naktinis traukinys į Pietų Italiją buvo pilnutėlis. Netruko pasklisti juokelis, jog Italijos premjeras per vieną naktį padarė tai, kas politikams nepavyko per 30 metų – išvarė pietiečius namo ir nė nereikėjo nupirkti jiems bilieto.

Išlieka židiniu Europoje

Italija išlieka koronaviruso židiniu Europoje. Čia sergančiųjų skaičius didžiausias. Virusas išplito keliuose šalies regionuose. Paskelbus apie pirmąjį koronaviruso atvejį, anot Eglės, italai piktinosi, jog šis tapo karantino zona, iš jo negalėjo išvykti ir atvykti žmonės. Esą sankcijos skirtos per griežtos. Prieš kelias dienas paaiškėjo, jo sprendimo būta išmintingo, nes miestelyje neliko nė vieno sergančiojo šiuo virusu. Tačiau po Šiaurinę Italijos dalį virusas netruko pasklisti. Jis smogia ir jaunesniems, ir vyresniems. Ligoninės užgultos.

„Per šią savaitę buvo išleisti trys dekretai. Paskutinysis trečiadienį. Lieka dirbti tik maisto bei tabako parduotuvės, vaistinės, degalinės. Kavinės ir visa kita uždaryta. Išeiti iš namų galima tik turint rimtą priežastį, kitaip gresia bauda apie 200-300 eurų bei patraukimas baudžiamojon atsakomybėn. Kiek skelbiama, per trečiadienį buvo nubausta 180 žmonių. Žmonės ir piktinasi, ir stebisi. Pavyzdžiui, dar vakar Milane turgus buvo atidarytas. Kas žino, kaip atrodo italų turgūs, supranta, kad čia kalbos apie „vengti atstumo“ nėra. Galiausiai Milano meras paskelbė, kad turgūs uždaromi. Kvailystė, kodėl nebuvo susizgribta anksčiau?

Didžiausia problema ne tiek susirgusių plitimas, nes jau 8 000 atvejų nustatytų, bet esmė, jog net 20 proc. žmonių reikalinga intensyvi priežiūra. Reikia turėti mintyje, kad ligoninėse guli ir kiti žmonės su rimtom bėdom, po avarijų ir panašiai. Jau dabar viršūnė pasiekta su ligoninių užpildymu, – pasakojo Italijoje gyvenanti lietuvė. – Italai per vėlai susiėmė, patys taip sako. Bet kodėl kiti iš to nesimoko? Mano draugas skrido šeštadienį į Vokietiją. Jo niekas nesustabdė, nepatikrino, nieko nepaklausė. Absurdas! Patys italai sako, kad reikėjo karantiną skelbti prieš 10 dienų, nes virusas gyvuoja dvi savaites.

Prognozuojama, kad sergančiųjų daugės dar savaitę, pasieks piką po 7-10 dienų ir po to turėtų pradėti slūgti. Bet ar sugebės ligoninės išlaikyti krūvį? Kai kur jau dabar sporto salėse statoma intensyvios terapijos aparatūra. Turint omeny, kad sunkios būklės pacientai, pasitaiko, kad būna vedami į komą ir išbūna tris savaites, reikia suprasti, kad tokios aparatūros visiems gali neužtekti. Situacija labai nejauki... Aš, teisybę pasakius, nežinau kodėl, bet pati susirgti nebijau, bet kai pagalvoji, o jei būtų apendicitas, ar kita problema, dabar papulti į ligoninę būtų baisu, nes visi gydytojai nukreipti kitur“.

Italai per vėlai susiėmė, patys taip sako. Bet kodėl kiti iš to nesimoko? Mano draugas skrido šeštadienį į Vokietiją. Jo niekas nesustabdė, nepatikrino, nieko nepaklausė.

Mildos nuot./Ištuštėjusios Pjemonto gatvės, šiaurės Italijoje.
Mildos nuot./Ištuštėjusios Pjemonto gatvės, šiaurės Italijoje.

Farmacijos įmonėje dirbanti Eglė sako, jog pradžioje būta kalbų, jog koronavirusas esąs tarsi gripas, tačiau netrukta suprasti, jog tai pavojingas virusas, pažeidžiantis plaučius. Vaistų ir vakcinos kol kas nesama. Apie 40 proc. žmonių gali nė nepajusti jokių viruso simptomų ir būti jo nešiotojai.

Valstybė žada paramą

Šiuo metu moteris yra pasiėmusi atostogas, nors sako negalinti apleisti darbų ir visgi nemažai dirba, nes bendrauja su klientais iš užsienio, nuo JAV iki Dubajaus.

Italijos valdžia nurodė, kad darbuotojai, sukaupę nemažai atostogų, darbdavių turėtų būti išleisti atostogauti. Vienoje didžiausių farmacijos kompanijų vadovaujančias pareigas užimanti moteris sako, jog visa jos komanda, atsakinga už užsienio ryšius, šiuo metu atostogauja. Jau nuo sausio pabaigos įmonė atšaukė ne vieną skrydį į užsienį, dalyvavimus parodose, konferencijose. Vien šie nuostoliai siekia milijoną. Skaičiuojama, jog vaistus gaminanti bendrovė patirs milijoninius nuostolius, nes maisto papildų pardavimai bus sustoję. Tiesa, pajamas generuoja kitų vaistų pardavimai, kurių žmonėms neišvengiamai reikia.

Įmonė svarsto sustabdyti kai kurių realiai darbo net ir iš namų negalinčių vykdyti darbuotojų darbo sutartis, tokia galimybė yra. Tuomet darbuotoju turės pasirūpinti valstybė, jam mokėdama tam tikrą išmoką. Italijos valdžia yra nusiteikusi pagelbėti labiausiai koronaviruso paveiktoms ekonomikos sritims.

„Yra restoranų, viešbučių, kurie užsidarė. Tokiems darbuotojams aštuonis mėnesius mokama 80 proc. atlyginimo siekusi išmoka iš darbo biržos. Yra nustatytos tam tikros išmokos lubos. Labai daug lietuvių Italijoje dirba patys sau, moterys daro manikiūrą, dirba grožio srityje, tikiuosi, kad ir šitais žmonėmis bus pasirūpinta. Ir mūsų įmonė negeneruoja tam tikrų pajamų, tad tam tikri sprendimai bus priimti. Reikia suvokti, kad jei darbuotojas uždirba 3 000 eurų, jis su visais mokesčiais įmonei kainuoja 7 000 eurų. Tai milžiniški pinigai, ir daug įmonių naudosis galimybe stabdyti darbo sutartis. Taip, Italijai bus didelė našta, bet įmonėms nėra kito kelio“, – sakė moteris.

Tai milžiniški pinigai ir daug įmonių naudosis galimybe stabdyti darbo sutartis. Taip, Italijai bus didelė našta, bet įmonėms nėra kito kelio.

Neabejojama, jog net ir nuslūgus koronavirusui, ekonomika pasekmes jaus mažiausiai keletą mėnesių, o gal ir ilgiau. Jau dabar Italijoje sustabdyti lizingų, paskolų mokėjimai. Žadama, jog turizmo ir kitoms itin paveiktoms sritims bus suteikta lengvatų, kad šios lengviau ir greičiau atsigautų.

Augintiniai – pretekstas išeiti į lauką

Šiaurės Italijos vakaruose, Pjemonto regione, stomatologo padėjėja dirbanti Milda pasakojo, kad žmonės ne juokais išsigandę. Visi vyresnio amžiaus žmonės atšaukė vizitus pas dantų gydytojus, jaunesni vizitų neatšaukia, netgi naudojasi proga, kad nereikia į darbą ir gali susitvarkyti dantis.

„Mes tai dirbame, bet va kiti ant sofų namuose sėdi“, – pasakojo lietuvaitė.

Jauna moteris džiaugėsi, kad laiko šunis, ir dėl jų gali išeiti į lauką. „Policija patruliuoja gatvėmis ir tikrina, kaip laikomasi atstumo bendraujant, turi turėti paaiškinimą, kodėl vaikštai gatvėmis. Jei šiaip sau vaikštai – gali gauti baudą“, – atviravo Milda.

Mildos nuotr./Eilutė į „Lidl“ parduotuvę Pjemonte, šiaurės Italijoje.
Mildos nuotr./Eilutė į „Lidl“ parduotuvę Pjemonte, šiaurės Italijoje.

Lietuvė pasakojo, kad karšto pietietiško būdo italai itin pasidavę panikai. Visuomenė gerokai įbauginta. Taip pat nepasitiki ir savo valdžia, kuri ramina, kad viskas bus gerai ir Italija pajėgi susitvarkyti su iššūkiais. Netikima, kad už karantino laiką nebus skaičiuojami mokesčiai.

Ji patikino, kad parduotuvėse tikrai galima rasti visų produktų. Ketvirtadienį, ištaikiusi momentą ji nuvažiavo iki parduotuvės ir įsitikino, kad lentynos neištuštintos. Dalis pirkėjų buvo su kaukėmis, kiti vaikščiojo be jų.

Valdžia ramino Italijos gyventojus, kad maisto netrūks. Ir pažado kol kas laikosi.

Pačiai Mildai labiausiai trūksta vietinės kavinės, kur gerdavo kapučino kavą su ryžių pienu. Italijoje žmonės itin mėgsta ritualus, pakeisti gyvenimo būdą buvo nemenkas iššūkis. Jos draugas mėgo sportuoti, todėl dabar sporto salę pasidarė namuose.

VIDEO: Italijoje gyvenanti lietuvė atvirai apie karantiną, pasimetusius italus ir artimųjų rūpestį

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis