Neslopstant santykių su Kinija krizei dėl Taivaniečių atstovybės Vilniuje pavadinimo, G.Landsbergis sausio viduryje prezidentui Gitanui Nausėdai pristatė vadinamąjį įtampos deeskalacijos planą.
Dokumentas, kaip teigta, konfidencialus.
Su juo susipažinti norą išreiškė ir parlamentinę kontrolę vykdantis Seimo URK. Tačiau popieriuje išguldytas planas, panašu, parlamentarams pristatytas nebus.
Tikėtasi apie planą Seimo URK posėdžio metu išgirsti iš pirmų – G.Landsbergio – lūpų.
Tačiau pastaruoju metu komitetas neposėdžiavo, o į penktadienį numatytą posėdį užsienio reikalų ministras atvykti negalės.
Tačiau, pasak Seimo URK pirmininkės L.L.Andrikienės, G.Landsbergis pasikvietė komiteto narius į ministeriją.
„Ilgesniam, detalesniam pokalbiui apie užsienio politikos aktualijas. Tada visus šituos dalykus ir ketiname aptarti“, – nurodė ji.
Laukia išsamesnis pokalbis
Susitikimas Užsienio reikalų ministerijoje planuojamas vasario 23 dieną.
Tiesa, jis turėjo vykti vakar, bet dalyvauti jame negalėjo keli Seimo URK nariai – vicepirmininkas „valstietis“ Giedrius Surplys ir liberalsąjūdietis Arminas Lydeka.
„O norėjosi, kad jie būtų. Ir man norėjosi, ir ministrui. Tai dabar toji data yra 23 diena“, – sakė L.L.Andrikienė.
Jos nuomone, pokalbis su G.Landsbergiu apie užsienio politikos aktualijas bus ilgesnis ir išsamesnis.
Nepažeidė susitarimo su Kinija
Aukščiausio rango Kinijos diplomatinis pareigūnas, šiuo metu dirbantis mūsų šalyje, Qu Baihua interviu naujienų agentūrai BNS sakė, kad, jeigu nori normalizuoti santykius su Pekinu, Lietuva turėtų pakeisti šalyje veikiančios Taivaniečių atstovybės pavadinimą visomis kalbomis.
Anot jo, atstovybės pavadinime galėtų būti naudojamas žodis „Taipėjaus“, kaip ir kitose panašiose įstaigose kitur pasaulyje.
„Jeigu jūsų Vyriausybė iš tikrųjų nori sumažinti įtampą, pirmasis žingsnis būtų pakeisti pavadinimą iš „Taivaniečių“ į „Taipėjaus“ visomis kalbomis. Tai pirmas ir labai svarbus dalykas“, – interviu BNS sakė Qu Baihua.
L.L.Andrikienei tokie Kinijos atstovo žodžiai priminė kitos valstybės ultimatyvius reikalavimus praeityje.
Ji pabrėžė, kad demokratinės valstybės tarpusavyje tokiais reikalavimais nekalba.
„Lietuva nepažeidė vienos Kinijos politikos principo. Lietuva nepažeidė susitarimo, kurį turime su Kinijos Liaudies Respublika, ir tuo viskas pasakyta“, – komentavo Seimo URK vadovė.