Atsisakyti arba keisti judėjimo ribojimų tarp savivaldybių bent kol kas neplanuojama.
Atlaisvinti judėjimą tarp miestų ir rajonų žiedinėse savivaldybėse bus siūloma tik tada, kai 14 dienų sergamumo COVID-19 100 tūkst. gyventojų rodiklis sieks mažiau kaip 200, o teigiamų COVID-19 testų dalis bus mažesnė nei 10 proc.
Tada bus svarstoma į klases sugrąžinti ir pradinukus. Tikimasi, kad tai įvyks vasario pabaigoje, po atostogų, o per vasarį nuo COVID-19 pavyks paskiepyti visus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogus.
Kai sergamumo rodiklis pasieks 150
Kai 14 dienų sergamumo COVID-19 100 tūkst. gyventojų rodiklis pasieks mažiau kaip 150, o teigiamų COVID-19 testų dalis bus mažesnė nei 5 proc., bus siūloma leisti tarp savivaldybių judėti darbo dienomis, bet ne savaitgaliais ir per šventes.
Tada prie mišraus mokymo – kai mokomasi ir nuotoliniu, ir kontaktu būdu – turėtų pereiti abiturientai.
Nuo to, kokia bus COVID-19 statistika, švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės teigimu, priklausys ir tai, kaip vyks abiturientų brandos egzaminai.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nurodė sąlygas, kada judėjimo ribojimo tarp savivaldybių gali būti atsisakyta išvis.
„Jeigu pasieksime 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų testų dalis bus ne didesnė kaip 4 proc., tokiu atveju galima diskutuoti apie ribojimo tarp savivaldybių atsisakymą, išskyrus tose savivaldybėse, kuriose susirgimų skaičius būtų didesnis negu 100 100 tūkst. gyventojų“, – pirmadienį per spaudos konferenciją po VESK posėdžio teigė ji.
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla tikino, kad gyventojų mobilumas per pastarąsias 10 dienų yra 79 proc. mažesnis, nei atitinkamu metu pernai.
Jis taip pat teigė, kad pareigūnai artimiausiu metu intensyviau dirbs ir ribos judėjimą ten, kur COVID-19 sergamumo rodikliai yra didesni nei šalies vidurkis, pavyzdžiui, Utenos ir Panevėžio apskrityse.
Švelninimai verslui
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pažymėjo, kad Lietuva, pagal COVID-19 atvejų skaičių, „įžengė į C scenarijų“.
Tad Vyriausybei siūloma leisti veikti lauko slidinėjimo centrams. Dėl to bus sprendžiama dar pirmadienį.
Trečiadienį ministrų kabinetas turėtų apsispręsti, ar leisti veikti ne maisto prekių parduotuvėms, kurios turi įėjimus iš lauko, taip pat – grožio paslaugas teikiančioms įmonėms, kurios ribotų klientų srautus.
TAIP PAT SKAITYKITE: Vyriausybė jau šiandien turėtų leisti atverti slidinėjimo centrus, sprendimas dėl parduotuvių ir grožio salonų – šią savaitę
Nuotolinė spaudos konferencija:
Statistikos departamento duomenis, 14 dienų sergamumas COVID-19 pirmadienį Lietuvoje siekia 443,1 100 tūkst. gyventojų.
Ribojimai gali keistis pagal situaciją
„Mažėja ne tik bendras mirčių ir susirgimų skaičius, kai kuriose pavienėse Lietuvos savivaldybėse jau apskritai nebefiksuojama susirgimo atvejų. Be to, žymiai sumažėjo simptominio testavimosi, o tai leidžia atlikti daugiau prevencinio testavimo“, – COVID-19 sergamumo tendencijas apžvelgė A.Bilotaitė.
Sveikatos apsaugos ministras teigė, jog karantiną bus siūloma laisvinti laipsniškai, įvertinant rizikas, o priemonės bus nuolat persvarstomos VESK, Vyriausybės, ekspertų posėdžiuose.
„Mes peržiūrėtumėm ir žiūrėtumėm, ar duomenys mums leidžia priimti vienokius ar kitokius sprendimus. Priemonės gali būti įvedamos naujos, kai kurios – paankstinamos, pavėlinamos ar sugrąžinamos“, – kalbėjo A.Dulkys.
Jis teigė negalintis įvardyti, kuris konkretus ribojimas labiausiai prisideda prie COVID-19 valdymo, tačiau spėjo, kad tai – kontaktų ribojimas.
„Matyt, patį didžiausią poveikį daro žmonių laikymasis pačių elementariausių higienos reikalavimų. <...> Matyt, tie ribojimai judėjimo yra vieni efektyviausių“, – svarstė ministras.
Šiuo metu numatyta, kad karantinas ir judėjimo tarp savivaldybių apribojimai galios bent iki kovo.