Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 11 17

IŽA: atmestas prašymas ištrinti duomenis kuria precedentą apsaugoti informacijos laisvę

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimas atmesti buvusio policininko reikalavimą naujienų portalui 15min ištrinti informaciją apie jį įtvirtino precedentą, apsaugantį informacijos laisvę, teigia Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA).
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Taip IŽA įvertino teismo sprendimą atmesti tarnyba piktnaudžiavusio buvusio policininko reikalavimą portalui 15min ištrinti informaciją apie jį. Ši LAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Pasak asociacijos, šis atvejis yra precedentas, jis užkirs kelią piktnaudžiauti teise būti pamirštam žiniasklaidos laisvės sąskaita. Be to, taip pirmą kartą Lietuvos teisinės sistemos istorijoje įtvirtinta žiniasklaidos skaitmeninių archyvų vientisumo apsauga.

„Redakcijos dažnai sulaukia prašymų iš nusikaltimus padariusių žmonių pašalinti duomenis apie juos išvis ne tik iš naujausio, bet ir archyvinio turinio, taip pat prašoma ir nuasmeninti žurnalistų paruoštą informaciją. Tad neabejotinai šis laimėjimas leis jaustis užtikrintai visos šalies žiniasklaidos bendruomenę ir to nedaryti. Juk tai visuomenės teisė žinoti, kuriai jau yra suformuota teismų praktika“, – sako IŽA pirmininkė Lina Bušinskaitė.

Asociacija taip pat pabrėžė, kad šiuo sprendimu Lietuvos teisinėje sistemoje buvo įtvirtintas svarbus principas, kad ne žiniasklaidos straipsniai menkina žmogaus teisę ir orumą, bet pats žmogus, darydamas nusikaltimą, o nusikalsdamas jis kartu praranda teisę į privatumą.

Buvęs pareigūnas 15min reikalavo nuasmeninti jo duomenis bei pašalinti nuotraukas iš visų straipsnių, kuriuose aprašomas piktnaudžiavimas tarnyba – orgijos su prostitute policijos komisariato patalpose ir dėl to vykę teismo procesai.

Vyras argumentavo, kad informacija apie jį „neproporcingai suvaržo jo teisę į privatų gyvenimą“.

LAT konstatavo, kad informacijos apie nusikaltimą ir nuteistojo atvaizdo viešinimas „atitinka visuomenės teisę žinoti apie nusikaltimą ir jį padariusį asmenį“. Teismo vertinimu, informacija apie nusikaltimą išlieka aktuali visuomenei ir gali kelti diskusijų net ir praėjus daugiau kaip 10 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų