Pagal šiuo metu galiojančias taisykles turėjus kontaktą privaloma izoliuotis tik šeimos nariams, kartu gyvenantiems asmenims. Izoliuotis nereikia, jei kontaktas buvo darbe arba kur viešumoje.
Kiek laiko reikia izoliuotis?
- Jei kontaktas turėtas su kartu gyvenančiu asmeniu, izoliuotis privaloma nuo tos dienos, kai jam patvirtintas PGR arba antigenų testas atliktas laboratorijoje.
- Simptomus jaučiantis asmuo, kuriam nustatytas COVID-19, turi izoliuotis 10 dienų nuo simptomų pradžios.
- Jei COVID-19 nustatytas asmeniui, kuriam nepasireiškė jokie simptomai, izoliacijos terminas skaičiuojamas nuo PGR atlikimo dienos ir trunka 7 dienas.
- Šeimos nariai privalo izoliuotis 7 dienas nuo asmens, kuriam nustatytas koronavirusas, PGR atlikimo datos.
Kaip nutinka gyvenime?
Taigi, pavyzdys: jei mokiniui, kuriam greitasis testas parodė, kad šis – galimai užsikrėtęs, PGR testas atliekamas pirmadienį, ir virusas patvirtintas, į mokyklą jis grįš tik po savaitės, antradienį.
Likę šeimos nariai su vaiku lieka namuose taip pat 7 dienas. Į darbus jie grįžtų tik antradienį, drauge su sirgusiu mokinuku.
Kitas pavyzdys: vaikui simptomai, būdingi koronavirusinei infekcijai pasireiškė žymiai anksčiau nei sulaukta PGR testo. Taigi, net ir tuomet, kai šiam izoliacija baigiasi, šeimos nariai dar privalo izoliuotis, kaip numatyta – 7 dienas.
Šeimoje mokiniui nustatytas COVID-19 atvejis. Lapkritį tėvas šia liga jau buvo persirgęs, todėl neprivalo izoliuotis ir gali eiti į darbą.
Kokios NVSC rekomendacijos?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) išaiškinimu, tuo atveju, jei suserga tik vienas šeimos narys, nesergantys šeimos nariai yra laikomi sąlytį su sergančiuoju turėjusiais asmenimis ir jie turi izoliuotis 7 dienas nuo tos dienos, kai susirgusiam šeimos nariui patvirtintas teigiamas PGR tyrimo rezultatas.
„Išimtis taikoma tik tiems šeimos nariams, kurie yra persirgę COVID-19 ir nuo ligos (teigiamo PGR tyrimo rezultato ar teigiamo antigeno testo, atlikto laboratorijoje, rezultato) praėjo ne daugiau kaip 90 dienų. Tokiems asmenims izoliacija netaikoma. 7 dienų izoliacija nėra trumpinama“, – pabrėžiama 15min atsiųstame komentare.
„Jeigu izoliacijos metu šeimos nariai atlieka PGR tyrimą ir gauna teigiamą rezultatą, jie turi kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertinęs sveikatos būklę paskirs gydymą ir izoliaciją. Izoliacijos terminą nustato gydytojas“, – nurodoma15min pateiktame NVSC komentare dėl izoliacijos tvarkos.