2022 11 23

Izraelio ir JAV ambasadoriai sveikina siūlymą dėl kompensacijų už nusavintą žydų turtą

Izraelio bei Jungtinių Valstijų ambasadoriai Lietuvoje sveikina šalies Vyriausybės sprendimą, kuriuo siūloma patvirtinti naują 37 mln. eurų kompensacijų mechanizmą už XX a. viduryje nusavintą privatų žydų turtą.
Izraelio vėliava, JAV vėliava
Izraelio vėliava, JAV vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Atsižvelgdama į teigiamus praėjusių metų įvykius, kai įvairios valstybės intensyviai dėjo pastangas, kad būtų rasti tinkami sprendimai dėl nuosavybės ir išgrobstyto meno grąžinimo, Izraelio ambasada Vilniuje sveikina Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės parodytą gerą valią“, – trečiadienį išplatintame komentare teigė ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein.

„Tikimės, kad proceso pabaigoje bus įgyvendintas praktiškas ir teisingas sprendimas“, – sakė diplomatė.

Anot Jungtinių Valstijų ambasados, šios šalies Vyriausybė sveikina ir pritaria Lietuvos Ministrų kabineto siūlymui spręsti įsisenėjusius Holokausto metu nuniokotos Lietuvos žydų bendruomenės restitucijos klausimus.

„Per Holokaustą Lietuvoje tiek nacių, tiek vietinių kolaborantų pastangomis buvo žiauriai nužudyti beveik 200 000 žydų, beveik visiškai sunaikinta Lietuvos žydų bendruomenė, kurios istorija šioje šalyje skaičiuojama šimtmečiais, – teigė JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S.Gilchristas.

„Šiuo įstatymo projektu ne tik pagrįstai atsižvelgiama į praeities klausimus, bet ir padedama išsaugoti Holokausto atminimą ateities kartoms. Jo priėmimas būtų ypatingas žingsnis užbaigiant ypač svarbų Lietuvos vyriausybės pastangų etapą, siekiant kompensuoti šio tamsaus laikotarpio baisumus“, – sakė ambasadorius.

Vyriausybės siūlymą dar svarstys Seimas. Pagal jį, kompensacijos, kaip ir iki šiol, būtų išmokėtos per 2024–2030 metus – lėšos kasmet dalimis, kaip ir iki šiol, būtų pervedamos Geros valios fondui, šis savo ruožtų turėtų išmokėti kompensacijas nusavinto turto savininkams ar jo paveldėtojams.

Ambasadorė tvirtino, kad toks „teigiamas pokytis“ atitinka lapkričio pradžioje Prahoje sušauktos konferencijos „Terezin 2“ pasiekimus, kai daugelis valstybių paskelbė apie savo įsipareigojimą skatinti klausimus, susijusius su Holokaustą išgyvenusių asmenų teisėmis, taip pat atminimo bei švietimo projektus.

„Šių šalių pažanga liudija, ką galima nuveikti dėl Holokaustą išgyvenusių žmonių ir jų bendruomenių, kai yra politinė valia, bei siūlo geriausios praktikos pavyzdžius, iš kurių kiti gali pasimokyti“, – tvirtino ambasadorė.

„Lietuvos Vyriausybės siūlymas leis daugiau dėmesio skirti šimtus metų Lietuvoje klestėjusio nuostabaus žydų litvakų paveldo puoselėjimui ir išsaugojimui“, – kalbėjo ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų