„Mes būsime kartu tiek, kiek reikės“, – žurnalistams Vilniuje trečiadienį sakė JAV vadovas.
Taip jis kalbėjo Didžiojo septyneto (G–7) šalims įsipareigojus teikti ilgalaikę karinę paramą Ukrainai, kad padėtų jai kovoti su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis ir sustabdytų bet kokį karo pasikartojimą.
„Padėsime jiems sukurti stiprią ir pajėgią gynybą sausumoje, ore ir jūroje“, – kalbėjo J.Bidenas.
Pasak jo, tokiu būdu Vakarai įsipareigoja praktine pagalba remti Ukrainą, kol ši bus pasirengusi tapti NATO nare.
„Ką tik įvyko pirmasis NATO ir Ukrainos tarybos posėdis. Visos sąjungininkės sutinka, kad Ukrainos ateitis – NATO. (...) Visos sąjungininkės sutinka panaikinti reikalavimą dėl Ukrainos narystės veiksmų plano ir sukurti kelią į narystę, kol Ukraina toliau darys pažangą vykdant būtinas reformas“, – sakė JAV vadovas.
„Tačiau mes nelaukiame, kol šis procesas bus baigtas, kad galėtume prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus, kuriuos prisiimame dėl Ukrainos saugumo“, – pridūrė amerikiečių lyderis.
Aljanso lyderiai antradienį sutarė, kad kvietimas Ukrainai stoti į NATO bus įteiktas, kai dėl to sutars bloko valstybės ir Kyjivas įvykdys keliamas sąlygas.
Vakarų lyderiai vengia duoti Ukrainai pernelyg konkrečius įsipareigojimus dėl būsimos narystės bloke, nes baiminasi, kad tai įtrauks Vakarus į karą su Maskva, tačiau tvirtina norintys parodyti Kremliui, jog jis nesulauks susilpnėsiančios paramos Kyjivui.
Vilniuje sulaukęs Didžiojo septyneto (G-7) garantijų dėl paramos Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad iš Lietuvos parsiveža „reikšmingą saugumo pergalę“.
NATO taip pat nusprendė atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) vykdymo, įsteigti Aljanso ir Ukrainos tarybą bei patvirtintas ilgalaikės paramos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms planas.