15min primena, kad NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyks liepos 11–12 dienomis. Tokio renginio Lietuva dar nematė, jo metu imamasi ypatingų saugumo priemonių.
Sąjungininkai Lietuvoje dislokavo Patriot raketines sistemas, ant stogų kai kur budės mūsų šalies kariai.
Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas J.V.Žukas dalyvavo ne viename tokiame susitikime ir plačiau papasakojo, kaip vyksta tokie renginiai, bei aptarė Vokietijos brigados ir rotacinės oro gynybos temas.
Interviu trumpai
- NATO viršūnių susitikimas – svarbus renginys Lietuvai ir regionui
- Tai – gera reklama Lietuvai ir tam tikros pozicijos demonstravimas
- Įprastai viršūnių susitikimo darbotvarkė suderinama iš anksto
- Bendro sutarimo dėl Ukrainos narystės NATO nėra
- Ukraina galėtų būti pakviesta tapti kandidate į NATO nares
- Iššūkiai rengiant NATO viršūnių susitikimus: rytuose – grėsmės iš Rusijos, vakaruose – demonstracijos
- Infrastruktūrą Vokietijos brigadai būtina įrengti per pusmetį, metus
- Kuo svarbi yra rotacinė oro gynyba?
– Ką šis renginys reiškia Lietuvai?
– Tai labai svarbus renginys, matomas visame pasaulyje, visų laukiamas. Jau kurį laiką, metus ar dvejus, nuo paskutinio susitikimo kalba, kad kitas susitikimas vyks Vilniuje. Visų pirma, tai labai gera reklama Lietuvai. Antras dalykas, tai yra tam tikros pozicijos pademonstravimas, kad susitikimas rengiamas būtent Vilniuje, kuris yra visiškai netoli karo veiksmų zonos.
Be abejonės, mums tai labai svarbu – šeimininko teisėmis turime galimybę kartais pasisakyti galbūt žymiai daugiau arba pasiekti geresnių tikslų sau, savo regionui.
Vyksta įvairūs susitikimai ne tik plenarinių posėdžių metu, bet ir pertraukų metu. Be to, vyks ir pusryčiai, ir oficialios vakarienės, ir dvišaliai susitikimai, tad aš manau, kad Lietuvai ir mūsų regionui tai yra labai svarbu, nes labai artimos mums temos yra – karas Ukrainoje, situacija pasienyje su Baltarusija, pabėgėliai, gynybos planai.
Manau, kad tai istorinis viršūnių susitikimas Lietuvai. Noriu tik pasakyti, kad vienas toks panašus renginys buvo ir 2014 metais. Kai prasidėjo konfliktas Ukrainoje, jau buvo užimtas Krymas, Vilniuje vyko NATO karinis komitetas – visi NATO šalių kariuomenių vadai. Tai dabar – žymiai didesnis renginys, bet jau šiokią tokią patirtį mes buvome sukaupę iš praeities, kaip organizuoti tokius renginius.
– Šio renginio metu vyksta labai daug dalykų, kurių, aišku, paprasto žmogaus akis nematys nė per televizorių. Jūs esate buvęs ne viename NATO viršūnių susitikime, kas vyksta tarp tų sienų, toje renginio vietoje?