„Nemanau, kad buvo tokių reikalų, tai išpūstas burbulas ir Lietuvai nedaro gero. Nežinau, kodėl turėčiau manyti, kad buvo (slaptas kalėjimas – BNS). Galime prisifantazuoti visokių dalykų. Žmonės kartais ateina prie manęs ir pasako tokių fantastiškų dalykų. Bet paprastai žmonės serga“, – penktadienį žurnalistams sakė J.Kronkaitis, liudijęs parlamentinį tyrimą atliekančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).
J.Kronkaitis kariuomenės vadas buvo nuo 1999-ųjų iki 2004 metų vidurio.
Jis teigė, kad jam būnant kariuomenės vadu nei kalbėta, nei priimta kokių nors sprendimų dėl įtariamųjų terorizmu kalinimo Lietuvoje.
Kita vertus, J.Kronkaitis neatmetė galimybės, kad slaptas kalėjimas galėjo veikti ir be jo, ir be prezidento žinios.
„Be prezidento žinios nepaprastai daug kas galėjo vykti ir vyksta šiandien įvairiausių dalykų Lietuvoje. Tai nereiškia, kad jie yra teisėti, o kad prezidentas būtų davęs kokį nors leidimą, jokio pagrindo neturiu taip manyti“, – kalbėjo buvęs kariuomenės vadas.
Jis taip pat svarstė, kad jeigu būtų Lietuvoje vykę tokie dalykai, būtų neįmanoma jų išlaikyti nuslėpus. Paklaustas, kas galėjo žinoti apie slaptą kalėjimą, jeigu toks būtų buvęs, J.Kronkaitis ironizavo, kad „gal aplinkosauga, žvejai“.
Tačiau dabar, anot jo, tyrimą dėl mestų įtarimų atlikti būtina, nors tai ir kenkia šalies įvaizdžiui. „Dabar reikia padėti tašką, tyrimas reikalingas, kitaip kils, kils ir kils tas dalykas“, – sakė J.Kronkaitis.
Paklaustas, kas galėjo žinoti apie slaptą kalėjimą, jeigu toks būtų buvęs, J.Kronkaitis ironizavo, kad „gal aplinkosauga, žvejai“.Penktadienį NSGK taip pat liudijo buvęs Vilniaus oro uosto vadovas Mindaugas Ivanauskas, Civilinės aviacijos administracijos direktorius Kęstutis Auryla, taip pat pakviesti buvę ir esami Valstybės saugumo departamento VSD pareigūnai.
Anksčiau NSGK liudijo buvęs šio komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas, buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, buvę Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovai, parlamentaras Egidijus Vareikis, dalyvavęs, kai Europos Taryboje buvo pristatomi raportai apie CŽV kalėjimus, buvę ir esami pasienio vadai, buvę vidaus reikalų ministrai, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento darbuotojai.
NSGK planuoja apklausti visus 2002–2005 metais įvairias pareigas ėjusius asmenis, kurie galėjo būti informuoti apie slapto CŽV kalėjimo įrengimą Lietuvoje, jeigu šis buvo. Politikai taip pat apsilankė VSD mokymo bazėje Antaviliuose.
Ši VSD mokymo bazė Lietuvos ir JAV žiniasklaidoje minima kaip galima vieta, kur prieš kelerius metus esą galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas.
JAV televizijos „ABC News“ interneto svetainėje trečiadienį paskelbta, kad kalėjimas jojimo patalpose pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, kaip teigiama, buvo kalinami ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.
Remiantis neįvardytais šaltiniais, kurie matė patalpas, teigiama, kad CŽV jodinėjimo patalpose pastatė storą betono sieną. „Už sienos buvo pastatytas, vieno šaltinio Lietuvoje žodžiais, „pastatas pastate“, – rašo „ABC News“.
Anot pranešimo, viduje buvo atskiros sekcijos kaliniams, jose buvo po dušą, lovą ir tualetą, atskiros patalpos buvo įrengtos tardymams. Teigiama, kad šalia buvo įsikūrę ir žvalgybos pareigūnai.
Seimas yra patikėjęs NSGK iki gruodžio 22 dienos nustatyti, ar Lietuvoje veikė slaptas kalėjimas, kur galėjo būti kankinami įtariamieji terorizmu. Taip pat komitetas turi išsiaiškinti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvos teritorijoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų sulaikymo centrų veikla šalies teritorijoje, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvos teritorijoje.
Apie Lietuvoje neva veikusį slaptą Amerikos žvalgybos tarnybos kalėjimą dar rugpjūtį pranešė Jungtinių Valstijų žiniasklaida, remdamasi buvusiais CŽV darbuotojais. Esą Lietuvos pareigūnai leido CŽV naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse, jame kalinti 8 įtariamieji terorizmu.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija bei buvę šalies vadovai neigė, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas, bet dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų“.