Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 08 25

Jaunystėje priklausomybių turėjęs vilnietis kenčia skausmą – medikai atsisakė operuoti

Vilnietis daugiau nei 10 mėnesių laukė sąnario operacijos, tačiau procedūros dieną gydytojai atsisakė ją atlikti. Vyras teigia, kad medikai šį sprendimą argumentavo dar jaunu jo amžiumi ir praeityje buvusiomis priklausomybėmis. Ligoninės atstovai tvirtina, kad prieš operaciją yra įvertinamos galimos intervencijos pasekmės – naudos ir žalos, o buvusios priklausomybės yra svarbus rizikos veiksnys.
Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė
Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Į 15min redakciją kreipėsi Vilniuje gyvenantis Povilas (vardas pakeistas) ir pateikė skundą dėl prieš keletą savaičių Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL) neįvykusios planinės klubo sąnario keitimo operacijos.

Kaip pasakojo Povilas, daugiau nei prieš 3-ejus metus jis pajuto klubo sąnario skausmą, kuris laikui bėgant pradėjo kelti sunkumų vaikštant. Praėjusių metų rudenį vilnietis kreipėsi į medikus, jie nustatė kaulo nekrozę ir liepė Povilui laukti operacijos eilėje, į kurią buvo įrašytas skubos tvarka.

Šią vasarą vilnietis sulaukė skambučio, kuriuo buvo pranešta apie po kelių savaičių laukiančią operaciją, tad nedelsdamas pradėjo jai ruoštis.

Pirmasis sunkumas, su kuriuo jam teko susidurti – kraujo tyrimai poliklinikoje. Vyras teigė, kad būdamas labai jaunas, maždaug prieš 23-ejus metus, vartojo intraveninius narkotikus. Šie pažeidė kraujagysles, tad prieš operaciją paimti kraujo nepavyko.

Atsisakė atlikti operaciją

Su poliklinikos įrašu apie sunkų kraujo tyrimų paėmimą, Povilas nuvyko į RVUL ir buvo paguldytas ruoštis kitos dienos operacijai.

„Ligoninėje aš pasakiau, kad turėjau problemų su narkotikais, be to, buvo problemų su alkoholiu, bet aš 1,5 metų jau esu visiškai blaivas. Operacijos dieną atėjo konsiliumas ir pasakė, kad manęs neoperuos. Paklausiau kodėl, atsakė, kad dar neseniai nustojau vartoti, mano jaunas amžius (daugiau nei 40 metų), tad galiu dar vaikščioti. Jie sako, kad jeigu vėl prisigersiu, vėl išnirs sąnarys ir vėl reikės mane operuoti“, – teigė pašnekovas.

Jam neva buvo pasakyta, kad operacija bus galima arba po 2-ejų metų, jeigu jo įrašai tuomet bus „švarūs“, arba kai jį į ligoninę atveš vežimėliu.

Šie medikų paaiškinimai bei sprendimas neoperuoti Povilui sukėlė didelį stresą, nes anksčiau lankantis pas medikus nebuvo minima, kad dėl šių priežasčių operacija nebus galima.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė

Operaciją atliks kitur

15min Povilas teigė, kad RVUL jam buvo pasakyta, jog gali vykti operuotis kitur, jeigu atsiras pakankamai drąsių gydytojų, kurie tai padarys. Kadangi vyras kasdien patiria stiprų skausmą, be vaistų negali vaikščioti bei dirbti, jis sako ieškojęs, kur operaciją būtų galima atlikti: „Aš jau esu susiradęs kitoje Lietuvos pusėje chirurgą, kuris išoperuos ir nemato visiškai jokių problemų.“

Jis patikino, kad RVUL operacijai rinkosi dėl girdėtų rekomendacijų apie konkretų gydytoją, taip pat buvo patogu operuotis mieste, kuriame gyvena.

Medikų sprendimas gali keistis

Gydymo įstaiga 15min patvirtino, kad ši situacija jiems yra žinoma, tačiau komentuoti su konkretaus paciento ligos istorija ir sveikatos būkle susijusios informacijos dėl duomenų apsaugos negali.

RVUL atstovai plačiau papasakojo apie pasiruošimą operacijoms.

Neatmetama galimybė, kad operacija bus galima ateityje.

„Ruošiantis tiek klubo sąnario endoprotezavimo operacijai, tiek bet kokiai kitai chirurginei intervencijai, gydytojas vertina paciento gretutinius susirgimus, esamą paciento klinikinę būklę, sąnario funkciją, rizikos faktorius ir kontraindikacijas, trumpalaikes ir ilgalaikes operacijos pasekmes. Esant sudėtingiems klinikiniams atvejams, organizuojamas aukščiausios kvalifikacijos gydytojų konsiliumas, kurio nariai įvertina galimą operacijos naudos ir žalos pacientui santykį“, – komentare rašo RVUL.

Taip pat įstaigos atstovai patikino, kad tai, jog pacientas yra hospitalizuojamas, bet planinė operacija neatliekama, nėra neįprastas reiškinys. Tai gali įvykti dėl pasikeitusios paciento klinikinės būklės (laikotarpiu nuo konsultacijos iki hospitalizacijos), paaiškėjusių su paciento būkle susijusių aplinkybių, apie kurias gydytojas anksčiau nebuvo informuotas ir dėl kurios pacientas atsiduria aukštos rizikos pacientų grupėje.

Tuomet, pasak jų, siūloma atidėti operacinį gydymą ar pakeisti jį konservatyviu, pavyzdžiui, medikamentais, reabilitacija. Taip pat neatmetama galimybė, kad operacija bus galima ateityje.

Priklausomybės – rizikos veiksnys

„Įvairios priklausomybės vienareikšmiškai yra labai svarbus rizikos veiksnys, į kurį būtina atsižvelgti ruošiantis chirurginėms intervencijoms. Priklausomybės lemia žymiai susilpnėjusį žmogaus imunitetą, dėl to pavojingiausia ir dažniausiai pasitaikanti komplikacija yra infekcija, galinti pasibaigti paciento mirtimi“, – priklausomybių reikšmę operacijoms paaiškino RVUL atstovai.

Anot jų, gydymo įstaigoje pacientai nėra diskriminuojami dėl amžiaus, tautybės, rasės ar kitų priežasčių, o operacijų atlikimas priklauso nuo prieš ją nustatomos objektyvios klinikinės būklės ir numanomų rezultatų.

„Suprantame, kad kartais paciento lūkesčiai gali nesutapti su gydytojo ar gydytojų konsiliumo priimtais sprendimais, tačiau patikiname, kad kiekvieno gydytojo tikslas – atidžiai įvertinus visas objektyvias aplinkybes saugiai pagerinti paciento gyvenimo kokybę ir nesukelti pavojaus jo sveikatai ir gyvybei“, – komentare teigė ligoninės administracija.

RVUL pabrėžė, kad jų įstaigoje veikia stambiausias Lietuvoje Ortopedijos ir traumatologijos centras, kuriame kasmet atliekama tūkstančiai įvairių operacijų, o medikai turi sukaupę didžiulę patirtį. Per metus čia atliekama iki 1200 klubo sąnario endoprotezavimo operacijų, o vidutinis pacientų amžius yra 65–70 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų