Pasak D.Burtono, Baltarusijos ir Rusijos sprendimas statyti reaktorių Astrave šalia Lietuvos ir Baltarusijos sienos yra grėsmės ženklas, kurio Vakarai neturėtų ignoruoti. Jo manymu, tai yra skaidrumo, tarptautinio koordinavimo ir bendravimo trūkumas.
Statant elektrines Astrave bei vakarinėje Kaliningrado srities dalyje, Rusija vėl demonstruoja savo ketinimus stiprinti energetikos monopoliją regione, dėl kurios Rytų Europa gali vėl tapti politiškai priklausoma nuo Maskvos, įspėja D.Burtonas. Jo manymu, JAV ir tarptautinė bendruomenė turėtų griežtai prieštarauti šiam sumanymui, kol projektai atitiks tarptautinius teisės reikalavimus dėl atominės energijos saugumo.
„Situacija Černobylyje (Ukraina, – BNS) ir Japonijoje, kur kovo mėnesį Fukušimos atominę elektrinę apgadino cunamis, skiriasi tuo, kaip sovietinis režimas reagavo į katastrofą, ją neigdamas kelias savaites. Tas pats gali atsitikti ir Baltarusijoje, kurią šiuo metu valdo autokratinis lyderis“, – rašoma D.Burtono pranešime.
Tačiau JAV neprieštaravo, kai vos prieš kelias savaites Rusijos valstybės valdoma atominių elektrinių operatorė „Rosatom“ pasirašė susitarimą su Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka. Kaimyninių šalių vyriausybėms vis dar neaišku, kokiais kriterijais vadovavosi Baltarusija, rinkdama vietą elektrinei – vos 23 kilometrai nuo Lietuvos sienos ir 50 kilometrų nuo Vilniaus, rašoma pranešime.
D.Burtonas į Lietuvą atvyks kartu su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton. Jis teigia tikintis, jog prieš atvykstant į Vilnių, H.Clinton dar kartą apsvarstys projektą.
Lietuvos premjeras Andrius Kubilius ir kiti Lietuvos atstovai pabrėžė, jog Baltarusija nesugebėjo atsakyti į klausimus apie poveikį aplinkai. Pasak A.Kubiliaus, nebuvo nei tinkamų atsakymų, nei tinkamos diskusijos.