„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 10 15 /13:43

JAV Kongreso laiškas premjerui: neigia išteisinę J.Ambrazevičių-Brazaitį

Jungtinių Valstijų Kongresas laišku kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį su prašymu paneigti informaciją, esą JAV institucijos nustatė, kad 1941 m. laikinosios Vyriausybės vadovas Juozas Ambrazevičius-Brazaitis neprisidėjo prie Lietuvos žydų genocido.
Juozas Ambrazevičius-Brazaitis
Juozas Ambrazevičius-Brazaitis

15min žiniomis, JAV Kongreso Užsienio reikalų komiteto pirmininkas S.Skverneliui atsiuntė laišką, kuriame premjero prašoma įpareigoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrą (LGGRTC) neskleisti realybės neatitinkančios informacijos dėl J.Ambrazevičiaus-Brazaičio išteisinimo.

Kad laiškas yra gautas, 15min patvirtino ir premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

Taip, tokį laišką premjeras yra gavęs. Atsakymas kol kas nėra parengtas.

„Taip, tokį laišką premjeras yra gavęs. Atsakymas kol kas nėra parengtas“, – atsakyme rašė Vyriausybės vadovo atstovas.

Laiško kopijos redakcijai gauti kol kas nepavyko, todėl tikslus laiško turinys nėra žinomas. Pasak T.Beržinsko, be laiško siuntėjo žinios ir sutikimo dalintis jo turiniu būtų nekorektiška.

LGGRTC vadovė Teresė Birutė Burauskaitė 15min teigė apie premjerui siųstą laišką nežinanti, tačiau pridūrė, kad „būtų labai liūdna“, jei tokia situacija išties būtų susiklosčiusi.

Veikė nacių okupacijos metu

Po 1941 m. birželio 23-iosios sukilimo J.Ambrazevičius-Brazaitis buvo Lietuvos laikinosios Vyriausybės vadovas ir švietimo ministras. Laikinoji Vyriausybė sulaukia kaltinimų neatsiribojusi nuo okupacinės nacių valdžios ir taip prisidėjusi prie Lietuvos žydų genocido, kurio metu nužudyti 96 proc. šalies žydų.

„Scanpix“ nuotr./JAV kongresas
„Scanpix“ nuotr./JAV kongresas

LGGRTC ne kartą pažymėjo, kad JAV Kongreso Teismų departamento Imigracijos, pilietybės ir tarptautinės teisės pakomitetis, vadovaujamas Joshua Eilbergo, oficialiai pranešė, kad J.Ambrazevičiui-Brazaičiui mesti kaltinimai dėl bendradarbiavimo su naciais ir žydų žudynių organizavimo – nepagrįsti.

Laikinoji Vyriausybė veikė 1941 m. birželio 24 d.– rugpjūčio 5 dienomis.

1974 m. Jungtinėse Valstijose miręs Vyriausybės vadovas, iki karo turėjęs Ambrazevičiaus pavardę, Lietuvoje įvertinimo sulaukė 2009 m., kai prezidentas Valdas Adamkus po mirties jį apdovanojo aukščiausiu šalies apdovanojimu – Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi.

2012 m. buvęs laikinosios Vyriausybės vadovas buvo perlaidotas Kaune. Tuomet Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) piktinosi dėl perlaidojimo iškilmių.

„Mūsų manymu, tai kompromituoja šiuolaikinę Lietuvą. Mums liūdna ir tenka apgailestauti, kad Lietuvos valstybė išreiškė tokią nepagarbą čia nužudytiems ir Holokaustą išgyvenusiems jos piliečiams – žydams“, – buvo teigiama 2012 m. išplatintame LŽB pareiškime.

Laikinoji vyriausybė buvo paskelbta per Lietuvių aktyvistų fronto, kuris bendradarbiavo su vokiečiais, surengtą 1941 metų Birželio sukilimą, kilusį prasidėjus karui tarp nacių Vokietijos ir su ja iki tol bendradarbiavusios Sovietų Sąjungos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų