Šeštadienį A.Jarašūnas su savo sutuoktiniu Robbie jau trečią kartą dalyvaus Vilniuje vykstančiose eitynėse „Baltic Pride“. Išvakarėse savo patirtimi ir įžvalgomis apie gyvenimą būnant homoseksualiu jis pasidalijo diskusijoje „LBTQ+ balsai Seime“.
Buvo Emanuelio Zingerio padėjėjas
Parlamento rūmai išeivijos atstovui nėra svetimi – prieš tris dešimtmečius jis dirbo Aukščiausioje Taryboje-Atkuriamajame Seime.
„1991 m., kai buvau paprastas universiteto studentas, atsidūriau vasarai (AT-AS – red. past.) dirbti vertėju. Mokėjo vagnorkom, – juokdamasis studentišką darbą prisiminė jis. – Buvo daug įdomių naktų.“
A.Jarašūnas prisiminė per rugpjūčio pučą Maskvoje, dingo SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas, įsivyravusį chaosą ir svarstė, ar galėtų rasti save nuotraukoje, kabančioje Seimo Konstitucijos salėje, kur vyko renginys. Tuo metu jis buvo Užsienio reikalų komiteto nario Emanuelio Zingerio padėjėjas.
Diskusijos moderatoriui Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkui Tomui Vytautui Raskevičiui priminus, kad E.Zingeris ir dabar dirba Seime, buvęs jo padėjėjas nusijuokė ir pakomentavo: „Ir tai gerai!“
T.V.Raskevičius atkreipė dėmesį ir į tai, kad visi trys iki šiol parlamente dirbantys Nepriklausomybės Akto signatarai – Emanuelis Gentvilas, Laima Andrikienė ir E.Zingeris – pasirašė po Civilinės sąjungos įstatymo projektu. Juo, kaip žinoma, norima reglamentuoti vienalyčių porų santykius.
„Žmonės, kurie matė nepriklausomos valstybės prasmę, mato ir šios iniciatyvos prasmę“, – apibendrino komiteto vadovas.
Kartu su pasu rodo žiedą
Į diskusiją papasakoti apie savo, kaip homoseksualaus asmens, patirtį pakviestas A.Jarašūnas yra JAV lietuvis, gyvena Santa Monikoje (Kalifornijos valstija), kur dirba advokatu.
„Mane pristatė kaip Amerikos lietuvį ir juo esu, bet aš kitoks (tardamas šiuos žodžius jis ištraukė iš kišenės vyšninį Lietuvos pasą – red. past.) – aš skirtingas tuo.
Esu laimingiausias Lietuvos pilietis vien dėl to, kad turiu tą (tuo metu jis ištraukė tamsiai mėlyną JAV pasą – red. past.), bet turiu ir tą (parodė vestuvinį žiedą ant kairiosios rankos bevardžio piršto – red. past.), nes esu susituokęs su vyru. Taip išėjo, nes turiu tą (vėl iškėlė JAV pasą).
Man smagu, jei naudoju tą (Lietuvos pasą – red. past.) ir sutuoktinis stovi šalia, paduoti taip, kad matytųsi žiedas.“
A.Jarašūno sutuoktinis turėjo kartu su juo būti diskusijoje, tačiau nepasirodė, nes kaip tik tuo metu buvo oro uoste Amsterdame. Dėl oro uostuose esą tvyrančio chaoso vyro kelionė gerokai išsitęsė – išskridęs trečiadienio rytą, penktadienio popietę jis vis dar nebuvo pasiekęs Vilniaus.
Tačiau jie viliasi šeštadienį kartu dalyvauti „Baltic Pride“ – tai bus jau trečios Vilniuje vykstančios seksualinių mažumų eitynės, kuriose žygiuoja ir ši pora.
„Mums tai svarbu, – tikino advokatas. – <…> Žmonėms pamatyti – esame normalūs žmonės, ne kanibalai, su žiedais ir susituokę. Kokia problema?
Man atrodo, matomumas yra labai svarbus dalykas, esu tai išmokęs per savo laikus Lietuvoje. Turiu labai daug gėjų draugų Vilniuje, su jais šią savaitę susitikau, šnekėjau. Klausiu: ar tu atsiskleidei? „Ne… Kam reikia…“ Ar tu? „Nuuu… Nereikia, geriau ne, draugai žino, aš patenkintas.“ Aš juos vis raginu. (Atsiduso – red. past.) Atsiskleidimas nelengvas, bet jis yra būtinas.“
A.Jarašūnas priminė JAV puikiai žinomą žmogaus teisių gynėją Harvey Milką. Gimęs emigravusių litvakų šeimoje, jis buvo vienas pirmųjų atvirai homoseksualių asmenų, kuriems pavyko JAV laimėti rinkimus. Tačiau vyro politinė karjera tęsėsi neilgai – 1978 m. jį pakirto politinio konkurento paleista kulka.
„Come out, everyone come out“ (angl. „Atsiskleiskite, visi atsiskleiskite“), – advokatas citavo LGBT+ bendruomenės lyderio nuolat kartotus žodžius.
Mormonai priėmė homoseksualų sūnų
Kad yra gėjus, pats diskusijos dalyvis artimiesiems pasakė vėlai. Būdamas jau 38-erių ir net ne savo noru pirmiausiai pasisakė mamai. Jiems sėdint restorane, moteris paėmė sūnų už rankos ir pratarė matanti, kad jam labai skauda, kad kažką slepia savyje ir dėl to kenčia.
„Neatsikelsime nuo šito stalo, kol tu man nepasakysi“, – griebusi už rankos griežtai paliepė mama. „Būdamas advokatas, galėjau valandas išsisukinėti“, – šyptelėjo A.Jarašūnas, bet pasidavė ir prisipažino esantis gėjus.
Moteris jam tarė nežinanti daug apie homoseksualus, bet pasižadėjo padaryti viską, kad sužinotų kuo daugiau, ir visada jį mylėti bei saugoti. Mama esą taip ir darė, bet, anot sūnaus, darbo nebaigė – netrukus, 2012 m., iškeliavo Anapilin.
Tuo metu A.Jarašūnas jau 5 metus buvo pora su Robbie. Kai kurie draugai žinojo apie jų ryšį, vyras pradėjo atsiskleisti ir artimiesiems, bet jo seksualinė orientacija dar nebuvo žinoma viešai.
Vyro mama savo parapijoje buvo labai mylima ir gerbiama, todėl į jos laidotuves susirinko per 300 žmonių, bažnyčia esą plyšo. Pagal tenykštes tradicijas pirmoje eilėse sėda velionio šeimos nariai, todėl šalia A.Jarašūno įsitaisęs Robbie, su kuriuo dar nebuvo susituokęs, traukė žvilgsnius. Žmonės smalsavo, kas šis nepažįstamasis, stebėjosi, kad jų Auris yra gėjus.
Nepaisydami vyro gedulo, parapijos nariai po ceremonijos ėjo vienas po kito ne tik išreikšti užuojautą, bet ir susipažinti su jo partneriu bei pasveikinti įsiliejus į bendruomenę.
A.Jarašūno mama nesulaukė sūnaus vestuvių – pora susituokė tik 2015 m., kai JAV Aukščiausiasis Teismas paskelbė, jog atskiros valstijos negali uždrausti tos pačios lyties poroms tuoktis ir taip apriboti jų teises.
Partneriai suskubo pasinaudoti šia galimybe ir namie surengė iškilmingą ceremoniją. Vestuvėse dalyvavo ne tik jo tėvas, nors vis dar buvo nusiteikęs priešiškai dėl sūnaus seksualinės orientacijos, bet ir visa Robbie šeima: tėvai, brolis, sesuo.
Tai esą buvo itin nuostabu, nes vyras gimęs griežtų mormonų šeimoje. Robbie, sulaukęs 21-erių, nebegalėjo gyventi slėpdamasis ir broliui bei sesei atskleidė tiesą apie save.
Netrukus ją sužinoję tėvai sureagavo neigiamai ir išstūmė sūnų iš šeimos. Vaikinas buvo išmestas ir iš mormonų bažnyčios – negalima priklausyti jai ir būti gėjumi.
Nepaisant to, Robbie džiaugėsi dėl sprendimo netylėti. Po kurio laiko šeima suprato vienas kito pasiilgę, norėjo gyventi kaip anksčiau ir pradėjo vėl bendrauti. Robbie ir su mama, ir su tėčiu ilgai kalbėjosi, tad šie galiausiai suderino savo religines vertybes su faktu, kad sūnus yra gėjus ir net turi partnerį. Todėl jie pasirodė poros vestuvėse.