Kaip veikė projektų kūrimas ir įgyvendinimas? Joniškio VVG pirmininkė Nijolė Valuckienė priminė, kad 2008 metais vyko bandomasis strategijos laikotarpis: „Buvo tarsi tikrinama, ar žmonės išmoks rašyti projektus, ar supras, kad visa parama yra jiems, o ne samdomoms bendrovėms, ar suvoks, kad nemažą dalį turės sudaryti savanoriški bendruomenės narių darbai. Nesklandumų neįvyko, todėl nuo 2009-ųjų prasidėjo kitas etapas.“
Savą turtą saugome labiau
Dideliems ir nuoširdiems darbams buvo sutelktos nevyriausybinių ir kitų įstaigų bei organizacijų pastangos, vietos valdžios, verslo. Buvo parengtas svarbus dokumentas „Vietos plėtros 2008-2014 metų strategija“.
Skaičiuojama, kad vykdydamos projektus, bendruomenės savanoriškų darbų atliko daugiau nei už ketvirtį milijono litų.
Projektams įgyvendinti skirta daugiau nei 6 mln. litų. Parama skirta 69 projektams. Skaičiuojama, kad vykdydamos projektus, bendruomenės savanoriškų darbų atliko daugiau nei už ketvirtį milijono litų.
Už skirtus pinigus buvo galima remontuoti bendruomenės namus, bažnyčias, įrengti viešąsias erdves, poilsio zonas, sporto aikštynus ir amatų centrus.
Pagrindinis šios veiklos tikslas yra ne prabangiai įrengti bendruomenių namus ir viešas erdves, o sukurti tai, kas būtų reikalinga, naudojama, mylima ir puoselėjama.
Pagrindiniai projektų rengėjai ir vykdytojai – kaimų bendruomenės, aktyvūs jų žmonės, kaimų šviesuoliai. Atsakomybė už kiekvieną atliktą darbą, parengtą ataskaitą ir mokėjimo prašymą gulė ant jų pečių. Žmonės patys padarė viską, ką daugelyje valstybės lėšomis išlaikomų įstaigų daro specialistai.
Rizikavo savo pinigais
Pirmininkė N.Valuckienė pabrėžė Kirnaičių kaimo bendruomenės pirmininko Kęstučio Laduko žodžius – tie, kurie užsiima bendruomenine veikla, yra žmonės „be vieno vingio“: „Jis turėjo galvoje, kad žmogui bendruomeninė veikla niekada neapsimoka ir neapsimokės. Tačiau tokie žmonės mato ir kitą bendruomeniškumo vertę.“
Ne kartą paskolas savo vardu, tačiau visos bendruomenės labui ėmė konkretūs asmenys.
N.Valuckienė pateikė ir ekonominės rizikos pavyzdį. Per visą laikotarpį buvo ne vienas atvejis, kai projekto sklandumui užtikrinti teko imti paskolų. Jas savo vardu, tačiau visos bendruomenės labui ėmė konkretūs žmonės.
„VVG buvo įkurta tam, kad rajono kaimai ir miesteliai gražėtų. Pagrindinis tikslas – suteikti juose gyvenantiems iniciatyviems žmonėms galimybę įgyvendinti savo svajones“, apibendrino N.Valuckienė.
Joniškio VVG įkūrėja ir pirmoji pirmininkė yra rajono tarybos narė Rimantė Misiūnienė. Ji išliko vienu iš svarbiausių šios programos varikliu. Anot jos, didžiulius darbus nuveikę kaimų ir miestelių žmonės atlygio už tai negavo.
„Gavo daugiau nei pinigų – džiaugsmą, kad jų kaimas gražėja. Taip pat patyrė dėkingumą iš tų, kurie dabar džiaugiasi sutvarkytomis erdvėmis“, – sakė R.Msiūnienė.
Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis įteikė mero padėkos ženklą R.Misiūnienei – už Vietos veiklos grupės įkūrimą, sėkmingą jos veiklą ir bendruomenėms pritrauktus pinigus.
Tikrosios vertės pinigais neįvertinsi
VVG gimtadienio minėjime svečiavosi beveik 200 žmonių, kurie vos tilpo Joniškio „Žilvino“ klubo patalpose. Taip pat pasveikinti atvyko ir Žemės ūkio ministerijos kaimo plėtros departamento direktorė Vilmą Daugalienė. Jai teko tiesiogiai dirbti su Joniškio VVG.
Džiugino tai, kad žmonės labai vertina ir brangina tai, ką gavo per šiuos projektus.
„Labai gerai atsimenu jus. Joniškio VVG paskelbė 12 kvietimų teikti paraiškas – daugiausia kartų rinko projektus.
Teko neoficialiai lankytis šiame krašte ir kalbėti su vietos bendruomenėmis. Džiugino tai, kad žmonės labai vertina ir brangina tai, ką gavo per šiuos projektus“, – kalbėjo ministerijos atstovė.
„Nereikia ieškoti to, kas kartais pavadinama pridėtine verte. Plika akimi matyti, kad kiekvieno įgyvendinto projekto vertė keleriopai didesnė, nei ataskaitoje parašyta piniginė išraiška“, – tvirtino Joniškio VVG pirmininkė N.Valuckienė.