2008 10 07

Jubiliejui skirtame koncerte – debiutai

VDU Didžiosios aulos salėje antradienio vakarą bus prisimintas kompozitorius Jonas Lechavičius.
J.Lechavičiaus gyvenimas neatsiejamas nuo laikinosios sostinės.
J.Lechavičiaus gyvenimas neatsiejamas nuo laikinosios sostinės. / B.Krulicko nuotr.

100-osioms kūrėjo gimimo metinėms skirtame renginyje pirmą kartą bus atlikti iki šiol neskambėję jo kameriniai kūriniai. J.Lechavičius ir Kaunas – neatsiejami. Šiame mieste menininkas praleido beveik visą savo gyvenimą: baigė gimnaziją, studijavo konservatorijoje, įgijo fleitininko specialybę. Būdamas 18-os neteko tėvo, tad teko uždarbiauti muzikuojant. Pianinu grojo įvairiausiuose ansambliuose, kino teatruose, kaip kompozitorius dalyvavo teatriniuose saviveiklos renginiuose.

Būsimajam kompozitoriui teko ragauti ir koncentracijos stovyklos gyvenimo: Antrojo pasaulinio karo metais kartu su motina jis kalėjo Pravieniškių koncentracijos stovykloje. Po karo dirbo koncertmeisteriu Muzikiniame teatre, vadovavo Vytauto Račo įkurtam vyrų kvartetui, vėliau – Vytauto kultūros parko, Profsąjungų kultūros rūmų, „Inkaro“ gamyklos, Veterinarijos, Žemės ūkio akademijų orkestrams ir ansambliams. Garsiausi anuomet buvo J.Lechavičiaus pučiamųjų orkestrai, kurie atlikdavo ir jo paties kūrinius.

J.Lechavičius buvo labai drovus, ne visada ryžtingas, nors labai principingas. Tačiau kai kurie kameriniai jo kūriniai iki šiol neskambėjo ir todėl, kad sovietmečiu jie negalėjo būti „prastumti“ pro biurokratinę Kultūros ministerijos ir kompozitorių sąjungos užtvarą. Teigė prof. habil. dr. V.Levandauskas.

Kuklus genijus

Muzikologai pabrėžia, kad J.Lechavičius gerai išmanė instrumentuotę, turėjo absoliučią klausą, puikią atmintį, todėl jo kūrinių skambesys išskirtinis. Laisvalaikiu jis kūrė stambaus žanro opusus, daugiausia simfoniniam orkestrui. Iki mūsų dienų išliko 5 jo kurtos simfonijos, 2 simfoninės poemos: „Konradas Valenrodas“ ir „Missa pro Defunctis“ (chorui ir orkestrui). Tačiau nė vienas šių kūrinių viešai neatliktas autoriui gyvam esant. Simfoninė poema „Konradas Valenrodas“ suskambėjo tik praėjus trejiems metams po autoriaus mirties – 1981 metais.

„Artėjantis jubiliejus paskatino prisiminti kompozitorių, ieškoti galimybių prakalbinti stalčiuose dūlėjančias partitūras. VDU Menų fakultetas ir Didžiosios aulos muzikos draugija parengė projektą, kuris leido gauti paramą iš Kultūros rėmimo fondo. Koncerte, kuris vyks kompozitoriaus gimimo dienos išvakarėse, pirmą kartą skambės kameriniai J.Lechavičiaus kūriniai“, - sakė VDU Menų fakulteto dekanas, prof. habil. dr. Vytautas Levandauskas.

Vokalinį ciklą „Didmiesčio poema“ atliks Muzikinio teatro solistai Rita Preikšaitė ir Giedrius Prunskus, fortepijono partiją skambins Lina Krėpštaitė.

Dar viena premjera – Antroji sonata violončelei ir fortepijonui. Kūrinys, ilgus metus pragulėjęs kompozitoriaus stalčiuje, daug kartų jo paties taisytas, redaguotas. Pats kompozitorius apie ją yra užrašęs: „Ji kartais atrodo labai gera, o kartais – tik kišk į krosnį. Ko jai trūksta? Pats nežinau. Dar palaukti..? Bet kad laiko jau nebėra“. Šį ilgai gludintą kūrinį atliks garsusis duetas – Rimantas Armonas (violončelė) ir Irena Uss (fortepijonas). Tarptautinio lygio virtuozai tikriausiai atskleis sonatos privalumus. Koncerto pradžia – 18 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų