J.Sabatauskas per spaudos konferenciją Seime ketvirtadienį sakė nekvestionuojantis paties ikiteisminio tyrimo ir į jį nesikišantis, bet merui siūlo pateikti apeliacinį skundą ir neabejoja, kad sprendimas dėl nušalinimo bus pakeistas, nes jis priimtas vadovaujantis negaliojančia įstatymo nuostata.
„Mane stebina ir prokurorų kreipimasis į teismą dėl nušalinimo, ir teismo sprendimas. Tiek prokurorai, tiek teisėjai turi primti sprendimus vadovaudamiesi įstatymais. Kaip galima nušalinti asmenį nuo pareigų, jei įstatymas dėl nušalinimo negalioja? Rugsėjo 14 dieną Seimas priėmė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Baudžiamojo kodekso 157 straipsnio, t. y. nušalinimo nuo pareigų. Konstitucinis Teismas rugsėjo 25 dieną priėmė sprendimą dėl tokio kreipimosi priėmimo nagrinėti.
Konstitucijos 106 straipsnis skelbia, kad tais atvejais, kai kreipiasi Seimas dėl kurio nors įstatymo, jis nustoja galioti nuo to momento, kai priima KT nagrinėti. Vadinasi, šitas straipsnis negalioja, vadinasi, šis teismo sprendimas yra neteisėtas. Prokurorai, teisėjai turėjo žinoti tai“, – sakė J.Sabatauskas.
Seimas pradėdamas rudens sesiją nutarimu kreipėsi į Konstitucinį eismą prašydamas įvertinti nuostatą, kuri nenumato draudimo ar kokių nors papildomų kriterijų, neleidžiančių neribotam laikui nuo pareigų nušalinti tiesiogiai išrinktą valstybės politiką.
Kreipimesi keliamas klausimas, ar galima neleisti tiesiogiai išrinktam valstybės politikui eiti pareigų, kai jis yra patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, nes toks asmuo nelaikytinas padariusiu nusikalstamą veiką, kol įstatymų nustatyta tvarka įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nėra pripažintas kaltu dėl tokios veikos padarymo. KT šį prašymą priėmė nagrinėti.
Konstitucija numato, kad „Seimo nutarimas ištirti, ar teisės aktas sutinka su Konstitucija, sustabdo šio akto galiojimą“.
„Aš manau, kad Utenos meras turėtų pateikti apeliacinį skundą ir su nenuginčijamu argumentu – teismas vadovavosi negaliojančiu įstatymu, todėl tokio sprendimo negalėjo būti. Aš neanalizuoju peripetijų, dėl ko taip padaryta, koks ikiteisminis tyrimas vyksta, tegu ikiteisminis tyrimas vyksta, visiškai nenoriu jam daryti kokios nors įtakos, bet toks (sprendimas negalimas)“, – sakė Seimo TTK vadovas.
Tiriant galimą Utenos rajono savivaldybės mero socialdemokrato A.Katino kyšininkavimą politikas nušalintas nuo pareigų, šią savaitę pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba. Pareigūnai siekia išsiaiškinti, ar meras iš vienos akcinės bendrovės vadovo nereikalavo kyšio kito asmens naudai.
STT šioje korupcijos byloje įtarimus yra pateikusi A.Katinui, taip pat – iš pareigų pasitraukusiai ministro pirmininko sekretoriato vadovei Džiuljetai Žiugždienei. BNS žiniomis, Utenos meras iš vienos bendrovės įtariamas reikalavęs kyšio D.Žiugždienės naudai.