„Tikrai ten buvo nemažai žmonių, kurie rimtai talkino, bet buvo ir žmonių, kurie dirbo ir jų (paslaugų) atsisakėme. Negali taip sakyti, kad visi, kurie dirbo, yra verti čia persikelti gyventi“, – žurnalistams Vyriausybėje pirmadienį sakė J.Olekas.
„Be abejo, tie, kurie patenka į bėdą ir nusipelno tam tikros papildomos globos, tai mes tokią savo poziciją išreikšime“, – pridūrė jis.
Pasak ministro, Lietuvos kariams Afganistane talkinusių vietos gyventojų yra „keliolika ar net keliasdešimt“.
J.Olekas nekomentavo, ar prieglobsčio Lietuvoje vertas afganistanietis Naziras Honaras, kuris praėjusią savaitę viešai paprašė šalies pagalbos. Ministras teigė neturintis informacijos apie šį vyrą.
N.Honaro pasisakymo įrašą praėjusią savaitę vaizdo įrašų svetainėje „Youtube“ iš Graikijoje esančios pabėgėlių stovyklos išplatino Jungtinių Valstijų žurnalistas Joshas Friedmanas.
Įraše afganistanietis teigia dirbęs Jungtinių Tautų remiamoje taikos ir integracijos programoje, kur artimai bendradarbiavo su Lietuvos kariais. N.Honaras sako, kad jo užduotis buvo tarpininkauti tarp Lietuvos ginkluotųjų pajėgų ir Talibano. Tai, anot jo, vėliau atsigręžė prieš jo saugumą.
Šis afganistanietis Lietuvos kariuomenei yra žinomas, BNS sekmadienį patvirtino kariuomenės Jungtinio štabo atstovas kapitonas Tomas Pakalniškis.
Tuo metu vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius sakė, kad N.Honaras sulauks Lietuvos pagalbos, jeigu jo pateikta informacija apie bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene pasitvirtins.
Kovo pabaigoje JAV žurnalistas J.Friedmanas paskelbė kitą įrašą iš tos pačios pabėgėlių stovyklos, kuriame lietuviams kariams Afganistane Goro provincijoje vertėjavęs Abdulas Basiras Yoususi kreipėsi lietuviškai, prašydamas prieglobsčio. Į žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose išplitusį įrašą greitai sureagavo Lietuvos Vyriausybės atstovai – afganistanietis jau po savaitės atskrido į Lietuvą, šiuo metu jo prieglobsčio prašymas svarstomas.