„Kad būtų gražu, nors ir teks sudegt ant laužo“, – antradienį Seime surengtoje tarptautinėje konferencijoje pavadinimu „Tautinis kostiumas šiandien“ sakė J.Statkevičius.
Dizaineriui kuriant tautinio kostiumo modelį teks pasukti galvą, kad, kaip pats sako, jis būtų patogus.
„Penkerių metų vaikas negali būti su vilnonėmis kojinėmis, kurios graužtų [jam kojas]“, – teigia dizaineris.
2016-ųjų lapkritį „Litexpo“ kongresų ir parodų centre Vilniuje J.Statkevičius pristatė savo 2017 metų pavasario-vasaros drabužių kolekciją, pasižyminčią lietuvių tautinio kostiumo motyvais.
„Kolekciją padariau tiesiog įkvėptas liaudiško kostiumo. Negaliu pasakyti, kad nežmoniškai domėjausi tautiniu kostiumu, bet kadangi teko ruošti kolekciją, pradėjau domėtis“, – sako dizaineris.
Rengdamas kolekciją J.Statkevičius teigia konsultavęsis su audėjomis.
„Aš sulaužiau visas taisykles [...]. Jos buvo nustėrusios, kad aš žemaičius ir aukštaičius sugrūdau į vieną krūvą. Klausiu jų, ar taip galima, jos atsakė – tu tik daryk, kad tik kas pamatytų. Kaip matote, bomba sprogo“, – apie drabužių modeliavimo procesą pasakoja J.Statkevičius.
Sulaukęs R.Karbauskio kvietimo padėti įgyvendinti tautinio kostiumo vaikams idėją, J.Statkevičius neslėpė džiaugsmo, teigė, kad tai „daugiau nei ordinas“. Jo nuomone, Lietuvos jaunimas tautinį kostiumą sieja su liaudiškomis kavinėmis arba Dainų švente. J.Statkevičius šį požiūrį siekia pakeisti, tautinį kostiumą nori pristatyti kaip patrauklų drabužį jaunimui.
„Tai nebus tautinis kostiumas klasikine prasme. Tai bus stilizuoti rūbai, kurie turi būti patogūs ir mielai nešiojami. Jie turi pasitarnauti tam, kad paaugę vaikai dėvėtų tautinį kostiumą. Tai privati iniciatyva. Jokių valstybės lėšų tam neplanuojame naudoti, – sako LVŽS pirmininkas R.Karbauskis. – Mūsų tikslas, kad kiekvieno lietuvio spintoje kabėtų kostiumas, kad lietuvis galėtų juo didžiuotis.“