„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2010 05 10

Visa tiesa apie kaktusus

Gegužės 28-30 dienomis Raudondvario dvaro oranžerijoje vyks egzotinių augalų paroda „Žali horizontai“. Jai besiruošiantys augalų augintojai iš įvairių Lietuvos vietovių ir 15min.lt siūlo savo skaitytojams susipažinti su skirtingomis augalų rūšimis. Pirmieji pristatomi kaktusai, be kurių Lietuvoje tikriausiai nerasi namų.
Kaktusų yra pačių įvairiausių rūšių. Nuotraukoje - Acanthocalycium Violaceum
Kaktusų yra pačių įvairiausių rūšių. Nuotraukoje - Acanthocalycium Violaceum / Astos Janulevičienės nuotr.

Ko gero nerasime nei vieno namo palangės, ant kurios nors kartą neaugo kaktusas. Juos nuo seno augino mūsų seneliai, tėvai, auginame ir mes, nes paskutiniu metu tai sparčiai populiarėjantys, nedaug priežiūros reikalaujantys ir savo įvairove stebinantys augalai.

Astos Janulevičienės nuotr./Mammillaria Carmenae
Astos Janulevičienės nuotr./Mammillaria Carmenae

Kaktusai yra išraiškingi sukulentiniai augalai, priklausantys kaktusinių (Cactaceae) šeimai, pasižyminčiai didele genčių bei rūšių įvairove. Du tos pačios genties ar net rūšies atstovai gali atrodyti skirtingai.

Naujas augintinis

Dažnai parsinešus naują augalą į namus kyla klausimų, kaip teisingai jį prižiūrėti, kad augtų sveikas ir pradžiugintų žiedais. Pirmiausia reikėtų apžiūrėti, ar jis nėra pažeistas puvinio, ar ant jo nėra kenkėjų, ir kurį laiką jį stebėti. Po kelių dienų, kai augalas adaptuojasi prie naujos aplinkos, jį reikėtų persodinti į specialiai pritaikytą substratą. Po persodinimo iš karto nelaistyti, kad užgytų visos šaknų žaizdelės, atsiradusios perodinimo metu. Laistymą galima pakeisti drėkinimu. Nebijokite dulksna padengti visą augalą, tai jam tai tik į naudą, nes nuplaunamos susikaupusios dulkės, o drėgmė gaunama per viršutinį epidermio sluoksnį. Ką tik persodintą kaktusą reikėtų pasaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Astos Janulevičienės nuotr./Chamaecereus
Astos Janulevičienės nuotr./Chamaecereus

Kaktusų žiemojimas

Derėtų nepamiršti, kad kaktusai poilsio periodu turi būti laikomi sausai vėsioje, bet šviesioje vietoje. Nuo šių sąlygų priklauso kaktuso žydėjimo intensyvumas pavasarį, nes žiemos poilsio metu augalas brandina žiedus. Ramybės periodas prasideda apie spalio mėnesį, baigiasi maždaug kovą, ir būtent tuo laiku pasirodo pirmieji pumpurai. Šiuo laikotarpiu augalus reikėtų saugoti nuo kaitrios pavasarinės saulės, nes ji gali augalus nudeginti.

Intensyvaus augimo periodas

Kuomet viršūnėje išryškėja pirmieji augimo požymiai, galima po truputį pratinti kaktusus prie intensyvios saulės ir gausesnio laistymo. Rekomenduojama rytais juos papurkšti, o laistyti vakare, kad vis stiprėjanti šiluma nespėtų išgarinti drėgmės iš vazonėlių.

Astos Janulevičienės nuotr./Mammillaria Guelzoviania
Mammillaria Guelzoviania

Vasaros pabaigoje liejimą po truputį reikėtų retinti, vandens kiekį mažinti, kad augalas pradėtų ruoštis žiemos poilsiui. Palaipsniui kaktusas nustos augti ir pradės „svajoti“ apie pavasarinį žydėjimą.

Lietuvos augintojų-kolekcininkų namuose išaugintų kaktusų, sukulentų, orchidėjų, sanpaulijų ir kitų egzotinių augalų galima pamatyti 2010 gegužės 28-30 dienomis Raudondvario dvaro oranžerijoje vyksiančioje parodoje „Žali horizontai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs