Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 08 13

Ką reikia žinoti sudarant vedybų sutartį?

Kiekvienais metais sudarytų vedybinių sutarčių skaičius nuolat auga. Taip pat vis dažniau tokio pobūdžio sutartys yra laikomos kaip saugumo, užtikrintumo, o ne nepasitikėjimo simboliu. Kad ir kaip bebūtų, tačiau pasirašius vedybinę sutartį yra ženkliai sumažinama tam tikra rizika, kad viena iš santuokos šalių santuoką sudarys ar inicijuos jos nutraukimą siekadama praturtėti ar įgyti kitokį pranašumą, taip pat santuokos nutraukimo atveju tampa daug lengviau dalinant turtą ir atliekant kitas vedybų sutartyje apibrėžtas funkcijas, rašoma VŠĮ „Atgauk algą“ išplatintame pranešime spaudai.
Vestuvės
Vestuvės / Fotolia nuotr.

Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse teigiama: Vedybų sutartis yra sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo ar gyvenant skyrium.

Įstatymu numatytos dvi vedybinių sutarčių rūšys:

  • Iki santuokos įregistravimo (ikivedybinė sutartis) – įsigalioja nuo santuokos įregistravimo dienos;
  • Bet kuriuo metu po santuokos įregistravimo (povedybinė sutartis) – įsigalioja nuo jos sudarymo, jeigu sutartyje nenustatyta kitaip.

Sutuoktiniai vedybų sutartyje gali nustatyti tiek esamo, tie ir būsimo turto teisinį rėžimą. Galima nustatyti teises ir pareigas, susijusias su turto tvarkymu, tarpusavio išlaikymu, dalyvavimu tenkinant šeimos reikmes ir darant išlaidas. Taip pat gali būti nustatomas turto padalijimo būdas ir tvarka, jeigu santuoka nutraukiama, bei kiti klausimai, susiję su sutuoktinių tarpusavio turtiniais santykiais.

Sutuoktiniai turi teisę numatyti turto teisinį rėžimą visam turtui arba tik tam tikrai jo daliai pagal CK 3.104 str., tačiau į vedybų sutartį negalima įtraukti tam tikrų, įstatymu numatytų sąlygų, pabloginančių vieno iš sutuoktinių padėtį. Sutartis gali būti keičiama ar nutraukiama tiek vieno, tiek abiejų sutuoktinių prašymu, gavus teismo leidimą. Svarbu pažymėti, kad vedybinės sutartys sudaromos, keičiamos ir nutraukiamos notarine forma, o šios modifikacijos yra registruojamos vedybų sutarčių registre.

Vedybų sutartis padeda išvengti papildomų išlaidų bei sutaupyti laiko, kadangi teismui nagrinėjant bylą dėl santuokos nutraukimo, nebesprendžiamas turto padalijimo klausimas. Teismo procesas, kaip ir buvo minėta pradžioje, vyksta žymiai greičiau ir pigiau, nebereikia mokėti žyminio mokesčio dėl turto padalijimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos