Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 02 04 /19:56

Kad Lietuva neišsivaikščiotų: į Londoną skrendantiems lietuviams – po gabaliuką ruginės duonos

Pirmadienio vakarą lietuviai, iš Vilniaus skrendantys į Londoną, lagaminus papildė neįprastomis lauktuvėmis – šviežios ruginės duonos puskepaliu.
Šv. Agotos – Duonos dienos išvakarėse duonos kepalėlis į Londoną vykstantiems keleiviams.
Šv. Agotos – Duonos dienos išvakarėse duonos kepalėlis į Londoną vykstantiems keleiviams. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Juos keleiviams, besiregistruojantiems dviem skrydžiams į Didžiosios Britanijos sostinę, Vilniaus tarptautiniame oro uoste dalijo aštuonios tautiniais drabužiais pasipuošusios lietuvaitės, ragindamos nepamiršti savų tradicijų ir vieno seniausių mūsų valgių – juodos ruginės duonos.

Išdalinti paruošta 500 puskepalių „Agotos“ duonos, iš viso – beveik 190 kg.

Netikėtai duonos gavę žmonės gerokai nustebdavo, bet dovanos neatsisakydavo. „Be jos neįmanoma“, – tvirtino atostogų iškeliaujančius artimuosius išlydėjęs Žilvinas. Šiems teko rasti vietos duonai lagamine, kurį pasiėmė į lėktuvo saloną kaip rankinį bagažą. 

Kitas vaikinas, išskrendantis mažiausiai iki vasaros, tikėjosi, kad duona primins Lietuvą.

Inga, iš Londono į Lietuvą grįžtanti porą kartų per metus, portalui 15min.lt sakė kassyk parsivežanti lietuviškos duonos.

„Jos įmanoma ir Londone nusipirkti, bet tai tapo tradicija. Labai skani, kitaip nesivežtume“, – pasakojo moteris, namo keliaujanti kartu su vyru ir sūneliu. Šį kartą lagamine lietuviškos duonos taip pat buvo, bet moteris neatsisakė ir dovanotosios.

Šią akciją šv. Agotos dienos išvakarėse sumanė bendrovė „Vilniaus duona“. Lietuviai nuo seno vasario 5-ąją švęsdavo šv. Agotos – Duonos dieną, ją specialiai šventindavo, taip pagerbdami tradicinį valgį.

„Norime įprasminti ryšį su savo kraštu, – žurnalistams sakė bendrovės rinkodaros vadovas Edvinas Ambrukaitis. – Duona yra mūsų kultūros dalis, ryšio su savo šalimi simbolis.“

Anot akcijos organizatorių, šiandien lietuviška duona – svarbus tautiškumo ženklas. Gyventi, dirbti ar mokytis svetur išvykstantys lietuviai dažnai prisipažįsta labiausiai pasiilgstantys būtent tikros lietuviškos duonos.

E.Ambrukaičio žodžiais, duonos nuspręsta įteikti visiems keleiviams, nepriklausomai nuo to, ar yra lietuviai, ar užsieniečiai, ar gyvena užsienyje, ar tik žada apsilankyti trumpam, – kad parvežtų lauktuvių ar parsivežtų į namus.

Du vienas po kito einantys skrydžiai į Londoną buvo pasirinkti, nes Jungtinėje Karalystėje gyvena itin daug lietuvių. Šioje valstybėje, Airijoje, Jungtinėse Valstijose lietuviškos duonos ir šiaip galima nusipirkti – į jas, taip pat – Lenkiją, Rumuniją savo produkciją eksportuoja „Vilniaus duona“.

Beje, minėdama šv. Agotos dieną, bendrovės duoną žada dalinti ir Vilniaus Katedros aikštėje, o Panevėžyje kartu su „Maisto banku“ kepykloje surengti ekskursiją apie „duonos kelią“.  

Kaip portalui 15min.lt teigė E.Ambrukaitis, emigracija yra viena iš priežasčių, kodėl duonos rinka pastaraisiais metais susitraukė, nors jo atstovaujamos bendrovės pardavimai ir ūgtelėjo. Be to, esą keičiasi vartojimo įpročiai – žmonės pusryčiams vis dažniau renkasi ne sumuštinius, o džiūvėsėlius, trapučius, dribsnius. Išpopuliarėjusi namie kepta duonos didelės reikšmės esą neturi – pašnekovas tai pavadino labiau žaidimu, mados dalyku. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai