VU kainų šiemet nekels
Seniausiame Lietuvos universitete pastebima, kad padidėjo norinčių gyventi bendrabutyje skaičius. Ir ta paklausa išaugo dėl būsto rinkos brangimo.
Siekdamas patenkinti išaugusią paklausą, Vilniaus universitetas (VU) nusprendė, kad „iki šiol dviese triviečiuose kambariuose gyvenę studentai ar po vieną dviviečiuose gyvenę studentai ir mokėję pilną nuomos kainą už kambarį mokės mažiau priimdami gyventojus laisvose vietose“.
Studentai, norintys gyventi VU bendrabutyje, per mėnesį išleidžia nuo 44 iki 174 eurų. Kaina priklauso nuo kambario vietų skaičiaus ir gyventojų skaičiaus jame.
Bendrabučio kambarys – lyg loterija
Savo patirtimi VU bendrabutyje, veikiančiame M.K.Čiurlionio gatvėje, su 15min pasidalijo antrakursė Kristina (vardas pakeistas – visi kalbinti studentai bijojo kalbėti viešai, kad neprarastų turimo bendrabučio kambario).
„Esu iš dalies patenkinta gyvenimo sąlygomis bendrabutyje, nes prausyklos ir virtuvės yra tikrai sutvarkytos, tačiau yra tik du dušai vienoje aukšto pusėje, kurie mokslų metų laiku būna dažnai užimti“, – nuomonę išsakė Kristina.
Studentė tikina, kad bendrabučio skaityklos yra senos, nejaukios, o sėdint ant kietų medinių kėdžių, mokytis tampa sunku.
Galvos skausmu tampa ir parkavimo problemos prie bendrabučio, kadangi sudėtinga rasti vietą automobiliui ir dažnai transporto priemonę reikia palikti ant žolės.
Kasdienybę bendrabutyje trikdo ir girdimi garsai iš kaimynų, kadangi sienos yra plonos. Galima netgi girdėti, kai kas nors maudosi duše arba nuleidžia vandenį tualete.
Bendrabučio gyventoja pasakoja, kad gauti tvarkingą kambarį yra tarsi loterija – viskas priklauso nuo prieš tai gyvenusių studentų.
KTU apgyvendino ne tik savo studentus
Bene daugiausiai bendrabučių turintis Kauno technologijos universitetas (KTU) sugebėjo patenkinti ne tik savo, bet ir kitų aukštųjų mokyklų studentų gyvenimo poreikius.
Universitetui priklausančiuose dvylikoje bendrabučių galima apsigyventi vienviečiuose, dviviečiuose arba triviečiuose kambariuose.
„Kiekviename bendrabutyje yra poilsio erdvė su įrengtu plokščiaekraniu televizoriumi, kuriuo gali naudotis studentai. Daugelyje bendrabučių yra atskiros erdvės, kur įrengti stalo teniso, futbolo, oro ritulio stalai. Visuose bendrabučiuose yra sporto erdvės, dviejuose iš bendrabučių yra veikiantys sporto klubai, prie kelių bendrabučių yra 3 krepšinio aikštelės“, – KTU bendrabučių privalumus išvardijo KTU atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas.
Taip pat, kaip ir VU, KTU kainų kelti neplanuoja. Studentai už apgyvendinimą moka nuo 60 iki 153 eurų priklausomai nuo kambario tipo ir kokybės.
„Remiantis penkerių metų studentų skaičiaus vidurkiu bei KTU bendrabučių vietų skaičiumi, KTU gali apgyvendinti apie 31 proc. priimtų studentų – šiuo metu turime 2569 vietas 12-oje bendrabučių. Šiemet norą apsigyventi bendrabutyje išreiškė ir apsigyveno 35 proc. įstojusių pirmakursių. Studijų laikotarpiu bendrabučių užimtumas svyruoja nuo 92 iki 96 proc.“, – apie galimybes apgyvendinti studentus KTU bendrabučiuose pasidalijo M.Lapinskas.
KTU gali apgyvendinti apie 31 proc. priimtų studentų.
KTU bendrabučiuose norintys apsistoti ukrainiečiai neturėjo specialiais jiems paruoštų apgyvendinimo vietų – jas galėjo rezervuotis kaip ir kiti užsienio studentai, tad tai nesudarė problemų lietuvių studentams gauti gyvenamąją vietą.
Kambarių stygiaus nejus
Sveikatos specialistus rengiantis Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) šiuo metu turi devynis bendrabučius, dalyje jų yra ir vienviečių kambarių.
Kambarių kainos svyruoja nuo 45 iki 225 eurų per mėnesį. Kainoms įtakos daro bendrabučio vieta, būklė, kambario dydis ir ar kambariui atlikta renovacija.
LSMU Apgyvendinimo paslaugų tarnybos vadovės Agnės Vitkutės teigimu, nusiskundimų dėl gyvenimo sąlygų bendrabučiuose sulaukiama tikrai nedaug: „LSMU bendrabučiuose įrengtos skaityklos, dalyje – laisvalaikio zonos, studentų gyvenimo gerovė užtikrinama.“
Bendrabučių vietų stygiaus LSMU neturėtų patirti, nes artimiausiu metu planuoja atidaryti eksploatacijai dar vieną renovuotą bendrabutį.
Vakarėlius rengia rūsyje
Visą studijų laikotarpį LSMU bendrabutyje pragyvenusi absolventė Karolina (vardas pakeistas) patenkinta gyvenimo sąlygomis bendrabutyje.
„Bendrabutyje yra skaityklos, tačiau pagrindinė laisvalaikio zona – rūsys, kuriame rengiami bendrabučio vakarėliai. Rūsys senas, neremontuotas, tačiau tai vienintelė erdvė, kur gali tilpti visi bendrabučio gyventojai“, – atskleidė ji.
Pašnekovė tikina, kad kambarių kokybė, vis dėlto, galėtų būti šiek tiek geresnė: „Kaina atitiktų kokybę, jei būtų sutvarkytos bendro naudojimo zonos – tualetai, prausyklos, dušai, virtuvės, kurie neremontuoti nuo bendrabučio pastatymo laikų“.
Kitame LSMU bendrabutyje savo studijų metus praleidusi absolventė Rima (vardas pakeistas) teigia, kad gyvenimu bendrabutyje yra patenkinta, tačiau svarsto, jog gyventi triviečiame kambaryje gali būti per mažai vietos.
Pasak merginos, turėtų nelikti triviečių kambarių, nes vietos studentui jame – labai mažai.
„Būtų gerai turėti galimybę pamatyti kambarį prieš įsikraustant į jį. Taip pat galima įkurti daugiau laisvalaikio zonų“, – pasiūlė studentė.
VDU gyvenimas brangs
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Studentų reikalų departamento direktorius Mantas Simanavičius tikina, kad rugpjūtis ir rugsėjis, kaip ir kasmet, yra bendrabučių užimtumo pikas, tad vietos bendrabutyje šiuo metu yra graibstomos vos tik joms pasirodžius.
„Kol kas gyvenamųjų vietų pasiūla yra mažesnė nei paklausa“, – patikino VDU atstovas.
M.Simanavičius pastebi, kad visos pasiūlytos vietos buvo rezervuotos ir užimtos. Padaugėjo užklausų ir iš užsienio studentų, kuriems susirasti laikiną gyvenamąją vietą pasidarė sudėtingiau.
„Bendrabučiuose yra įrengtos laisvalaikio/poilsio zonos, skaityklos, studentai gali parkuoti automobilius bei dviračius šalia bendrabučių ar juose. Universitetas konkurso būdu kiekvieną semestrą taiko apgyvendinimo mokesčio lengvatas socialiai jautrioms studentų grupėms (našlaičiams, negalią turintiems, studentams iš daugiavaikių šeimų ar mažas pajamas gaunantiems) konkurso tvarka. Negalią turintiems studentams sudaromos sąlygos apsigyventi jiems tinkamose kambariuose,“ – apie bendrabučių privalumus ir pritaikomumą pasakojo VDU Studentų reikalų departamento direktorius.
Nuo rugsėjo 1 dienos, pasak jo, kyla kai kurių kambarių kaina ir studentai mokės 50 centų arba vienu euru per parą daugiau.
VDU bendrabučių kainos, atsižvelgiant į kambario tipą ir būklę, svyruoja nuo 2 Eur/d. (~60 Eur/mėn.) iki 7 Eur/d. (~210 Eur/mėn.).
Iš Ukrainos atvykstantiems studentams skirta apie 90 vietų, tačiau jie buvo apgyvendinti ne sumažinus kambarių skaičių studentams iš Lietuvos.
Nuo rugsėjo 1 dienos kyla kai kurių VDU bendrabučių kambarių kaina.
Kauno rajone Akademijoje veikiančiame bendrabutyje savo kasdienybe dalinasi studentė Karina (vardas pakeistas): „Esu visiškai patenkinta, viskas, ko reikia, yra prie pat. Yra nedidukė laisvalaikio zona, tačiau patogiau yra susirinkti kieno nors kambaryje, nes yra daugiau vietos. Nesiskundžiu, gavau pakankamai tvarkingą kambarį už tokią žemą kainą. Galėtų būti ir geriau, norėtųsi didesnės spintos, daugiau rozečių, bet ko norėti iš pigiausio kambario.“
Paklausa viršijo prognozes
Apie 2200 gyvenamųjų vietų nuolatinių studijų studentams skiriantis Vilniaus Gedimino technikos universitetas (Vilnius TECH) retsykiais sulaukia skundų iš studentų.
„Dažniausiai nusiskundimai išsprendžiami itin greitai. Tiesa, pasitaiko ir tokių atvejų, kai problemos sprendimo būdų pateikti negalime. Pavyzdžiui, negalime suteikti galimybės vienam žmogui gyventi dviviečiame kambaryje ar universiteto bendrabutyje leisti gyventi ne Vilnius TECH studentams“, – teigė Vilnius TECH kancleris doc. dr. Vaidotas Trinkūnas.
Šiais metais, anot jo, jaučiamas padidėjęs susidomėjimas galimybe gyventi Vilnius TECH bendrabučiuose. Remiantis šiuo metu turima informacija, bendrabučiuose yra apie 700 laisvų vietų, o juose norinčiųjų gyventi skaičius gerokai didesnis – virš 900.
Bendrabučiuose yra įrengtos erdvės, skirtos bendradarbiavimo veikloms, taip pat galima naudotis savitarnos skalbykla. Visai netoli bendrabučių yra biblioteka, taip pat atnaujintas sporto ir meno centras, tad studentai gali aktyviai praleisti laisvą laiką.
Studentai, norintys apsigyventi Vilnius TECH bendrabučiuose, už kambarį turėtų mokėti 80 eurų ir daugiau, priklausomai nuo kambario būklės ir gyventojų skaičiaus kambaryje.
Surengė protestus
Praėjusią savaitę kilo ažiotažas dėl bendrabučių kambarių studentams trūkumo – surengtas net protesto mitingas. Studentija reikalauja padidinti pasiūlą arba kompensuoti dalį brangios būsto nuomos.
Pasak Švietimo, mokslo ir sporto viceministro Gintauto Jakšto, Lietuvos aukštosios mokyklos turi teisę pačios spręsti dėl priimamų studentų skaičiaus, studijų kainos nustatymo, studijų programų rengimo, sutarčių su studentais, taip pat bendrabučių administravimo.
Kreipdama dėmesį į viešojoje erdvėje pasirodančius pranešimus, ministerija siūlo susirinkti aukštųjų mokyklų administracijų ir studentų atstovams bei bandyti išspręsti problemas. Universitetai yra kviečiami bendradarbiauti apgyvendinant studentus, kad būtų užimtos visos turimos vietos.
Lietuvos studentų sąjungos (LSS), Vilniaus universiteto Studentų atstovybės ir Lietuvos universitetų rektorių bei kolegijų direktorių konferencijų pateiktame kreipimesi siūloma skirti daugiau lėšų valstybinių aukštųjų mokyklų bendrabučių infrastruktūros gerinimui.
„Mums svarbu, kad studentai ne tik gautų vietą bendrabutyje, bet ir kad ji atitiktų higienos normas. Esame parengę bendrabučių kokybės standarto kūrimo gaires, kuriose numatyta, kokios sąlygos turi būti sudarytos studentui, gyvenančiam bendrabutyje“, – patikino LSS prezidentas Vytautas Kučinskas.