2018 12 02

Kambarius nuomojančios Palangos močiutės privalės nuomininkams gaminti pusryčius?

Vyriausybė kurpia planus, pagal kuriuos trumpalaikės nuomos verslu su patentu užsiimantys asmenys savo nuomininkams privalės gaminti ir pusryčius. Jei tokie nuomotojai pusryčių nenori ar negali gaminti, jie turėtų dirbti ne pagal verslo liudijimą, o mokėti mokesčius nuo gautų už nuomą pajamų. Finansų ministerija aiškina, kad verslininkai pernelyg nerimauja. Esą dabar esantys verslo liudijimai tiesiog tikslinami, tačiau kaip aiškėja, patikslinimai situaciją iš esmės keis.
Pakelėse palangos link jau stovi būstą nuomai siūlantys palangiškiai
Pakelėse palangos link jau stovi būstą nuomai siūlantys palangiškiai / J.Andriejauskaitės/15min.lt nuotr.

Irena Palangoje kambarius nuomoja beveik 4 dešimtmečius. Žmonės esą džiaugiasi, kad atvykę gali patys pasigaminti maisto ir pailsėti kurorte. Palangiškė pasakoja, kad tai jai yra svarbiausias pragyvenimo šaltinis. Irena, kaip ir daugelis kitų smulkiųjų verslininkų, kambarius nuomoja su verslo liudijimu, tai yra moka fiksuotą mokestį neatsižvelgiant į pajamas.

Todėl valdžios planai Palangos nuomotojams kelia nerimą. Parengtuose projektuose siūloma, kad su gyvenamųjų patalpų nuomos verslo liudijimais nebebūtų galima teikti trumpalaikės nuomos.

Kitas galimas verslo liudijimas – Apgyvendinimo paslaugų – tačiau jis taikomas kaimo turizmui, nakvynei ir pusryčiams. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jeigu išsinuomotumėte būstą atostogoms Palangoje, jums kasryt turėtų būti tiekiami pusryčiai.

15min.lt nuotr./Palangos močiutės jau tapo šio kurorto simboliu.
15min.lt nuotr./Palangos močiutės jau tapo šio kurorto simboliu.

„Tai būtų sudėtinga. Šalia visų paslaugų, ką mes patys darome, dar ir žmonėms ruošti pusryčius, čia jau reikia papildomų jėgų. Čia ne taip paprasta. Galų gale, žmonės gyvena visiškai skirtingi, poreikiai skirtingi, tai ką, kiekvienam kambariui vis kitus pusryčius?“, – sakė verslininkė Irena Švanienė.

Smulkieji verslininkai, užsiimantys nuoma, svarsto, jeigu ryšis netiekti pusryčių, ar privalės nuo uždirbtų pinigų mokėti Gyventojų pajamų mokestį. Tai esą taptų didele finansine našta. Finansų ministerija aiškina, kad pakeitimai tik techniniai.

„Tie nuogąstavimai, kuriuos mes kartais girdime, kad šis pokytis reiškia, jog gyventojas nebegalės vykdyti trumpalaikės nuomos su verslo liudijimu, tikrai yra nepagrįsti. Turinio šis pakeitimas nepakeičia, jis tik išgrynina EVRK porūšius“, – aiškino finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė.

Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Daivos Čibirienės teigimu, turinys keičiasi. Po pokyčių liksiantis nuomai skirtas verslo liudijimas apibrėžiamas kaip „apgyvendinimo paslaugos“, kur aiškiai išskiriama – „nakvynės ir pusryčių paslaugos“. Esą čia svarbiausias žodis „ir“.

„Jeigu jo nebūtų ir apskritai, kas parašyta skliausteliuose, išbraukta, nuogąstavimų nebūtų. Dabar yra nuogąstavimai, kad įgyvendinus teisės aktą pasirodys toks paaiškinimas iš VMI, kad iš tikrųjų verslo liudijimas, jeigu tai yra apgyvendinimo paslaugos be pusryčių, negalioja. Visos „Palangos bobutės“, kurios teikia nuomos paslaugas be pusryčių nebegalės naudotis verslo liudijimais“, – kalbėjo D.Čibirienė.

Smulkieji verslininkai aiškina, kad verslo liudijimų pokyčiai bus naudingi viešbučiams. Esą naudodamiesi tokiomis internetinėmis platformomis kaip booking.com ar AirBNB patalpų nuomotojai viešbučiams sudaro konkurenciją. Tačiau, pasak Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės, permainų siekta ne dėl konkurencijos, o dėl turizmo statistikos.

„Jau kokie 3 metai bandome pakeisti tą vieną kodą, per kurį yra išduodami verslo liudijimai užsiimantiem ilgalaike nuoma, trumpalaike nuoma, patalpų nuoma per vieną kodą. Paaiškėjo, kad mes nebeturime skaičių, kiek atvažiuoja turistų į Lietuvą“, – sakė E.Šiškauskienė.

Turizmo departamentas skaičiuoja, kad šįmet daugiausia turistų atvyko iš Vokietijos, dešimtuke yra netgi amerikiečiai, keliauja ir skandinavai. Pastebima, kad jeigu atvykstama verslo reikalais, pasirenkami viešbučiai, o jeigu atostogauti – didelė dalis naudojasi nuomotojų paslaugomis. Tačiau šie esą neteikia statistikos.

„Neturėdami objektyvių duomenų negalime realiai pagrįsti turizmo sukuriamos naudos ekonomikai. Pateikiame neteisingą informaciją tarptautinėms organizacijoms, klaidiname investuotojus, nes rodome mažiau, nei yra iš tikrųjų“, – kalbėjo Turizmo departamento Likvidacinės komisijos pirmininkė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Verslo liudijimų pokyčiai planuojama įsigaliotų nuo kitų metų liepos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų