„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 04 20

Kanapių šalininkai rinksis į akciją prie Seimo

Kanapių šalininkai, kritikuojantys šių kvaišalų kriminalizavimą Lietuvoje, ketvirtadienį rengia akciją prie Seimo.
Kanapių daržas
Kanapių daržas / Lietuvos kriminalinės policijos nuotr.

Bendraminčius nepriklausomybės aikštėje kviečianti susiburti organizacija „Žaliojo Žiedo Draugija“ ragina „atkreipti mūsų šalies gyventojų dėmesį ir informuoti apie kanapės augalo panaudojimo galimybes“.

Organizatoriai pažymi, jog kanapių demonizavimas yra socialinė problema. Jie kritikuoja, jog už nedidelio kiekio kanapių turėjimą Lietuvoje numatyta baudžiamoji atsakomybė, o jaunuoliai, „pagauti su kanapių suktine, tampa nepageidaujami darbo rinkos dalyviai“, nes gauna teistumą. Kritikuojama ir tai, kad Lietuva ignoruoja naujausius mokslinius tyrimus ir skirtingai nei kai kurios ES bei kitos valstybės nėra numačiusi galimybės naudoti kanapes medicininėms reikmėms.

ES narkotikų stebėsenos agentūra (EMCDDA) 2015-aisiais skelbė, jog Lietuvos jaunimas yra tarp mažiausiai kanapių produktais besisvaiginančiųjų Europos Sąjungoje.

Akcijai neprieštarauja ir Vilniaus miesto savivaldybė. Mero Remigijaus Šimašiaus patarėjas Aleksandras Zubriakovas sako, kad renginio organizatoriai gavo leidimą, nes, savivaldybės nuomone, taikios akcijos yra demokratinė teisė išsakyti savo nuomonę.

„Meras pasisako už diskusiją šiuo klausimu, todėl jis mano, kad tokie susirinkimai nekelia nei grėsmės, nei prieštarauja sveikam protui“, – teigė A.Zubriakovas.

ES narkotikų stebėsenos agentūra (EMCDDA) 2015-aisiais skelbė, jog Lietuvos jaunimas yra tarp mažiausiai kanapių produktais besisvaiginančiųjų Europos Sąjungoje. Tyrimo duomenimis, per metus Lietuvoje šių kvaišalų vartojo 5 proc. jaunimo, tačiau bent kartą jų paragavo penktadalis penkiolikmečių-šešiolikmečių.

Marihuana laikoma psichotropine medžiaga, ji turi veikliosios medžiagos – tetrahidrokanabinolio. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad kanapės yra labiausiai paplitusi nelegaliai parduodama narkotinė medžiaga pasaulyje, ją pirmąkart išbando jaunesnio amžiaus asmenys, nei kitus narkotikus. PSO nurodo, kad ilgalaikis kanapių vartojimas sukelia priklausomybę, kenkia kognityviniams gebėjimams, atminčiai ir informacijos įsisavinimui, sukelia plaučių ligas, gali pasunkinti šizofrenijos simptomus.

Kartu PSO pažymi, jog tyrimais yra įrodyta, jog AIDS bei vėžiu sergantiems pacientams kanapės padeda palengvinti pykinimą ir kitus simptomus, taip pat terapinės kanabinoidų savybės buvo pademonstruotos glaukomos ir astmos gydymo tyrimuose.

Lietuvoje nuo šių metų pradžios įsigalioję teisės aktų pakeitimai už kanapių laikymą leidžia taikyti baudžiamąją atsakomybę.

Lietuvoje nuo šių metų pradžios įsigalioję teisės aktų pakeitimai už kanapių laikymą leidžia taikyti baudžiamąją atsakomybę.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Seimo liberalai Aušrinė Armonaitė ir Vitalijus Gailius siūlė grąžinti nuostatas, jog nedidelis narkotinių medžiagų turėjimas be tikslo juos platinti užtrauktų tik administracinę atsakomybę – 60–300 eurų baudą, taip pat siūlyta leisti mažą kiekį medžiagų atiduoti teisėsaugai be jokių sankcijų. Tačiau kovo pabaigoje Seimas politikų pataisoms nepritarė.

Jungtinėse Valstijose kanapių pardavimas ir naudojimas medicininėms ir rekreacinėms reikmėms yra legalizuotas aštuoniose iš 50-ies valstijų, JAV sostinėje Vašingtone marihuaną galima naudoti asmeninėms reikmėms, bet ne parduoti, dar beveik dvidešimtyje valstijų kanapes galima naudoti medicininėms reikmėms. Kanapės yra įteisintos Urugvajuje, medicininis jų naudojimas leidžiamas Vokietijoje, Airijoje, Jamaikoje, Australijoje. Kanapių vartojimas dekriminalizuotas Čekijoje, Nyderlanduose, Austrijoje, Danijoje, Airijoje, Portugalijoje, Meksikoje, Kosta Rikoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“