Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 04 15 /17:33

Karantinas pratęstas iki birželio, palengvinimai imunitetą turintiems žmonėms – jau po savaitės

Ketvirtadienio posėdyje Vyriausybė karantiną Lietuvoje pratęsė iki birželio 1 dienos, bet gerokai pakeitė jo režimą – palaipsniui bus taikomi vis švelnesni ribojimai. Dalis palengvinimų palies žmones, kurie persirgę ar paskiepyti nuo koronaviruso. Nuo pirmadienio leidžiami visi renginiai atvirose ir uždarose erdvėse, tačiau juose negalės dalyvauti daugiau kaip 150 žiūrovų.
Vilnius
Vilnius / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Atsižvelgiant į tai, kad griežtas karantino režimas tęsiasi jau beveik 4 mėnesius ir turi vis didesnį neigiamą poveikį žmonių psichologinei būsenai ir fizinei sveikatai, o visa visuomenė pavargsta nuo karantino, būtina imtis priemonių šiai situacijai gerinti“, – pakeitimus motyvuoja Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Apie dalies verslų atvėrimą skaitykite čia.

„Skirtingai nuo kitų kartų, kai Vyriausybė kiekvieną trečiadienį spręsdavo, kas įsigalios nuo pirmadienio, dabar yra sudėliota palaipsninė schema dviem savaitėms“, – posėdyje kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Jos teigimu, per dvi savaites paaiškės, ar pavyksta laikytis saugumo reikalavimų atvėrus tam tikras sritis.

Anot premjerės, diskusijos apie patį karantiną nesibaigs iki pat jo pabaigos, tačiau dabar norima sukurti prognozuojamą aplinką artimiausioms dviem savaitėms, kad nebūtų siurprizų į vieną ar kitą pusę.

Per šias dvi savaites ruoškimės kitoms dviem savaitėms.

„Per šias dvi savaites ruoškimės kitoms dviem savaitėms“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Vyriausybė ketvirtadienį pritarė, kad jau dabar būtų nustatyti palengvinimai žmonėms, kurie persirgę ar pilnai paskiepyti nuo koronaviruso. Ministrų kabinetas pritarė, kad nereikia laukti imuniteto paso, nes dar nėra pasirengta jo taikymui ir procesas gali užtrukti.

Nustatyta, kad persirgusiems (180 dienų nuo diagnozės) ir pilnai paskiepytiems asmenims gali būti taikomos švelnesnės karantino režimo priemonės.

Imunitetą turintys žmonės galės rengti asmenines šventes

Nuspręsta nuo kito ketvirtadienio:

  • Leisti ne daugiau kaip 10 imunitetą turinčių asmenų grupėms kartu būti transporto priemonėse bei viešose atvirose vietose;
  • Leisti ne daugiau kaip 10 imunitetą turinčių asmenų artimus kontaktus;
  • Leisti asmeninėse šventėse dalyvauti ne daugiau kaip 10 imunitetą turinčių asmenų;
  • Leisti ekskursijas atvirose erdvėse, kuriose dalyvauja ne daugiau kaip 10 imunitetą turinčių asmenų.
  • Leisti imunitetą turintiems asmenims lankyti gyventojus visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, bei asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientus.
  • Leisti apgyvendinimo paslaugoms teikti skirtų patalpų bei laisvalaikio paslaugoms teikti skirtų patalpų nuomą (subnuomą ar panaudą) organizuoti asmenines šventes, kai jose dalyvauja ne daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis arba ne daugiau nei 10 imunitetą turinčių asmenų.

Posėdyje premjerė Ingrida Šimonytė pastebėjo, kad kol kas nenustatyta, kaip policija galės įsitikinti, ar žmonės turi imunitetą.

Anot jos, nesinorėjo dokumentų išdavimo užkrauti ant šeimos gydytojų pečių, todėl tvarką dėl to dar atskirai detalizuos sveikatos apsaugos ministras.

Kultūros srityje nuo pirmadienio numatomi tokie pakeitimai:

  • Leisti kino teatrų ir kino klubų veiklą užtikrinant, kad žiūrovai užima tik sėdimąsias vietas, užpildoma ne daugiau kaip 30 proc. visų sėdimųjų vietų, bet bendras žiūrovų skaičius neviršija 150 asmenų.
  • Leisti lankyti profesionaliojo scenos meno įstaigų sales, kai žiūrovai profesionaliojo scenos meno kūrinius stebi tik iš sėdimųjų vietų, užpildoma ne daugiau kaip 30 proc. visų sėdimųjų vietų, bet bendras žiūrovų skaičius neviršija 150 asmenų.
  • Leisti visus renginius atvirose ir uždarose erdvėse, kai renginyje dalyvauja ne daugiau nei 150 žiūrovų. Uždarose erdvėse renginius būtų leidžiama organizuoti užpildant ne daugiau kaip 30 proc. visų sėdimųjų vietų. Beje, renginius stebėti galima tik iš sėdimų vietų, o jų organizatoriai privalo reguliuoti srautus, užtikrinti apsaugos priemonių naudojimą.

Visais šiais atvejais bilietai turės būti arba platinami elektroniniu būdu, arba turės būti vykdoma žiūrovų registracija.

Vyresniems nei 6 metų asmenims privaloma dėvėti kaukes. Prekiauti maistu ir gėrimais bei teikti kitas paslaugas draudžiama.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

Pakeitimai švietimo veiklai

Nuo pirmadienio:

  • Iki 10 padidinti mokinių skaičių, kurie dalyvauja konsultacijose abiturientams bei egzaminuose pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas.
  • Nustatyti, kad mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių ir laisvės atėmimo vietose veikiančių mokyklų ar skyrių mokiniams pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas vykdomas patalpose.

Mažose patalpose pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą leidžiama vykdyti ne daugiau kaip 10 mokinių išlaikant tarp visų patalpose esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą. Didelėse patalpose pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą leidžiama vykdyti nuo 11 iki 50 mokinių išlaikant tarp visų patalpose esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą ir užtikrinant 10 m2 patalpos plotą vienam asmeniui;

  • nustatyti, kad brandos egzaminai ar jų dalys vykdomos patalpose.

Mažose patalpose brandos egzaminus leidžiama vykdyti ne daugiau kaip 10 kandidatams, išlaikant tarp visų patalpose esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Abiturientai laikė lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Abiturientai laikė lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą

Didelėse patalpose brandos egzaminus leidžiama vykdyti 11 – 50 kandidatų, išlaikant tarp visų patalpose esančių asmenų ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą ir užtikrinant 10 m2 patalpos plotą vienam asmeniui.

  • nuo gegužės 3 d. ugdymas abiturientams leista vykdyti mišriu būdu švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.

Švelnesnis režimas galės būti nustatomas mažiau savivaldybių

Taip pat projektu siūloma peržiūrėti savivaldybių, kuriose gali būti taikomas švelnesnis karantino režimas sąrašą iš jo išbraukiant 23 savivaldybes: Akmenės rajono, Alytaus miesto, Alytaus rajono, Anykščių rajono, Elektrėnų, Ignalinos rajono, Jonavos rajono, Kaišiadorių rajono, Kalvarijos, Kauno miesto, Kauno rajono, Kazlų Rūdos, Kėdainių rajono, Kupiškio rajono, Lazdijų rajono, Molėtų rajono, Radviliškio rajono, Raseinių rajono, Šilalės rajono, Ukmergės rajono, Utenos rajono, Vilkaviškio rajono, Zarasų rajono.

Šie pakeitimai įsigaliotų nuo kito ketvirtadienio, tačiau jeigu iki tos datos kažkurioje savivaldybėje sergamumo rodikliai nukristų, svarstytinas klausimas dėl savivaldybių sąrašo patikslinimo dar iki įsigaliojant pakeitimams.

SAM pateikia Lietuvos statistikos departamento balandžio 15 d. duomenis, pagal kuriuos naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, buvo 483,2, o teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per 7 dienas – 6,6 proc.

Šiuo metu vidutinis COVID-19 ligos atvejų skaičius per 7 dienas siekia 1168. Ligoninėse dėl COVID-19 ligos hospitalizuoti 1063 asmenys, iš jų 905 asmenims reikalingas gydymas deguonies terapija, 104 asmenys gydomi reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje.

Šiuo metu 15 šalies savivaldybių patenka į „juodąją zoną“, kai COVID-19 ligos naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, yra didesnis nei 500 atvejų ir arba teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per 7 d. yra didesnė nei 10 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?