2020 03 13

Karantinas Lietuvoje gali būti įvestas bet kada: ką tai reikštų?

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienį sakė, kad jau kitą savaitę Lietuvoje gali būti skelbiamas karantinas. Neslepiama, kad to bus imtasi, jei Lietuvoje bus nustatytas bent vienas atvejis, kai infekcija užsikrės užsienyje nesilankęs asmuo. Ką karantino paskelbimas pakeis valstybės gyvenime?

„Atsirištų rankos teisinių priemonių taikymui tiems, kurie nesilaiko saviizoliacijos. Čia yra pagrindinis dalykas. Aišku, paprasčiau tada būtų ir sienų kontrolę vykdyti. Daug visokių dalykų, susijusių su infekcinių ligų kontrole“, – teigė A.Veryga.

Klausiamas, ar tai reikštų ir visišką draudimą išvykti iš šalies, sveikatos apsaugos ministras sakė, kad ne.

Jeigu bus skelbiamas karantinas, bus sprendžiama ir dėl prekybos centrų darbo ribojimų.

Italijos pavyzdys rodo, kad viskas įmanoma.

Ministras: augimas bus

O A.Veryga neslepia, kad šeši nustatyti koronaviruso atvejai Lietuvoje – tik pradžia. Ir Italijos situacija nėra tokia negalima čia, Lietuvoje.

„Žinome, kad augimas bus. Tą realiai matome. Nors ir nedaug tų atvejų, bet jų po truputį nustatome daugiau. Tikimės, kad tos priemonės, kurių imamės, ir jei visuomenė paklausys, tai turėsime tą vadinamą plokščią plitimo scenarijų, kai jis suvaldytas ir sistema sugebės teikti pagalbą tiems, kuriems jos reikės.

Jei įrangos bus pakankamai, bet neužteks rankų, teks netgi spręsti, kuriam pacientui pagalbą teikti, o kuriam neteikti.

Jeigu įvyks taip, kaip įvyko Italijoje, tai, na, žmonės irgi turi suprasti, kad tada medikai netgi turės rūšiavimą taikyti. Kai neliks rankų medicinoje pakankamai, kas galės intubuoti, net jei įrangos bus pakankamai, bet neužteks rankų, teks netgi spręsti, kuriam pacientui pagalbą teikti, o kuriam neteikti“, – teigė ministras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Visuomenės informavimo grupės (VIG) dėl koronaviruso vadovas, premjero patarėjas Giedrius Surplys 15min nurodė, kad karantinas būtų skelbiamas vos nustačius pirmąjį ne įvežtinį, o šalyje pasklidusį koronaviruso atvejį.

Pagal įstatymą, karantinas – tai specialus užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės priemonių taikymo režimas, įvedamas atskiriems objektams (toliau – riboto karantino objektai) ar apkrėstose teritorijose (toliau – teritorijų karantinas), kai registruojami nežinomos kilmės užkrečiamųjų ligų sukėlėjų paplitimai arba ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų atvejai, protrūkiai ar epidemijos.

Karantino tikslas – nustatyti specialią asmenų darbo, gyvenimo, poilsio, kelionių tvarką, ūkinės ir kitokios veiklos sąlygas ir tuo riboti užkrečiamųjų ligų plitimą.

Įstatyme nėra tiksliai nurodyta, kas gali būti padaryta nustatant karantino sąlygas, taigi čia yra laisvės spręsti.

Tačiau numatyta, kad karantiną šalies mastu gali skelbti tik Vyriausybė, sveikatos apsaugos ministro teikimu. O ką jis reikštų eiliniams piliečiams?

Karantinas – kas konkrečiai keistųsi?

VIG vadovas G.Surplys nurodo, kad kol nėra sprendimų, sunku pasakyti, kokios konkrečiai priemonės būtų taikomos.

„Plačiąja prasme, reikia pasižiūrėti, kokios priemonės taikomos dabar Italijoje, nes ten yra karantino sąlygos. Mes kalbame apie parduotuves, apie judėjimą tik būtiniausią, apie dar griežtesnį kelionių į užsienį reguliavimą, iki sienų uždarymo. Visi tie dalykai, bet konkrečiai jie bus nustatyti tik, kai susirinks ministrai ir bus priimtas Vyriausybės sprendimas“, – nurodė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Surplys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Surplys

O kokių priemonių ėmėsi Italija?

  • Uždarytos švietimo įstaigos (darželiai, mokyklos, universitetai ir kt.; išskyrus veikiančias nuotoliniu būdu);
  • Uždrausti vieši renginiai, uždaromos viešos susirinkimų vietos (teatrai, kino teatrai, kultūros centrai, muziejai, sporto klubai, baseinai, žaidimų salės ir kt.).
  • Uždaryti restoranai ir barai;
  • Tikėjimo vietos lieka atidarytos, tačiau būtina užtikrinti minimalų 1 metro atstumą tarp žmonių;
  • Ceremonijos, įskaitant vestuves, krikštynas ir laidotuves, draudžiamos;
  • Dėl viruso taip pat uždraudžiami sporto renginiai;
  • Parduotuvės, turgūs ir prekybos centrai veikia, bet jų veikla ribojama nuo pirmadienio iki penktadienio. Taip pat turi būti užtikrintas minimalus 1 metro atstumas tarp žmonių;
  • uždraustas bet koks judėjimas ne darbo ar ekstremalių situacijų tikslais;
  • Visiškai draudžiamas judėjimas asmenims, kuriems virusas jau yra nustatytas;
  • Turintiems temperatūros daugiau nei 37,5 laipsnio primygtinai rekomenduojama likti namie ir neturėti kontaktų su kitais asmenimis, susisiekti su gydytojais;
  • Skatinimas ėjimas atostogų, darbas iš namų;
  • Sugriežtinamas patekimas (lankymas) į sveikatos įstaigas;
  • Senyvo amžiaus žmonėms bei turintiems lėtines ligas rekomenduojama neiti iš namų;
  • Siūloma, kiek įmanoma, vengti tiesioginio kontakto;
  • Uždaromos sienos.

Daugelis šių priemonių Lietuvoje jau taikomos nuo ketvirtadienio. Penktadienį praplėstas ir šalių, į kurias vykti draudžiama, sąrašas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų