Interviu temos
- Rusijos grėsmė Lietuvai
- Lietuvių karių siuntimas į Ukrainą
- Gynybos finansavimas
- Tankai Lietuvos kariuomenėje
- Poligonas Dzūkijoje
- Visuotinis šaukimas
– Koks Lietuvos kariuomenės, karinės žvalgybos vertinimu šiuo metu yra Rusijos karinės grėsmės lygis?
– Tiesioginės konvencinės grėsmės lygis nėra pakitęs, kol Rusija kariauja Ukrainoje, o Ukraina gindama savo šalį traiško juos dideliais kiekiais. Mes gauname laiko susitvarkyti ir pasiruošti.
Bet hibridinėje, pilkojoje zonoje vyksta daug kas. Stebime GPS signalų slopinimą, sandėliuose kyla gaisrai, nutraukinėjami kabeliai – tokių dalykų mastas auga ir tai rodo, kad jie nesnaudžia, bando bauginti.
Neturime bijoti, bet turime susitelkti, likti budrūs, pradėdami pirmiausia kiekvienas nuo savęs. Žinoma, bendrauja ir mūsų specialiosios tarnybos, nes negalime kažko apkaltinti, kol neturime įrodymų.
Bet metodų nustatyti kaltininką yra, ir svarbi reakcija – aš asmeniškai norėčiau, kad tokiais atvejais reakcija per sankcijas ar kitas priemones būtų griežtesnė.
– Be jūsų įvardytos priežasties – bandymo nuslėpti kaltininką – taip veikiama turbūt ir dėl to, kad nebūtų pasiektas NATO 5-ojo straipsnio slenkstis, kuris numato bendrą gynybą ginkluoto užpuolimo atveju.
Kiek jūsų lygmeniu NATO diskutuojama apie šio slenksčio aukštį – ar po juo patektų didelė kibernetinė ataka ar Rusijos sabotažo aktas prieš lėktuvą, nes juk tada galima kalbėti ir apie karinės logistikos klausimus?
– Taip. Paveikslui sudėlioti svarbūs visi dėmenys. Ir čia atsiranda blogoji pusė, kad sprendimų priėmimas ir kolektyvinis atsakas gali užtrukti.
Todėl mes turime ne vien pasitikėti 5-uoju straipsniu, bet ir pagal 3-ąjį straipsnį patys stiprinti savo pajėgumus, tarp jų ir žvalgybinius.
Ginkluotosios pajėgos yra pasitelkiamos padėti ir vidaus reikalų sistemai saugoti sieną ar svarbius objektus, užkardyti grėsmę, o kažkam įvykus – likviduoti žalą.
– Minėjote, kad Lietuvos saugumas priklauso nuo karo Ukrainoje baigties. Akivaizdu, kad laimėjusi Ukrainoje Rusija keltų dar didesnę grėsmę mums.
Kalbant apie pagalbą Ukrainai, koks yra jūsų karinis patarimas – kokiomis aplinkybėmis ir kokioms misijoms Lietuvos kariai galėtų vykti į Ukrainą?
– Tam, ką mes dabar ir darom ne Ukrainoje – mokymo misijoms.