2022 05 03

Kariuomenės vadas: visuotinis šaukimas galėtų prasidėti 2027 metais, tarnybos trukmė gali keistis

Priėmus politinį sprendimą Lietuvoje įvesti visuotinį šaukimą, jam būtų įmanoma pasirengti iki 2027 metų, interviu portalui 15min antradienį sakė kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys. Generolas pabrėžė, kad tokiam sprendimui įgyvendinti reikalingi ištekliai – infrastruktūros įrengimas ir pasirengimas šauktinių mokymui. Kariuomenės vadas taip pat įvardijo, kaip svarstoma keisti šauktinių tarnybos trukmę.
Valdemaras Rupšys
Valdemaras Rupšys / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Šių metų pradžioje, dar iki Rusijos karo Ukrainoje, Lietuvos krašto apsaugos ministerija pristatė visuotinės karo prievolės vertinimo studiją.

Joje analizuoti scenarijai, kad visuotinis šaukimas būtų įvestas 2028 arba 2030 metais.

Tyrimo duomenimis, iki visuotinio šaukimo visiško įgyvendinimo vien tik pradinės investicijos į infrastruktūrą, ginkluotės, karinės įrangos ir technikos įsigijimą turėtų siekti ne mažiau kaip 415 mln. eurų, jei būtų šaukiami tik vaikinai, ir apie 1,5 mlrd. eurų, jei būtų šaukiami vaikinai ir merginos.

Diskusijos dėl galimo spartesnio visuotinio šaukimo atgijo Rusijai užpuolus Ukrainai. Šis klausimas tapo vienu iš kertinių partijų derybose dėl nacionalinio gynybos susitarimo.

V.Rupšys interviu 15min sakė, kad šauktinių skaičiaus padidinimas būtų reikšmingas siekiant plėsti parengtąjį rezervą, kuris galėtų būti sparčiai integruojamas į ginkluotąsias pajėgas, be to, tai būtų socialiai teisingas žingsnis.

Tačiau kartu jis pabrėžė, kad visuotinį šaukimą būtina svarstyti racionaliai, matant platesnį kontekstą, ir „nepasiduoti emocijoms, kad ir kaip gražiai tai skambėtų“.

„Visuotinis šaukimas socialiai būtų labai teisingas. Bet turime kalbėti apie galimybes jį įgyvendinti. Politikai, pasakydami, kad jo reikia dėl rezervo parengimo ir ginkluotųjų pajėgų kiekio padidinimo, turėtų pasakyti ir kaip tai įgyvendinsime. Bet tai nėra paprastas uždavinys“, – kalbėjo generolas.

Kariuomenės vado teigimu, šiuo metu kariuomenė vis dar susiduria su iššūkiais dėl šauktinių motyvacijos.

Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono nuotr./Šauktiniai
Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono nuotr./Šauktiniai

„Šaukimas nėra toks lengvas. Nereikėtų savęs apgaudinėti, kad gavus šaukimo lapelius visi yra sąmoningi ir nėra ieškančių priežasčių, kad nereikėtų tarnauti“, – teigė jis.

Pasak generolo, siekiant parengti didesnį rezervą, būtina matyti visą pajėgumų vystymo kontekstą – ginkluotės, technikos įsigijimus, infrastruktūros vystymą, nes visko vienu metu padaryti negalima.

Kariuomenės vadas pabrėžė, kad Lietuva šiuo metu aktyviai siekia šalyje dislokuotos priešakinės NATO brigados atgrasymui ir gynybai, svarbu stiprinti Lietuvos kariuomenės branduolio parengimą, ir viskam reikalingos išlaidos.

Pasak V.Rupšio, vieno modernaus pėstininko apginklavimas, kuris turėtų privalumą prieš Rusijos karį, kainuoja apie 25 tūkst. eurų, „milžiniškas sumas“ kainuoja amunicija.

VIDEO: Kariuomenės vadas – apie padėtį Ukrainos fronte, NATO brigadą Lietuvoje ir kariuomenės stiprinimą

15min paklaustas, per kiek laiko nuo politinio sprendimo priėmimo būtų galima pasirengti kokybiškam visuotiniam šaukimui, kariuomenės vadas įvardijo 2027-uosius metus.

Jo teigimu, iki šios datos įmanoma parengti pakankamai instruktorių, vidurinę vadų grandį. Per penkerius metus taip pat turėtų būti baigtas antrasis mechanizacijos etapas, tikimasi sulaukti artilerijos, dronų, žvalgybinių sistemų, numatoma išvystyti infrastruktūrą Rūdninkų poligone.

„Manau, kad 2027 metais būtų pakankamai logiška“, – teigė generolas.

Jo teigimu, plečiantis Lietuvos kariuomenei, būtina svarstyti ir apie didesnį civilinės infrastruktūros naudojimą.

Dalinis šaukimas į Lietuvos kariuomenę grąžintas 2015 metais, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje.

Numatoma keisti tarnybos trukmę

Šiuo metu į kariuomenę kasmet šaukiama po beveik 4 tūkst. 18–23 metų vaikinų ir tarnybą dėl studijų atidėjusių jaunuolių iki 26 metų. Artimiausiu metu svarstoma šį skaičių didinti iki 4,4 tūkst.

Įvedus visuotinį šaukimą, svarstoma, kad kasmet būtų galima pašaukti iki 6,1 tūkst. vaikinų, su merginomis – beveik 12 tūkst. jaunuolių.

Šiuo metu šauktiniai tarnauja devynis mėnesius.

Pasak V.Rupšio, šis terminas gali keistis – jis gali būti diferencijuotas pagal kario kompetencijas.

„Turime pergalvoti šaukimo terminą. Yra minčių diferencijuoti pagal pareigas ir kompetencijas, kokias norime išugdyti“, – teigė kariuomenės vadas.

„Pavyzdžiui, skyriuje, kuriame yra nuo 8 iki 10 žmonių, visada yra dvi grandys. Grandies vadas su atitinkamu parengimu galėtų tarnauti trečdaliu arba dvigubai ilgiau negu šaulys. Bet tam reikia sprendimų, įskaitant skatinamąsias priemones“, – sakė V.Rupšys.

Jo teigimu, svarstant apie rezervo rengimą ir šaukimo sistemą Lietuva aktyviai žiūri į Suomijos patirtį – netrukus į šią šalį pasisemti patirties vyks Lietuvos karių grupė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis